bugün

bir doneme damgasını vurmus fenomen cızgı dızı..*
daha sonra herşeyin oldugu gıbı bununda boku çıkmıştır;
(bkz: digimon)
bir dönem çocukaların pikachu ya özenip camdan atladığı,

oyuncakları,anahtarlıkları,tişörtleri,yap-bozları ile daha da bi bağımlılık yaratan çizgi film
(bkz: ash vs pokeimam)
ismi pocket monsters tan esinlenilerek konulmuş , tırt çizgi dizi .
(bkz: seni seçtim pikaşuuu)
Ash pokemonunu çok gaz bir şekilde çağrıyordu
-Seni seçiyorum pikachuuu
-piii kaaa çuuuuu
japonlar tarafından bulunan oyun,anime,sinema
canavar bunlar. izletmeyin efendim bebelerinize. ben bu yasimda korkuyorum.
Salak çocuklaırn ben pokenmonum ulan demesi yüzünden kapatılan hoş bir çizgi filmi.Seni seçiyorum balbazar.
balbazarr... (bkz: sürer gider)
elinde pırsayla saldıran bir kusun oldugu cizgifilm(farfetchhhhhhhhh!!)
pocket+monster=pokémon

slogani da;

gotta catch'em all yani diyor ki hepsini yakalamaliyiz*

korpecik bebelerin beynini yıkama araci
her bölümünde roket takımıyla mücadele eden uyduruk çizgi film. ayrıca başrol pokemon olan pikachunun elektrikli bir gücü vardı sanırsam. pokenom çocuklar arasında bağımlılık yaratmış, ürünleri kapış kapış gitmişti. epey bir pazar yaratmışlardı yani. *
bir dönem hastası olduğum için intahar etmeyi düşündüğüm çizgi film. çizgi film de değildir o, yapanlar sadece resmi çizerler, resimde sadece konuşanın ağzı hareket eder.
bi aralar annemin evde kara kecim ol kara kecim ol diyerekten dolasmasına sebebiyet veren cizgi film..
japon icadi sacmaliklar silsilesi
istiklal caddesi versiyonu icin
(bkz: poky girls)
hayvan mı bitki mi nemenem bişi olduğu bilinmeyen bir sürü yaratıkla dolu,sydek isimli ördeğimsi gerizekalı bir yaratığı da içinde barındıran,broke isimli karakter ile daha çocuk yaşta beynimize "abazalığı" aşılayan,karakterleri alev yağmuruna,hayvani elektrik şoklarına,tazzikli suya vs. müthiş dayanıklı olan ve örneğin bi alev topundan suratı karararak kurtulan,yüksek gerilim hattı gibi bi yaratığın elektrik şoklarından sadece saçları dağılarak sıyrılan çizgi dizi.
gözlemlediğim kadarıyla ,ki gözlemleyecek başka şey yok mu diyebilirsiniz, çoğunun ismi gerçek hayatla alakalı olan yaratıkları barındıran efsanevi çizgi film. örneğin hitmonlee isimli pokemon bruce lee, hitmonchan isimli pokemon jackie chan'den gelmektedir. arbok ve ekans isimli pokemonların isimleri tersten okunduğunda kobra ve snake olur. bu da böyle bir bilgidir.
(bkz: pokemon diyaloglari)
bir zamanlar benimde çok sevdiğim hatta bunların tasolarının fln çıktığında mahalledki çocuklarla oynarken kavga bile ettiğim çizgi dizi..
http://www.pokemoncrater.com aslı internet sitesi sayesinde halen daha yaşayan efsane.Pokemon tutkunlarını ağırlayan site pokemon meraklılarının vakitlerini öldürmelerine imkan sağlamakta ve yardım etmektedir.
hala gösterilen çizgi dizi.Teknolojinin gelişmesiyle bunun bir üst modeli olan Digimon piyasaya sürülmüştür.
karı kaçıyo karı kaçıyo pokemon tarzı muzige sahip cizgi dizi.
magic kartları baz alınarak ortaya çıkarılan turn bazlı oynanan oyunun beyaz cama yansıyan çizgi filmi. harry poter, yüzüklerin efendisi gibi hikayelerdeki gibi ergenlik çağındaki bir gencin hayatla mücadelesini konu alır. pokemonun farkı ise kahramanın yola kendi isteğiyle çıkmasıdır.
çizgi film frp oyunu gibidir. kahramanımız yola çıkar savaşır ve kendini geliştirir. yanlış anlaşılması kötü sonuçlara yol açmıştır.
satoshi tajiri adında bir japon gencinin yarattığı 60 kartla oynanan bir kart oyun. sonra bunun çizgi filmide yapıldı. efsane oldu hatta.
soundtrack'i süper olan çizgi film.
(bkz: ilker yasin in pokemon maci anlatmasi)
kustuğum zaman kendimi squirtle gibi hissetmemi sağlayan çılgınlık
sevimli bir lakap olarak da kullanılan bir sıfattır.
soudtrack'ına değişik bir bakış:
http://www.youtube.com/watch?v=0XxI-hvPRRA
Jenerik sarkısının sözleri ;

I wanna be the very best
like no one ever was
To catch them is my real test
To train them is my cause

I will travel across the land
searching far and wide
Each pokemon to understand
the power that's inside

Pokemon! its you and me
I know its my destiny,
Pokemon! Oh you're my best friend
in a world we must defend
Pokemon! a heart so true
Our courage will pull us through,

