1. 1.
  annenin annesi. anane diye de kısaltarak söylenir.
  (bkz: nine)
  8 -1 ... tamam guzel oldu
 2. 2.
  (bkz: anneanne diyalogları)
  1 ... pulp fiction
 3. 3.
  tombul elleriyle size mis gibi yemekler pişiren, bir derdiniz olduğunda sizinle oturup ağlayan, gerektiğinde güç veren, size hayatı anlatan emeği ödenemeyecek olan varlık
  8 ... eticicibebe
 4. 4.
  genellikle annemizin annesine söylenen sözdür bunu başka kelimelerlede ifade edenlerimizde vardır mesela nene, nine, anane, pişt moruk, dedemin karısı, şirin şey gibi isimlerde kullanılıyor...
  4 -1 ... armyy
 5. 5.
  hain torununun*ben dantel yapmayı öğrenmek istiyorum, hadi çeyiz hazırlayalım lafına aldanıp dantel yumakları, tığlar ve örnek kitapları alan, benim bu konuda ciddi olmadığımı öğrenince haklı olarak darılan sevimli kişi.
  5 -1 ... gonulcelen
 6. 6.
  masal anlatıcı, börek açıcı teyzelerin genel adı.
  3 ... pilotmont
 7. 7.
  gittikçe yabancılaşan Türk gençliğinin büyük anne de dediği eli öpülesice muhterem insanlar
  3 ... skaradag99
 8. 8.
  ölüm korkusunu bizzat değilde, rüyalara girerek; rüyada ölerek içe oturtmayı başarabilmiş, kokusunu özlediğim, hayattaki en anaç varlık.
  6 ... whatawickedgametoplay
 9. 9.
  bir hastane köşesinde sizi tamamen bırakıp gittiği gece yattığı yatağa bakıp sabaha kadar ağladığınız , kokusunu bir kez daha içinize çekebilmek için bir ömür verebileceğiniz , saçlarını yıllarca hiç kestirmeden uzattığı için küçükken çok özenip "bana saçlarını verir misin?" dediğiniz ama sizi terketmeden 2 gün önce hastalığı nedeniyle saçları eve poşetle geldiğinde kurduğunuz o cümleye , çocukluğunuza lanet ettiğiniz , hayatın en önemli insanlarından. annenin de annesi , tapılası insan.
  15 ... freedean
 10. 10.
  herşeyimi paylaştığım,torunları içinde en çok beni seven canım ananem.
  3 -1 ... paranoyasnm