bugün

Temel yaşam kaynağı olan sıvı. 2 hidrojen bir oksijen atomunun birleşmesi ile koca bir gezegene hayat veren madde. dünyanın ve insan vücudunun büyük miktarını oluşturan şey.
içilir.
(bkz: distile su)
(bkz: H2O)
hayattır.
ma.
abihayat.
şahan ın "insanın 4te 3ü suysa ve suyun kaldırma kuvveti varsa, biz niye havada değliz" esprisini hatırlatan madde.
dünyada bilinen en garip sıvı..:
- +4 dereceye kadar ısındıkça yoğunluğu artan tek madde (bu sayede deniz dibinin kutuplarda bile sıcak kalmasını ve orada hayatın devam etmesini sağlar)
- yanıcı bir gaz ^oksijen^ ve patlayıcı bir gaz ^hidrojen^ den meydana gelen söndürücü bir sıvı..
- bilinen en iyi çözücülerden birisi.
çok lezzetli bir doğal içecek. susuzluğun en iyi ilacı. iki hidrojen bir oksijen atomundan meydana gelir. fakat emprovize olarak meydana gelir, manuel yoldan iki hidrojen ve bir oksijen birleştirilirse ortaya hava çıkar, civa çıkar. doğal su kaynaklarını kirletmeyelim.
arınmak içindir.
kimyasal bilesenleri iki hidrojen ve bir oksijen atomundan olusan bu basit element canli hayatinin devamliliginin saglanmasi icin en önemli etkendir. ab-u hayattir, yasam kaynagidir.
soguk olanı makbul ıcecek.
(bkz: ab ı hayat)
havuza dolup boşalmasıyla öğrencilere problem olmuşluğuda vardır.
+4 santigrad derecede yoğunluğunun en yüksek olması en ilginç özelliğidir. 0 derecede buz konumuna geçmeye başlamasına rağmen donmuş hali +4 derecedeki halinden daha yoğun değildir. bu nedenle su yüzeyden donmaya başlar ve buz tabakasının altındaki yaşam korunur.
(bkz: ma)
(bkz: ab) * * *
yoğunluk ile hacim çarpımı birim kütlede sabit kalacağından, donması ile yoğunluğunun düşmesi hacminin artmasına neden olur. bu nedenle cam şişe içerisine tam dolacak şekilde su koyup buzluğa atarsanız şişenin çatladığı görürsünüz. ösym benim dönemlerimde bu hacim yoğunluk ilişkisini sorularda kullanmayı severdi ama her sene sormaktan da absürklük olur gerekçesiyle çekinirdi.
temiz , güzel , iyi huylu insanlar için kullanılan hoş bir sıfattır da .
cümle içinde kullanırsak ;
abi dün sinemada bir kız gördüm su gibiydi şerefsizim
yüz dört buçuk derecelik bağ açısına sahip bileşik.
+4 santigrad derecede en yoğun halde bulunması kendilerini katısı sıvısında yüzebilen nadir maddelerden biri yapar.
ayrıca enzimlerin çalışabilmesi için ortamda en az %15 su bulunmalıdır.
ankara'da 4 gün kesildi, hem de yaz günü, koktuk valla

bu arada içildiğinde kilo yapmaz...
fr. l'eau.
tavuğun yüzde 75'ini, filin yüzde 70'ini, portakalın yüzde 80'ini, karpuzun yüzde 95'ini, ağacın yüzde 75'ini, dünya yüzeyinin yüzde 80'ini, insan vücudunun yüzde 66'sını, insan beyninin yüzde 75'ini oluşturan sıvı.
kokusuz,berrak,renksiz sivi.
(bkz: sabancı universitesi)