bugün

bir doneme damgasını vurmus fenomen cızgı dızı..*
daha sonra herşeyin oldugu gıbı bununda boku çıkmıştır;
(bkz: digimon)
bir dönem çocukaların pikachu ya özenip camdan atladığı,

oyuncakları,anahtarlıkları,tişörtleri,yap-bozları ile daha da bi bağımlılık yaratan çizgi film
(bkz: ash vs pokeimam)
ismi pocket monsters tan esinlenilerek konulmuş , tırt çizgi dizi .
(bkz: seni seçtim pikaşuuu)
Ash pokemonunu çok gaz bir şekilde çağrıyordu
-Seni seçiyorum pikachuuu
-piii kaaa çuuuuu
japonlar tarafından bulunan oyun,anime,sinema
canavar bunlar. izletmeyin efendim bebelerinize. ben bu yasimda korkuyorum.
Salak çocuklaırn ben pokenmonum ulan demesi yüzünden kapatılan hoş bir çizgi filmi.Seni seçiyorum balbazar.
balbazarr... (bkz: sürer gider)
elinde pırsayla saldıran bir kusun oldugu cizgifilm(farfetchhhhhhhhh!!)
pocket+monster=pokémon

slogani da;

gotta catch'em all yani diyor ki hepsini yakalamaliyiz*

korpecik bebelerin beynini yıkama araci
her bölümünde roket takımıyla mücadele eden uyduruk çizgi film. ayrıca başrol pokemon olan pikachunun elektrikli bir gücü vardı sanırsam. pokenom çocuklar arasında bağımlılık yaratmış, ürünleri kapış kapış gitmişti. epey bir pazar yaratmışlardı yani. *
bir dönem hastası olduğum için intahar etmeyi düşündüğüm çizgi film. çizgi film de değildir o, yapanlar sadece resmi çizerler, resimde sadece konuşanın ağzı hareket eder.
bi aralar annemin evde kara kecim ol kara kecim ol diyerekten dolasmasına sebebiyet veren cizgi film..
japon icadi sacmaliklar silsilesi
istiklal caddesi versiyonu icin
(bkz: poky girls)
hayvan mı bitki mi nemenem bişi olduğu bilinmeyen bir sürü yaratıkla dolu,sydek isimli ördeğimsi gerizekalı bir yaratığı da içinde barındıran,broke isimli karakter ile daha çocuk yaşta beynimize "abazalığı" aşılayan,karakterleri alev yağmuruna,hayvani elektrik şoklarına,tazzikli suya vs. müthiş dayanıklı olan ve örneğin bi alev topundan suratı karararak kurtulan,yüksek gerilim hattı gibi bi yaratığın elektrik şoklarından sadece saçları dağılarak sıyrılan çizgi dizi.
gözlemlediğim kadarıyla ,ki gözlemleyecek başka şey yok mu diyebilirsiniz, çoğunun ismi gerçek hayatla alakalı olan yaratıkları barındıran efsanevi çizgi film. örneğin hitmonlee isimli pokemon bruce lee, hitmonchan isimli pokemon jackie chan'den gelmektedir. arbok ve ekans isimli pokemonların isimleri tersten okunduğunda kobra ve snake olur. bu da böyle bir bilgidir.
(bkz: pokemon diyaloglari)
bir zamanlar benimde çok sevdiğim hatta bunların tasolarının fln çıktığında mahalledki çocuklarla oynarken kavga bile ettiğim çizgi dizi..
http://www.pokemoncrater.com aslı internet sitesi sayesinde halen daha yaşayan efsane.Pokemon tutkunlarını ağırlayan site pokemon meraklılarının vakitlerini öldürmelerine imkan sağlamakta ve yardım etmektedir.
hala gösterilen çizgi dizi.Teknolojinin gelişmesiyle bunun bir üst modeli olan Digimon piyasaya sürülmüştür.
karı kaçıyo karı kaçıyo pokemon tarzı muzige sahip cizgi dizi.
magic kartları baz alınarak ortaya çıkarılan turn bazlı oynanan oyunun beyaz cama yansıyan çizgi filmi. harry poter, yüzüklerin efendisi gibi hikayelerdeki gibi ergenlik çağındaki bir gencin hayatla mücadelesini konu alır. pokemonun farkı ise kahramanın yola kendi isteğiyle çıkmasıdır.
çizgi film frp oyunu gibidir. kahramanımız yola çıkar savaşır ve kendini geliştirir. yanlış anlaşılması kötü sonuçlara yol açmıştır.
satoshi tajiri adında bir japon gencinin yarattığı 60 kartla oynanan bir kart oyun. sonra bunun çizgi filmide yapıldı. efsane oldu hatta.