bugün

özlenen geçmişin kısaltımış hali.
Çocuk, bebeklik ve ergenlik çağları arasındaki insan. Genellikle konuşma ve yürüme kabiliyetleri kazanıldıktan sonra çocukluğun başladığı; cinsel gelişimin başladığı ergenlik dönemi ile birlikte çocukluk döneminin bittiği kabul edilir. Ama bu tanımlamalar görecelidir ve kesin sınırları yoktur. Birleşmiş Milletlerin raporlarında 0-18 yaş arasındaki insanlar çocuk kabul edilirler. Bunun haricinde çocuk kelimesi sıklıkla evlat anlamında da kullanılır.
geçmişin tozlu raflarında ellerinde pamuk şekerle duran, yanakları kırmızı, kalbi temiz kalan gizli yerim.
bir müzikle çalarım bazen kapısını. dolaşırım saf, temiz kalbinde.
bazen ellerimde pamuk şekerle atarım en geleceğinden kendimi en derin dehlizlerine.
bir şehirle düşerim yoluna bazen. sokakları demiryolu gibi uzar çocukluğuma.
hiç çıkmak istemesemde zaman denen döngünün içinde buluveririm kendimi.
pamuk şekerim pembe olanından.
akasya ağacının yapraklarını yere sürte sürte sek sek çizmektir.
çamurla tencere yapmaya çalışmak,
ağaç yaprağı ve kumla sarma yapıp heyecanla sunmak,
bahçedeki tulumbanın içine su doldurup girince en lüks havuzmuşçasına keyif almak,
süper mario'da atlamalı yere gelince heyecan yapmak,
tüm günü sokakta oyunla geçirip akşam ezanı okununca koşa koşa eve gitmek,
okula ablanın elini tutarak gitmek,
meybuz yemek, birdir bir oynamak,
herşeyi dolu dolu hissederek yaşamaktır.
11 yaşında falandım benim yaşıtım ve bana aşık olduğunu söyeleyen mahalleden kezban vardı. o zamanlar çok soğuktum bu kıza. kezban sözü daha bir anlam kazanırdı kendisi ile. altına işemiştide öğretmen güldüm diye tek ayak ceazsı vermişt. ulan güzelde kızdı hala öyledir.
bazen bedduasını mı aldım büyü mü yaptırdı diye merak etmiyor değilim.
görsel
"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor."

Diyor edip Cansever..

Sokak aralarında koşturmak istiyor insan. Zillere basıp basıp kaçmak istiyor. En cok da hoşlanılan komşu kizinin ziline 2. Kere bassam mı basmasam mı ikileminde kalmayı özlüyor insan..

Kötülük görmemiş olmayı istiyor insan. Keşke çocukluk günleri gibi herkesin içi dışı bir olsa diye iç geçiriyor insan..
Ellerinde salçalı ekmekle sabahtab akşama kadar dolaşmak istiyor insan..

"Hiç bitmese salçalı ekmeğim."*
Hiçbir şeyi dusunmememek istiyor insan, cebindeki misketlerden başka.

Çocukluk böyle bir şey işte. Bir duvara oturup güneşin batışını izlerken ayakları sallamak, hayaller kurmak..
Hoşuma giden bir meslek gördüğümde orada çalışana sorardım. "Abi bunu yapmak için ne okumam gerek" okuyacağım yani o kesin xD.
Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor.
yaş ilerledikçe özlenen bir dönem , yaş. hep akıllarda kalan klasik hikayeler , olaylar ve heyecanlar...

bahar ve kış aylarını ayrı severdim çocuklukta, kar gibi bir afeti oyuncak zanneder, erik ağaçlarını hiç ederdik baharda, "dalmak" kelimesinin gerçek anlamını türk dil kurumuna kabul ettiren şeydir çocukluk, geceleri bekler sinsice girer karımız ağrıyana kadar yer erikleri ceplerimize doldurur, bitene kadar da eve gitmezdik.

bayramlarda "sen benim kim olduğumu biliyor musun ?" sorusunu sordurmamak için bütün kapıları tek tek gezer kendimizi tanıtır, şeker verenlere şekerim var deyip alenen para isterdik, şahsen ben bu yöntemi kullanırdım, uzaktan gelen akrabalara gece tarifesi uygular biraz fazla isterdik, bayramda kazandığımızı bayramda yerdik, ne kadar gereksiz şey varsa sırf yapmak istediğimiz için yapardık,sadece bayramda temiz kıyafet giyildiğini zannedip 362 gün hep toz ve çamur içinde gezerdik, bayramlıklarımızı aldığımızda evimizin en güzel yerine koyup en az 3 4 kere deneyip heyecandan uyuyamazdık.

aynı heyecanı okul açılmadan 1 hafta önce yaşardık, okul alış verişi diye bir konsept ile kilo ile defter almaya giderdik emin önüne, en büyük hayalimiz hesap makineli saat alınmasıydı ama çok geç gerçekleşen bir hayal olmuştur benim için. ve oyuncaklar, açık konuşayım pek sevmezdik genelde kırıp parçalardık, hatta bir keresinde annem ve babam bizden daha zeki olduklarını düşünüp bize tenekeden yapılmış otobüs almışlardı, "bunu kıramazlar" dediklerini duymuştuk sadece, ve işlem tamam yaklaşık 40 saniye içinde bir keser kullanarak otobüsleri ezmiştik,

sanırım büyüdükçe kayboluyor bazı şeyler. kaybolmasaydı iyiydi ama elden ne gelir ki.
ilkokul formalarının siyahtan maviye geçtiği, yazların tam olarak sıcak ve kurak, kışların ise tam olarak ılık ve yağışlı geçtiği o zamanları hatırlayan var ise, benim kadar yaşlıdır. o zaman, çocukluğun ayrı bir nimetten sayıldığı, sokaklarda ayı oynatılan, çocukların birbirlerine ''simitttttt'' diye bağırmalarının akabinde tekme tokat girişmelerine rağmen saldırganlık ve art niyet beslemedikleri zamanlardan. işte o zaman çocuğum ben. o en güzel yıllarda...

her şey kirlendi.

