1. 1.
  bütün negatif görüşlerin dışında toplumun aydın, yeniliğe açık, sığ olmayan, okumuş büyük kesimini oluştururlar.
  145 -110 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  seceresini imam-i ali*ye dayandiran tarikatlara denir.
  genellikle cehri zikir yaparlar.*
  11 -22 ... child
 3. 3.
  Hz.Ali yandaşı oldukları için birçok kişi tarafından şii mezhebinden oldukları düşünülen*, eski Türk kültürü ile islamiyeti harmanlayan inanışa sahip insanlardır.ibadet yerleri cem evidir.
  44 -11 ... pagan angel
 4. 4.
  yeterince anlatılamadığı için sanki zararlı birşeymiş gibi davranılır oysaki sadece bir inanç sistemidir.
  67 -12 ... snoptik
 5. 5.
  türk kültürünün eşsiz yelpazesinin bir rengidir. aralarında sapıtanlar tarih boyunca manşet olduklarından nice gönül dostu olanları da kurunun yanında yanan yaş gibidirler. aralarında hz.ali'yi sevmek kadar masum düşünce içinde olanları olduğu gibi, hz.ali'yi allah'ın yeryüzündeki sureti olarak kabul edenler ve hatta hz.muhammed (s.a.v.)'yi peygamberliği kendisinden çaldığını iddia edenler de olmuştur. bugün gerçek temsilcileri neredeyse kalmamış olup, siyasi bir obje ve hatta azınlık statüsüne sokulmak istenen bir topluluk olarak da gösterilmeye çalışılmaktadır. bu noktada kendilerinden derin bir sağduyu ve uyanık olmaları beklenmektedir.
  31 -16 ... kara hilal
 6. 6.
  özbeöz soydaşımız, ülkemizin asli unsurudur. ab teranecilerinin azınlık, özel statü gibi söylemlerine en büyük tepkiyi onun vermesi gerekir.
  22 -5 ... shalamar
 7. 7.
  bariz bir şekilde aihmde ortalığı karıştıran,islamin temel şartlarından olan namaz,oruç gibi şeyleri reddeden ve mezhep üyesi olmaktan çok ayrı bir dine mensup olan kimse.alevilerin aralarından nedense çok kültürlü insanlar çıkmaktadır bu da ilginç bir şey tabii.şiilerle karıştırılması yanlıştır.
  16 -55 ... derberker
 8. 8.
  sunni ile evlenememe nedenidir. * * *
  (bkz: sacma ayrılık nedenleri)
  23 -13 ... syda
 9. 9.
  (bkz: alevilik hz ali yi sevmekse ben de aleviyim)
  40 -9 ... kutt
 10. 10.
  (bkz: bana sen sünnisin dediler kız vermediler)
  17 -6 ... gothic evil