1. 1.
  haşhaş bitkisinin kapsüllerinden elde edilen bir sakız.
  4 ... kara
 2. 2.
  takriben %10'u morfin'dir..
  2 ... piano-forte
 3. 3.
  (bkz: afyon un meşhurları)
  2 ... otopsi
 4. 4.
  Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılan çizintilerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.*
  2 ... gothic evil
 5. 5.
  aynı zamanda Kagit katlama sanati.
  1 -1 ... genez
 6. 6.
  türevleri morfin, kodein, metadon ve eroindir.
  1 ... meister writer
 7. 7.
  (bkz: afyon adının afyonkarahisar olarak değiştirilmesi)
  1 ... ditty
 8. 8.
  (bkz: afyonluyum kocadonluyum)*
  2 -1 ... emrah potter
 9. 9.
  afyondan; morfin ,arkasından morfin sulfat, morfin hidroklorit (tabiki diğer alkoloitleri saymıyoruz) morfin hidroklorit diğer adı ile baz morfin sonrada eroin elde edilir. teorik olarak 1 kilo afyondan yarım kilo morfin, yarım kilo morfınden saf elde etmek isterseniz 250 gram eroin elde edilir.
  1 ... conspirator
 10. 10.
  ağrı kesici olarak ilk morfin kullanılmıştır. morfin tamamen doğaldır. daha sonra bu hastaların bağımlılık geliştirdiği görülünce, bu hastaların tedavisinde yarı sentetik olan eroin kullanılmıştır. sonra eroinin daha büyük bir bağımlılık unsuru olduğu keşfedilmiştir.

  morfin, eroin ve kodein, afyon türevlerindendir. afyon türevlerine opiate da denir.

  afyon belli dönemde çizilerek akan sütün kurutulmasıyla bu uyuşturucu maddeler elde edilir. daha sonraki evrede de içinden haşhaş çıkarılır, bizim mutfağımızda kullandığımız haşhaş.

  haşhaş, hiç bir uyuşturucu niteliğine sahip değildir.

  bu afyon türevlerinin en etkili kullanımı damardandır, ancak burundan soluyarak, sigarayla karıştırılıp içilerek ya da eritip buharını çekerek de kullanımı vardır.

  damardan alındığı zaman birkaç saniye içinde beyine ulaşır.

  eroin, morfin ve kodeinle kıyaslandığında yarı sentetik olduğu için ve yağda çözünebildiği için tüm hücrelere ve beyine çok daha hızlı ve yüksek mikatrda ulaşır.
  1 ... peride3