1. 1.
  ortadoğunun en kalabalık şehri.
  47 -15 ... zall
 2. 2.
  mısır'ın başkentidir.
  7 -1 ... zall
 3. 3.
  afrika kitasindaki en buyuk şehir
  3 ... oumar
 4. 4.
  Trafikteki taşıtların çok ilginç olduğu şehir. Birçok araç hurdadan çıkmış gibi. Farları yok, kapıları kapanmaz, tamponları açık ama bunlara rağmen vitrinleri acayip süslü.Şoförler de trafik kurallarına asla uymuyor .
  2 ... soner
 5. 5.
  mısır'ın bassehri aynı zamanda afrika kıtasının en kalabalık sehridir.
  -1 ... rurouni kenshin
 6. 6.
  sozlugun 2. basligidir.
  3 -1 ... botanik
 7. 7.
  Birçok insanın görmeyi hayal ettiği piramitlerin bulunduğu şehir diye bilinir. Ancak oraya gittiğinizde anlarsınız ki, piramitler Kahire şehrinde değil, Giza şehrindedir. Fakat Kahire ile Giza arasında sadece (bkz: Nil Nehri) bulunmaktadır. Yani iki şehri karşı karşıya aynı karede görmek mümkündür.
  ... funmacun
 8. 8.
  taze mango kokusundan ve hurma ağaçlarından baygınlık duyacağınız, insanlarının hırs sahibi olmamalarından kaynaklanan bir dinginliğe sahip oldukları, mc donald's ta bile patatesin normalden yağlı olduğuna inanamayacağınız, trafige çıkmadan önce bütün kişisel güvenlik önlemlerini almanız gereken * çok çok ucuz, han el halil-i çarşısında pazarlık yapmadan alışveriş yapmamanız gereken mistik, tuhaf, türklerin çok sevildiği, ilginçtir ama hasan şaş'ı herkesin tanıdığı, nil'in hayat verdiği şehirdir. güzeldir.
  3 ... aliceinwonderland
 9. 9.
  kahire afrika kıtasının en büyük metropolüdür. 8 milyona yakın nüfusa sahiptir.
  eski kahire unesco'nun 1979 yılından beri dünya tarih mirası listesinde yer almaktadır. giza piramitleri, mısır uygarlığının en eski piramitleri olan sakkara piramitleri ve tabi ki göz kamaştırıcı sfenks kahire'de bulunmaktadır. gidilmeli, görülmelidir. piramitlerin içi gezilmelidir. khan el halil-i çarşısında deli pazarlık yapılarak bir sürü hediyelik eşya alınmalı ve nargileyle beraber enfes naneli çayın tadına bakılmalıdır. pazarlık sonucu 100 paundluk** hediyelik eşyayı 15 paunda bile alabilirsiniz.*** nil cruise ile gezinti yapılmalıdır. dansöz ve yöresel danslarla eğlenilmeli coşulmalıdır. masalın kendisini tarihin kalbinde yaşanmalıdır.*
  ... zepp
 10. 10.
  Kahire ilinin Mısır haritasında görünümü
  http://img177.imageshack....599/egyptalqahirahve2.png
  ... fehimsiz ekmek