bugün

sabah, öğlen, akşam, gece, sabaha karşı, yani günün her vaktinde tüketilebilcek sıvı gıdadır.
ülkemiz mutfağında yapılanları son derece besleyici ve bereketli olan yemek. benim için yemek çünkü tek kase çorbayla doyabilirim.
mide rahatsızlıkları olanlar için kendilerini rahatsız etmeyen çeşidi belirledikten sonra en iyi akşam ya da geçiştirme öğünüdür. mideyi yormaz ve tok tutar.
lakin en sefdiğim hangisi ona karar veremiyorum. öyle güzel.
çok ucuza karın doyurulabilen sulu yiyecek.

Bir anımı anlatayım gelmişken. Bizim bir tane hafif toplu arkadaş var, adam fazla para harcamaz parası olduğu halde. Bir gün topluca çorba içelim bir şeyler yiyelim dedik. Lokantaya girdik. Mercimek çorbası aldık.
Ondan sonrada iskender falan yeriz diye konuşuyoruz. Arkadaş başladı çorbayı ekmekle yemeye. Adamlar ekmek getirmekten yoruldu. Tam 3 ekmek yedi ayı bir tabak çorbayla. Dahada ekmek isterken lokanta sahibi geldi:

Ulan utanmıyormusun bir tabak çorbayla 3 ekmek yemeyi. Para falan istemiyorum sen git yeterki dedi.

Bizde abi öderiz falan diyoruz. iskender falan yiyeceğiz diye sakinleştirmeye çalışıyoruz. Arkadaş demesinmi
ben doydum diye. Orada mal gibi kaldık açıkcası..
disko / bar çıkışlarından sonra unutulmayandır.
Sabah kahvaltısında en iyi giden yiyecek.
Sulu yemek. En güzeli mercimek ve yayladır.
acili, eksili olsa da icsek cinsinden.

annem icerde arkadaslariyla manti yiyor. yahu insan demez mi evladim hasta bi servis de ona getireyim diye. ama misafirlerini gorunce dunyayi unuttugu icin bu kadin milleti ! sabah ictigim 1bardak sutleyim hala.
Şuan ihtiyacım olan besindir. Sıvıdır. Kaşıkla yada bardakla içilir hastaların ve ana yemek öncesi vazgeçilmezidir.
Zaten hastayım olsada şimdi sıcak sıcak şapırtatsam.
Farsça shorbadan dönüşmüştür.

bizdeki asıl adı ise 'aş' tır.

'kana kuvvet, göze fer, batna ciladır çorba' cümlesi ile ahmet rasim tarafından övgüye layık bulunmuştur.
izmit' te "çorbam" da içilmesi gereken.
Neymiş kaşığın sol kısmı çorbaya sokulmazmış yani çorba içerken kaşığı hep kendinizden uzağa dogru doldururmak lazımmış. Lan benim onu düşünecem derken iştahım kaçar.
bugün gittiğim lokantada şöyle bir yazı ile karşılaştım;

görsel
Apaçık fakir fukara yiyeceği olduğundan hiç tadına bakmadığım bir tür sıvı gıda maddesi.
onsuz olmaz dediğim. çorbasız yemek yenmez. her yemekten önce çorba şarttır.
Evet suan hasta oldugum icin icme ihtiyaci hissettigim sivi besin maddesi. Ulan bi corba yapanimiz bile yok. Yapan varsa sevabina haber etsin.
Severim. Mercimek,ezogelin,işkembe,paça,annem yaparsa yayla,kendim yaparsam şehriye,ve Karadeniz usulü tarhana.ha bide pancar çorbası varda her zaman severek yemem.
Var ama ben içiyorum sana faydası olmaz.*
Şaka bi yana en güzeli domates çorbasıdır.
evde varsa bazen yatmadan evel içerim. *
hele de limonlu salçalı naneli şehriye ya da kesme candır.
kış mevsiminde iyi giden sulu yiyecek. evet.
gene güldüm lan.
totem diyeyim siz de anlayın.
içlerinden şehriye çorbasını çok severim. şuan onu içiyorum.
görsel
bu kış 8 tl'yken şimdi 15 tl olmuş. ben hâlâ 8 tl zannediyordum. bizim şirinevler'deki ucuzmuş bile.
Günün her saatinde her türlü çorba içebilirim. Çorba sevmeyenleri ve çorbayı bir öğün görmeyenlere şaşıyorum doğrusu.