You teach me and I'll teach you,
Pokemon! gotto catch'em all

Every challenge allong the way
with courage I will face.
I will battle every day
to claim my rightful place.
Come with me,
the time is right,
there's no better team.
Arm in arm we'll win the fight!
It's always been our dream!
azeri dili ile dinlendiğinde yerlere yatarak gülebileceğiniz çizgi filmdir.
pokeimam tarafından pis sıçan diye nitelendirip katledilen yaratık.
sadece kendi isimleri çıktığı halde derdini anlatabilen hayvanlar. hayvan desem hayvan değil, bitki desen bitki değil. memleketimizde bildiği 200 kelime ile derdini anlatamayan insanları görünce daha takdir ediyorum bu yaratıkları.
misal pikachu:

ağzından sadece pi, pika, pikachu ve bu kelimelerin farklı varyasyonları çıkmasına rağmen ash ile geyiğin en kralını yapmaktadır.
(bkz: anne tespit yaptım ama bi boka benzemiyooooo)
bir zamanlar kendisini pikacu sanıp balkondan aşağıya atlayan çocuğun bizim osmanlıca hocasının oğlu olduğunu öğrendiğimde geçirdiğim şokun haddi hesabı yoktur.
belli bir yas grubunun üstündeki insanlar icin hic bir sey ifade etmeyen cizgi filmgillerin son örneklerinden.
(bkz: kemale ermek)

yine ayni yas grubuna göre, asla voltran, kücük golcü, sirinler, red kit ve ayni döneme ait benzer cizgi filmlerin yerini tutamayacak olan cizgi film.
Salakça bir kurgunun,gereksiz çizgi karakterlerle süslenmesi sonucu ortaya çıkan çizgi film.
bir kaç küçük çocuğun safça balkondan atlaması üzerine yayından kaldırılan ve yayınlandığı kanalın ratinglerini tavan yaptıran çigi film.(günde 3öğün izliodum)
(bkz: gotta catch em all)
1999 yilinda başta japonya olmak üzere çizgi filmi ortaya çıktığından beri kayıtlı olarak 4 milyar dolarlık bir (ne olduğunu bilmiyorum) şey olmuştur.toplam tutarın 6 milyarın üstünde olduğu tahmin ediliyor.
çizgi film ile eleştiri yaparken biraz dikkatli olmak gerekiyor.tüm çizgi filmler saçmadır.çocuklar için amaç zaman geçirmek,büyükler için ise çocuğun yararlı birşeyler öğrenmesidir.
küçükken aldığım uzmanlık kartıdır. gerçekten böyle bir kart vardır hatta ben su gücünden pokemonlar konusunda uzmandım ama en çok pikaçuyu severdim bi de onun abisi vardı rayçu onu severdim. ayrıca ciglipap adlı pokemonda pembeliğiyle beni benden o dönemlerde alan nadir pokemonlardandır.
ilk günden beri bayılarak izlediğim * ancak şuan bile tv'de görsem bayılarak izleyebileceğim efsanevi çizgifilm. Ayrıca taso için az adam dövmezdik. *
(bkz: poki yazar)
An itibariyle kanal1'de zaten yayında olan çocuksu anime.* *
kanal 1 de haftasonları pokemon movie leri vermekteler.biraz bakındıktan sonra nerde bizim zamanımızdaki pokemon denilir.bir efsane böylesine berbat bir hale sokulmamalı.ayrıca misty de yok gerisi anlamsız olmakta.
gün itibariyle kanal 1'de 7. moviesini izleyebildim. bizim bildiğimiz 150 pokemondan pikaçu, blastois, snorlax vardı.

izlerken bir ara düşündüm. eğer zamanında gubik bir sebepten ötürü yasaklanmasaydı biz de öğrenebilecekmiydik diğer pokemonları? onları da ilk 150'si gibi bağrımıza basabilecek, tasolarını biriktirebilecekmiydik? herşeye rağmen her ne kadar yeni pokemonları tanımasam da severek izledim filmi orası ayrı. özlemişim lan.
çocuklara küçük yaşta kapitalizmi öğreten çizgi film. bir çocuğun kendini pikaçu sanıp balkondan aşağıya atması sevmemem için tuz biber olmuştur. ah ah nerde o güzel şirinler..
bu sabah okula gitmeden önce kanal 1'de rastlayıp sevinmemle, 10 saniye sonra "to be continued" yazısını görüp hüzünlenmeme sebebiyet veren çizgi dizi. eminim aynı duyguyu yaşayan insanlar vardır...
facebook'da applicationuna rastlayıp nasıl tanımlayacağımı bulamadığım şekilde sevindiğim efsane.
ortaokulda severek, lisede etrafımızdakilere utançtan söyleyemerek izlediğimiz çizgifilm. Pikaçunun elektrik saldırılarıyla kendimizden geçer, sıkörtılın su tabancasıyla gaza gelir, çarizardın asi tavırlarını hayranlıkla izlerdik. Balbazarın jilet yapraklı sarmaşık kırbaçlı savaşlarını "hey maşallah" "hele hele" türünden nidalarla yerimizde duramayarak seyreder, boş yok olanlara para yetiremediğimizden küçük paket cipslerde taso çıkmadığında hüzünlenirdik. Bizim mahalleye cips kültürünü de yayan pokemon tasolarıdır. Birde pokemonlarla yada pokemon eğitmenlerinin model alınması vardır ki sınıfta herkesin bir pokemon olmalarına ve dövüşmelerine kadar varır. Ve pokemonların kendine özgü sesleri. Birinin bile taklidini doğrudüzgün yapamamaya içten içe üzülür, bunu başarabilen arkadaşlarımızın önünde eğilmesini bilirdik. Well- hasılıkelam , hepimiz bunları yaşadık. Hepinizin içinden bir parça gidiyo pikaçuyu gördüğünüzde..itiraf yahut itiraz eden?
-tamam iyi işti geri dön şimdi m balgo.
-eeeemm bbbaallgoooaaahh!