bugün

askerlikte her türlü pis işin mıntıka temziliği,koğuş temizliği bulaşık dahil alt devreye yaptırılmasıdır. şimdi 4 devre beraber askerlik yapar genelde. en üst devre bir durum olmadıkça işlere karışmaz. kep altıdenilen bir alt devresi işleri yaptırıp başında bekler. onun bir altı daha hafif işleri en alt devre yani torunlar da en pis işleri yapar.en alt devrenin lanet ettiği fakat kendisi üst devre olunca şükrettiği bir sistemdir. 15 ay askerlik yapacağıma 6 ay yaparım mantığı geçerlidir. işlerini yürümemesi durumunda en alt iki devre gece yarısı koğuşa su basılıp koğuş temziliğiyle cezalandırılır.
çayda dem askerde kıdem $eklinde tanımlanan durum.

(bkz: tertipçilik)
(bkz: aramaya inanmak)
askerlik hizmetinde sürekli çalışmak zorunda kalınmamasını sağlayan askerlikteki bir racon.
subayların el altından desteklediği alt devrelere askerliğin başlarını zehir eden uygulamadır. subaylar destekler zira kendileri de askeri okullarda aynı muamelenin kralını yaşamışlardır. bu saçma uygulama insanı askerlikten soğutur ki bu da kanunlara göre suçtur.
torun-baba-dede seklinde yukselinebilen sistemdir. dede olduktan sonra zaten kimse sizi pek goremedigi icin, ayrica bir rutbeye ihtiyac duyulmaz. dede olduktan sonra bi yolunu bulamazsaniz isiniz zor zaten askerde... *
Hatta derler "Türkiye Cumhuriyetin Başbakanı olacağına Tugay Karargah Bölüğünde En Üst devre asker ol" diye.
kendisine devrecilik yapıldığı için takım komutanına şikayette bulunan bir askere takım komutanın verdiği cevap hala aklımdadır;
- oğlum biz askeri öğrenciyken bize yapılan eziyetin, devreciliğin %1 i burda yapılsaydı milllet toplu firar ederdi.
Anlatırlardı yeni askerler geldimi kuşlar geldi pencereleri kapatın kaçmasınlar üşümesin diye üstlerini örterlermiş.
birlik olunursa dede mede dinlemeden tuttuğunuzu sikebileceğiniz boktan eylem. bununla övünen gerizekalılar da çoğunluktadır.
her şeyin güzelliğiyle de kötüsüyle de yaşamak gerek.

bunu da en çok askerde yaşarsınız zaten.. sonuçta bir daha isteseniz de, para da verseniz yaşayamazsınız. şikayet etmeyi bırakın çünkü aynısını zamanı gelince sizler de yapacaksınız.
maruz kalmadığım fakat maruz bıraktığım durumdur. eğlenceliymiş.
Maruz kalmayıp maruz bırakmak şerefsizliktir. Maruz kalıp maruz bırakmak kafidir. Ama bu öyle botumu boya yatağımı yap şuraya su bastım çek olmamalıdır. Sıracılık düzeyinden şaşmamalıdır.
Bölüğe ilk girdiğimde birinin toruunnn toruunnn ötmez borun diyerek karşılaması sonucu öğrendiğim durum. Allah tan acemi birliğinde Onbaşı pırpınını takıp birkaç gün sonrada ikinci pırpır ile Çavuş olunca onu diyenlerin borusunu güzel öttürmüştüm. 4 yıllık okul bitirmenin tek faydası bu oldu desem yeridir. Onun için ne yapın ne edin kısa dönem gidin.
Kurulu bir düzen askeriyede devrecilik. Askeriyede var da hayatta yok mu sanki? Ohhoo Hemde Âlâsı var.
gagalama sırasını belirler: kıdemliden kıdemsize uzanır.
Sıracılık iyidir ama devrecilik saçmalık ve şerefsizliktir. Kimsenin kimseye para verip kantine göndermeye hakkı yok. Kantine gidip bana şunu almazsan akşam sana boyun kadar su basarım diyip, tehdit ederek yeni gelen, bir halt bilmeyen askeri korkutana insan denemez.
Devrecilik yasak ve suçtur uygulamaya kalkan olursa askerliğini ciddi tehlikeye sokar. Genelde bunu yeni gelen askerlere işte komutan diyor bunu bu şekilde yap diye anlatılmaya başlanır. saflık yapıp tırsmaya gerek yok suçtur. Cezası askerliği bile uzatır.
orospu çocukluğundan başka bir şey olmasın değildir..

ulan orada herkes ana baba kuzusu
picin teki geliyor sana üstünlük tasliyor
neymiş ötekinden 3 5 ay erken gelmiş askere

ee ne olmuş yani..