şimdi ne zaman yolda oynayan mutlu küçük bir çocuk görsem; ''yazık sana, ileride çok ağlayacaksın'' diyorum...
insanin en masum halidir. Gelecegini belirleyen bir donemidir.
ne kadar yaşlansan da unutulmayan anları mevcuttur.

mesela, babamın resmi görevi için hakkari'de bulunduğumuz yıllarda elektriğin çarpamadığı elektrikçi abiyi tanıdım. adam prize çiviyi sokuyor, kontrol kalemini koluna değdiriyorum yanıyor, kafasına değidiriyorum yanıyor adama bişey olmuyor. hala merak ediyorum nasıl yapıyordu, kesin kandırıyordu beni ipne, kesin bi hilesi vardır amk! insan elektrikle yaşaya yaşaya bağışıklık kazanamaz herhalde.

çırağı da anormaldi zaten dilinde sigara söndürüyordu falan, ne diyim hakkari normal bi yer değildi zaten.
Bok varmiş uzaklastik bu cocukluktan. Kucukken magrifetmis gibi yaş buyutup soylerdik de simdi bi günün hesabini eder oldum.
ilerleyen yaşın, yılların getirdiği çizgilerin özlettiği, hayatın rengarenk dönemi.
keşke kalsaydık.

tek derdimiz dizlerimizde ki yaralar, tek koşuşturma sebebimiz annenin - eve gel sesi olsaydı. zamansız olsaydık.

öpünce geçmiyor artık yaralar.
Masumiyetli zamanlar.
Yetişkinliğe hazırlık dönemi değildir çocukluk. Çocukluk kendine ait bir değeri olan yaşam evresidir.
biz büyümemiştik ve daha dünya kirlenmemişti diyeceğim zaman dilimidir.
Beyblade, pokemon, dıgımon ve daha nice güzel çizgi filmleri izleyerek, tasolarını oynayarak,
Misket oynayarak, mahalle maçı yaparak(hele kışın soğuğunda kulağına kames topunun sürtmesi ), kasetli atariler oynayarak,
torpillerle, kız kaçıranlarla, füzelerle mahalleyi savaş alanına çevirerek,
yaz akşamları kaldırımlara oturup, çekirdek-kola ikilisiyle bütünleşip muhabbetin dibine vurarak ve daha niceleriyle büyüyenler buradaysa gelin bir sarılalım.
hayvanlardan kacarak gecirdigim donem.
saflıktır, masumiyettir.
çıkmayı istemediğimdir. her ne kadar 20 yaşını geçsem de çocuk olmaya devam edeyim.

ben öyle başkalarının arkasından kuyu kazmak istemiyorum, kin tutmak istemiyorum, olduğum gibi davranayım istiyorum.

tamam gerektiği yerde sorumluluk alayım, tek başıma yaşayayım kastettiğim bunlar değil. kastettiğim karakterim hep eskisi gibi kalsın.

ama sanırım bizde zamanla o furyaya kapılıp herkes gibi olacağız, sıradan, hesaplar peşinde koşan..
görsel

Bir pazar gününü geride bırakırken tekrardan yaşanılandır.

"Banyo sonrası rahatlık mı gelsin akla yoksa yarın okul olacağı için yaşanan gerginlik mi?
Hoca tırnak kontrolü yapacak mendil de hazır mı, ya çanta?
Pazar günleri anlaşılan uyku kıymeti neden söz verilmesine rağmen cumartesi akşamları insanı yatağa sokmaz ki?
Bok var pokemon izlicez diye de erken uyandık.
Neyse uyuyayım da hemen, biraz daha uyumuş olurum.
Hemen sabah olmasa keşke.
Söz cumartesi erken uyucam."
Özlenilendir.
Kişinin çocukken yaşadığı güzel şeylerle geleceğini beslemesidir.
"Kötü olanları da bir çırpıda silinebilse keşke." Dedirtir.
Hayatın en güzel dönemlerinden biridir çocukluk. Hiç bir derdiniz yoktur. Sadece eğlenmeye, oyun oynamaya bakarsınız. Üstünüzde ağır yükler yoktur. Bazen çok özlüyorum o güzel günleri. Mahallede koştuğumuz anlar, oyun oynadığımız o güzel günleri. Keşke tekrardan yaşayabilsek. Lâkin hayat bu işte zamanı geri çeviremiyoruz elimizde olmadan ömrümüz kayıp gidiyor. Çocukluk ayakkabılarını ters giydiğinde annenin düzeltmesidir. Ne zaman kendin giymeyi öğrenirsin işte o zaman büyüdüm dersin. Bayram sabahı erken kalkıp, şeviçle bayramlıklarını gitmektir çocukluk. Ağaçlardan meyve toplamaktır. Ne olursa olsun içimizdeki bu duyguyu kaybetmemeye çalışmalıyız. Yaşadığımız güzel anıları hatırlayarak mutlu olmalıyız. Giden geri gelmiyor her anın tadı çıkarmalıyız. Çocukluk masum olmaktır.