bugün

dünyayı kurtaracak tek şey sevgidir

(bkz: yav he he)

insanların sevgi motivasyonuyla yedikleri herzeleri hiç mi görmediniz, duymadınız? hiç mi bilmiyorsunuz? örneğin islamı çok seven cihadistleri hiç mi bilmezsiniz? ya almanlar'ı çok seven nazileri? ya rusya'yı çok seven vladimir putin'in yaptıklarını?

isterseniz özel hayatlardan örnek vereyim? sevdiği insanı elde etmek ya da elinde tutmak için her türlü yalana, dolana, hileye, desiseye başvuran kimseyle tanışmadınız mı? tanıştınız da aşkta ve savaşta her şey mübahtır mı dediniz? dediyseniz maşuk ile düşmana aynı muameleyi çektiğinizi de mi fark etmediniz?

ettiniz ettiniz! aslında hepiniz biliyorsunuz ne kadar aşağılıklaşabileceğinizi. hepiniz ne kadar onursuz, şerefsiz; haysiyet fukaraları olduğunuzu biliyorsunuz ama kabûllenemiyorsunuz. çünkü kabûllenmek için kendinizle yüzleşmeniz gerek. kendinizle yüzleştiğinizde karşılaşacağınız aynadaki aksinizin ne kadar zavallı olduğunu göreceksiniz. bunu yaptığınızda da ya ne kadar iğrenç olduğunuzu kabûllenecek ya da kâmil birey olmak için kırk fırın ekmek yemeniz gerekecek. e siz de tembelsiniz, uğraşamazsınız. en kolayı hiç bu işlere kalkışmamak. en rahatı hayatlarınıza olanca sefâletiyle devam etmek ve maskeli balonuzu sürdürmek.

insanların hayata bu kadar sığ bakacak kadar aptallığından, bunu uslamlayacak kadar ikiyüzlü olmalarından da gına geldi.