bugün

yeni turku'nun bir sarkisi.
mumkunse ata demirer yorumu dinlenmelidir, apayri bir boyut acilacaktir gozlerinizin onunde. ayni sarki, ama ne kadar degismis dersiniz icinizden.
hayir, hababamam sinifinin muzigi gibi de degildir. degisik bi sey.
bi de kofti der ata sahte yerine, gulumsetir beni.
murathan munganın bir şiiriydi galiba bu sarkının sözleri.**
sagopa kajmerin aşmış sözlere sahip mükemmel parçası.bir pesimistin gözyaşları albümünde bulunur,insanı karamsarlığa iter.
bir yeni türkü şarkısı.ata demirer de neredesin firuze filmi için arabesk cover sayılabilecek tarzda söylemiştir bu şarkıyı.
Murathan Mungan'ın şiirine derya köroğlu müzik yapmış...
Yaredir sinede eski sevgili
Eski sevgili eski günler
Hayata baksana takmıyor kimseyi
Hiçbir şey diriltmez artık geçmişi
Yaredir yine de

Yaktın gemilerimi
Dönüş yok artık geri
Tak etti canıma bu maskeli balo
Bu maskeli balo
Ve onun sahte yüzleri

Yaredir sinede eski sevgili
Ne yapsan kolay unutulmaz
Ağlama geçmişe yaşadık bitti
Anılar bizi yalnız bırakmaz
Yalnızız yine de
murathan mungan için söylenmiş şarkılarda athena tarafından coverlanmış bir şarkı.sözleri son derece ironiktir.Hayatın gerçek yüzünü ortaya döker aslında bu şarkı
ata demirer'in sözlerini biraz değiştirerek arabesk tarzıda söyleyediği eğlenceli parça.
Parfüm, düğme gibi zamanına göre sosyetik icatları günümüze kazandıran fransız burjuvasının insalık alemine sunduğu garip garip kuralları olan * balo türü.
eski zamanlarda kendilerine eş bulmak isteyen yüksek sosyetenin katıldığı, tanınmamak için yüzlerine maske taktıkları eğlence türü.
Nesine gore ki kiymetin degeri, yuregin comelir egilir boynun, degeri bicilir kenara atilir, kiymetin de cikari varsa cikari yerinde dilenir, her duada tanri bin nazarladi, ve bendim her nazarda pay kapandim zarlarim dusesti, esti madem bu matem bedeldi tanri her dem, bu deprem cokertti onca yonca bunca yikici darbe harbe motive etti gozumun onune serdi derdi ferdi cikarin onemi sardi vardi her temelde tek emel. Yalanci dostu aldi karaya verdi name, herkes maske takmis, surati sarkmis, yuzunu asmis, kac kurtul falinin kahramani seytan, bulamacin icindeki tum rhymelar isyanda. Ve degerin degeri kalmamis, ve her yarista cikarin adimi onde, adimi koyarim, adimi saklarim derinde. Adimiz hangi kelime, anamiz nerede hangi cehennemde yaniyor? Yanimiz hep mi bostu? Kanimiz kardes de oldu neyse.

Yanima aldim kendimi ve yurudum ince cizgisinde yolumun ortalikta gorunen herkesin adi yabanci, herkes kendi maskesiyle dolasir oldu yanibasimda, tanimaz oldum yuzleri ve keskelerle avunur oldum. Duslerimde gordugum yuzun birinde dusunur oldum, onca maske gozumun icine bakiyor sorgularcasina, ve burasi hep yabanci, hep yalanci doldu, cikmak istiyorum artik disari, birakin gideyim kendimi alip.

Yaratan beni dunya arenasina soktugunda tektim, her nefesi soludugumda Yektim bu ucralarda ben beni mi kaybettim, ve dusman kelimesinin anlamini arkadas sifatini tasiyanlardan ogrendim. Insan, insanligin hocasi durumunda eli masali. Hergun baska derslerde karsimda bambaska bir hoca abide, her sinavda farkli notlar almanin piskolojisine adim attigimda sanirim ilk okuldaydim, yani cocuktum, yola cikmis yeni yolcuydum, ben bu yolda cok mola verdim, muhabbete daldim, yolumu uzattim. Cok sima tanidim, ima aldim yuzleri aklima kazidim, adi anildiginda iste dostum dedim, adim anildiginda tanimam dedi takti maskesini yuzunu cevirdi ve sildi kalici tum izleri, geri getiremedigi zaman eskide kalan ani defterini, her sayfada dustu maskesi. Simdilerde gozumun icine bakan herkes cikar pesinde takma ifadeler ardina gizlenmis tum fesatlar, hesaplar egoist sevgilerinde sakli ruyalarinin sayilarini maskelerinde gizlenmis tum yuz hatlari. Bir zaman selamladi bu adami ve adamini bulamadi.

Yanima aldim kendimi ve yurudum ince cizgisinde yolumun ortalikta gorunen herkesin adi yabanci, herkes kendi maskesiyle dolasir oldu yanibasimda, tanimaz oldum yuzleri ve keskelerle avunur oldum. Duslerimde gordugum yuzum benim mi? dusunur oldum, onca maske gozumun icine bakiyor sorgularcasina, ve burasi hep yabanci, hep yalanci doldu, cikmak istiyorum artik disari, birakin gideyim kendimi alip. *
genelde türkiye'de pek uygulaması olmayan balo türü...
herkesin sahte oLduğunu anLadığın gün beLki hayatı benzetebiLirsin maskeLi baLoya.sahte güLücükLer,para babaLarı,fakir ruhLar,ağlayan vücutLar,kandıran gözler...
evet hepsi bir maskenin ardına saklanmıştır şu hayatımızda.
çevrenizdeki insanları sorguya çekmenize sebep olabilecek bir sagopa kajmer parçası.

kim samimi, kim hakiki bana cevap verin!!!
Fantastik bir balodur kimin ne mal olduğu* ortaya çıkar.
ata demirer'in yeni türkü'ye oranla daha başarılı yorumladığı şarkı.

(bkz: coveri orjinalinden güzel olan şarkılar)
yeni türkü'nün en sevilen parçalarından biridir.
ata demirer'in kötü değil matrak söylediği bir yeni türkü klasiği.
yaktım gemilerimi, dönüş yok artık geri cümlesi tarık bin ziyad ın endülüs ün fethi sırasında sarfettiği cümledir.
sagonun en iyi şarkılarından biri hatta belki de birincisi...
filmlerde görgüğümüz pek yaygın olmayan balo çeşidi.
Sagopa kajmer'in harika sarkilarindan sadece biri..

http://www.deviantart.com/deviation/35613396/
dışişleri bürokratlarının yaşadığı enteresan aıların anlatıldığı bir kitap.
bir yenitürkü parçası.
"Yanima aldim kendimi ve yurudum ince cizgisinde yolumun, ortalikta gorunen herkesin adi yabanci, herkes kendi maskesiyle dolasir oldu yanibasimda, tanimaz oldum yuzleri ve keskelerle avunur oldum. Duslerimde gordugum yuzum benim mi, dusunur oldum. Onca maske gozumun icine bakiyor sorgularcasina, ve burasi hep yabanci, hep yalanci doldu, cikmak istiyorum artik disari, birakin gideyim kendimi alip." kısmı en güzel olan, sagopa kajmer'in bir şarkısıdır. bu şarkı öyledir ki, 3-4 kere dinledikten sonra yaşadığınız hayata küfredersiniz. dinlememeniz tavsiyemdir.
(bkz: maskelibalo)