bugün

sulu bir yemek türüdür.
çeşitleri vardır;
(bkz: mercimek çorbası)
(bkz: tarhana çorbası)
(bkz: şehriye çorbası)
(bkz: domates çorbası)
yurdum insanının bir kısmının lokantalara girebilme sebebidir. tipe göre yanında bayat ekmek verir lokantacı. çünkü bazı fukara bir tabak çorbayla bir sepet ekmek devirir çoğu zaman.
* (bkz: cordoba)*
dünyanın en güzel yemeği.*

edit:yahu çorbaya yapılan yorum niye eksilenir ki?.
alkollu bir gecenin sonunda iskembe türünün super gittiği,kıs sabahlarında da iyi giden yemek cesidi.
şimdi bi domates çorbası olsa da içsem dediğim doygunluk hissi veren aslında sadece sudan ibaret olan yiyecek.
(bkz: yayla çorbası)
(bkz: ezogelin çorbası)
sözcüğün kökeninde arapça şurb kelimesi yatmaktadır. bu sözcük önce farsçaya, içilen bir şey anlamında şurbe/şorbe olarak geçmiş.
Biz de farsçadan bu kelimeyi alarak dilimize uyarlamışız.
bazen, sabah sabah olsa da yesek * denilen sıvı yiyecek. hayır hayır öyle akşamdan kalmalar için değil, ya da illa da işkembe çorbası değil sözünü ettiğim. hani, tarhana olur, mercimek , ezo gelin olur iyi olur hayır demem yani. bolca limonlu olacak. bu saatte cihangire * ya, * çorba içmeye gidesim geldi yahu. *
sevdiginiz insan icmenizi istediginde, pek sevmediginiz bir turu gelse bile tabak tabak icilebilen yemek.
bazi insanlarin ictikten sonra kürdan kullanmalarina yol acan icecek.

sadece türk milletine özgü davranis.

- abi corba ictik neden disini karsitiriyosun ki?

+ caktirma olm, millet bizi et yemis sansin.

- ya abi ne kadar da komplekslisin.
3 kişilik bir ailenın bir tenceresiyle karnını doyurdugu yemek.
çok ciddi bir ekonomik simgedir.
esnafa "abi işler nasıl?" diye sorarsınız, "çok şükür çorbamız çıkıyor" der. eskiden polis, olur olmaz ceza sebebi bulur bi çorba parasına yırtardınız.
reklamcılar da bunu farketmiş olmalı ki bu işten çorba çıkarmaya çalışmışlar:

http://www.facebook.com/v...v=276476887365&ref=nf
tarhanaişkembeyoğurtmercimekgibi çeşitleri bulunan, annelerin, çocukları hastalanınca özellikle yaptıkları, kış günlerinin vazgeçilmez yemek türü.
çorbanın tokluğu dolaşınca çıkar bokluğu. sözüne konu olmuş yiyecektir.
benim gibi sabahlari gozunu saatler sonra acabilen kisiler icin kahvaltiyi gecistirmek adina yapilan muhtesem icecek.
çok yemek yenmesin diye önden ikram edilen şey.
her içişimde, zamanında fakirlikten alternatif bir içiş stili geliştiren arkadaşım aklıma gelir ve gülerim.
zeytinburnu mevlana pidecisinin çorbası meşhurdur. zaten bizim de çorba alacak kadar paramız vardır. içeri girip iki çorba söyledikten sonra hemen çorbalar gelir. ben önce önüme gelen kaşığı kağıt peçeteyle temizlemeye çalışırken, arkadaşım çok hayati bir bilgi verircesine (ki o zamanlar için gerçekten önemli bir bilgi sayılırdı)

-lan oğlum ne yapıyorsun?
-kaşığı temizliyorum
-olum kaşık kullanmayacaksın ki
-mal o zaman nasıl yiyeceğim
-siktiğim, ekmekle yiyeceksin böyle (ekmeği alıp çorbaya bandırır)
-ahahahhaa!! *
-(garsona seslenir) dayı bi sepet ekmek daha verir misin?
bir kız ismi.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
kana kuvvet, göze fer, batna ciladır çorba
illet-i cûa devâ mahz-ı gıdadır çorba
sağlara, hastalara ayni şifadır çorba
ağniya dostu, muhibb-i fukarâdır çorba
hâsılı hâhiş ile ekle sezâdır çorba

günümüz türkçesiyle;

çorba kana kuvvet, göze fer, karna cilâdır
açlık derdine devadır, gıdanın ta kendisidir
sağlara, hastalara şifa olan çorba,
zenginlerin dostu, fakirin sevgilisidir
velhasıl, istekle yenilmeye layıktır.
hastalık anında koşa koşa içilen gıdadır. bu yönüyle zor zamanlarda hızır gibi yetişir.
en iyisi terbiyeli olandır, yumurtayla yoğrulan hamuru açıp kesme gibi kesrek yapılanı özellikle..* *
başka memleketlerde okuyorsanız sizin için en önemli yiyeceklerden biridir. sıcak olanı makbuldür. çocukluk yıllarında içilen ekmekli lapa kıvamındaki çorbanın yerini hiçbir şey tutamaz.
çoğunlukla "çabuk bitireyim de hemen asıl yemeğe geçeyim" motivasyonuyla yediğim yemek.
yanında sigara yakamadıgım tek ıçecek . yakmadım degıl buarada . ıgrenc bıse .