ulan ben kısa dönemdim
piçler bana bile devrecilik yapmaya çalıştı.
tembel komutanlar işleri üst devreye havale edip rahat ederler.
2001 yılında bile vardı.
Şehir efsanesidir diye düşündüğüm, Alt devreye don yıkatmak gibi bir fantazi geliştirmiş asker ağaların varlığından söz edilir. Hiç rastlaşmadık.
Bir video izledim kendini bilmez 3 tane çiroz torbacı tipli sözde asker olan çocukların yeni gelen çocuğa artistlikler yapıyorlardı. Şimdi bu çocukları ranzanın demirini söküp kafalarına vura vura ezmemek için bir neden var mıdır. Yaptığı 6 ay askerlik birde yeni gelenlere devrecilik oynuyorlar. Askerde asteğmen veya çavuş olursam bunları ezerim. Net.
gerekirse 10 yıl askerlik yaparım uzatsınlar istediklerini yapsınlar ama kendime öyle davrandırmam. ben buyum büyükşehirde doğmuşum büyümüşüm böyle görmüşüm. ama herkes böyle değil içine kapanık doğru düzgün kendini savunamayan ya da askerlik sistemini çok bilmeyenler ya da özellikle doğudaki genç adamlar ne yapsın? adama kürtçe öğretmişler türkçeyi bile kim bilir kaç yaşında öğrenmiş, bu adam kendini savunamaz. zaten kendini oraya ait hissetmiyor, o kadar dışlamışsınız ki kürt diye o derece çok çekiniyorlar. kendini savunmayı geçtim onu siktir et hakkını bile aramaz o çocuk. çok kürt tanıdım böyle dışlanmış, ezilmiş. hukuk ve eğitim sisteminin adaletsizliğinin eşit olmayışının en büyük meyvesidir bu.
Babam komutanlık yaptığı dönemlerde asla izin vermezdi buna ve en sert tedbirleri alırdı.
Garibanın garibana zulmü bitmez.
askeriye rütbe ve kıdem esasına göre hiyerarşinin olduğu bir yerdir. devrecilikte bu sistemde gayet normaldir ve disiplin için gereklidir. bunun zorbalığa dönüşmesi, göz yuman komutanların kabahatidir.
26-27 yaşında askere gittiğimde 20 yaşındaki anadolu fareleri bana devrecilik oynamaya kalkarsa onları köylerindeki ebelerinin yanına geri yollarım.
askerlik içerisinde bulunan illet. adam 3 ay önce geldi diye kendini oranın kralı sanıyor. evet.
Dışarıdaki vasıfsız tenekelerin askere gidince kendini bir şey sanması sonucu oluşan mantıksız olay.

Bu günlük hayatta bile olan bir şey aslında. Mesela Bir işe giriyorsun, ne kadar bilgili olursan ol, oraya daha önce girmiş kişilere göre bir nevi alt devre muamelesi görüyorsun.
bana biri haksız yere yaparsa yatırır sikerim acımam.
Devrecilik bilmem de şehircilik hemşericilik yapıldığını gördüm koğuşa gittiğimde hemşirelilerimle istanbulluların karşılıklı saf tuttuklarını kavga edeceklerini gördüm meseleyi sordum bir hemşehrim m.. adli hemşerimizin istanbulluların battaniyelerini aldığını ondan dolayı kavga edecekleni söyledi. Ben m... Hariç bütün hemşerilerimi geriye aldım. Haksız olan hemşerim tek başına kalınca battaniyeleri geri verdi kavga olmadı.
devrecilik artık yok denecek kadar azdır. sıracılık vardır. gayette gereklidir. ama gidip de "bana bunu yaptırdılar" şeklinde bakarsanız, askerliği ve askerliğin mantığını, bu sistemlerin neden askeriye için önemli olduğunu anlayamazsınız. iyisi mi askerlik yaparken, bir yandan da sanki kendinizi dışardan izliyormuş gibi bir bakın durumlara.
devrem diye birbirlerine yürürler.
suçtur. cimere yazın. mutlaka dönüşü yapılır.
Lan hepi topu 6 ay askerlik yapılıyor zaten, bunun neresine çevrecilik yapılır amk dedirten olaydır.
cevval beylerin biklemeyeceği meseledir.. delikanlı adama kimse bir şey yapamaz/yaptıramaz da...

kimseye eyvallahınız olmasın gençler.
Bizde yoktu. Bedelliydik olm biz zaman yetmedi.

Sarı kafa bi astsubay vardı. Adama baka baka sigara içiyorduk kapının önünde, kızarıp gidiyordu.

Bu da ters devrecilik oluyor zaar.
yerini sıracılık ile değiştirmiş, aynı bokun lâciverti kalmıştır.