bugün

aşağılamak şöyle dursun üzülerek söylüyorum ki;
kötü yazar, kötü hatip.

son derece parlak bir akademik geçmişe ve hatrı sayılır bir entelektüel birikime sahip olmasına rağmen yusuf kaplan, ne yazık ki, gerek yazılarında gerekse konuşmalarında pek çok entelektüelin düştüğü açmazdan kendini kurtaramamaktadır: anlaşılır olmaktan bilerek ya da bilmeyerek imtina etmek.
hemen her yazısında ortalama yedi sekiz defa laiklik ve sekülerizm sözcükleri geçer.
cinsel sapıklıkları bile sekülerizme bağlar, laikleşmeyi maymunlaşma olarak görür falan filan. entelektüelmiş. seviyesini şuradan görün:

"bu ülkede, bir yalan uğruna, saçma sapan saplantılar ve paranoyalar adına müslümanlığın izleri silinmeye çalışılıyor; ama kimsenin kılı kıpırdamıyor hâlâ. oysa bütün tarikatleri, bütün islâmî cemaatleri bu ülkeden kovun, bu toplum bir anda çöker ve birbirini yer. inanın bu toplum, toplum olma özelliğini kabiliyetini yitirir: cinsel sapıklıklardan uyuşturucuya, yolsuzluklardan hırsızlıklara kadar seküler hayatın kaçınılmaz ürünü olan bütün çözülme ve dekadans biçimleri bu toplumun toplum olarak yaşamasını imkânsızlaştırır. bunu göremiyor olmalıyız ki, hâlâ bu toplumda islâm'ın sunduğu ne kadar değer ve kurum varsa yok etmek için elimizden gelen şeyi yapmakta hiç bir sakınca görmüyoruz. yazık; çok yazık!"

http://www.yenisafak.com....?i=3552&y=YusufKaplan
(bkz: ilkel ve pagan bir alevilik)
mehmet akif çizgisini sürdürebilen ender aydınlardan, ilgiyle takip etmekteyim, islam'ı özümsemiş ve günceli kaybetmeden yorumlayabilen bir kişi. izm'ler peşinde koşanlar okumamalıdır. ağır şeyler söyler, kaldırmak güçtür. günümüzde entellektüel diye lanse edilen adamları görünce entellektüel olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. gerçek bir düşünce adamı, nedense cemil meriç'i andırıyor bana, gerek görünüşü gerek sert üslubu ile.

halkı kendisini beğenmiyor diye aptal olarak nitelendirmez, aşağılamaz, kendisi gibi düşünmeyenlere cahil demez, diyenler anlamaz, hazmı kimisi için zor kimisi için kolaydır söylediklerinin, afiyet olsun.
"oysa laik bir ruh giymemiz, deli gömleği giymemiz, batılıların dümen suyuna girmemiz, her bakımdan onlar gibi hareket etmeye, onlar gibi yaşamaya, onların maymunu olmaya çalışmamız anlamına geliyordu ve bizden de istenen şey buydu zaten."

http://www.yenisafak.com....?i=2786&y=YusufKaplan
turkiye'nin laik duzenine sahip cikmak adina sokaklara du$en milyonlari turlu $ekile sokup, mensubu oldugu guruha gaz veren, $eytan belletip ta$lamaya acik halde yazilarinda sunan ki$i. emperyalizmin sadece batidan geldigine, aslinda turkiye'nin resmen bataklik bir halde oldugundan dem vuruyor birde. yani diyor ki; "bak karde$im dini butun bi insansan ve hayatinda bazi zorluklar varsa aha hepsi bu laikci toto$lar yuzundendir, git z.k onlari".

--spoiler--
islâm'a karşı, islâm'ın insanlığa rahmet olarak gönderilen Kutlu Peygamberi'ne karşı, islâmî ilkelere, değerlere, hayat tarzına karşı Nazileri aratmayacak karalama, şeytanlaştırma, nefret tohumları ekme yöntemlerini ve söylemlerini kullanmakta hiç bir sakınca görmüyorlar!
--spoiler--
http://www.yenisafak.com....07.2007&y=YusufKaplan

yazısını okuduktan sonra oldukça şaşırdığım insan.. özellikle son cümleleri:

"Yazık çok yazık. Laikçilerin ülkeyi nereye sürüklediklerinin ve sürükleyebileceklerinin ürkütücü bir resmi ve habercisidir bu okuyucu mektubu."

müslüman'ın tam tersi = laikçi midir? birey laik olabilir mi? yoksa devlet mi laik olur?

bu soruların cevabını bildiğine eminim de neden bu kadar niyetli öfke?

akıl almıyor söylemini.. şimdi bir daha düşünüyorum burada:

müslüman X laik / müslüman olmayan = laikçi

pes.. vallahi pes..
kendisi müslüman olmayı geri kalmışlık sanıp bu açığı entelektüel birikimle kapatmaya çalışanları karikatürize eder. bu yüzden her halinde/tavrında, yazdığı her yazıda entelektüel birikimini okuyanın/bakanın gözüne gözüne sokar.

bir atasözü der ki " 3 şey gizlenemez; duman, görgüsüzlük, aşk"

ah be güzelim sen islamiyeti yanlış anladıysan, bizim suçumuz ne.
iki kelimeyi birleştirip tek bir kelime elde etme becerisine sahip üstün zeka.
(bkz: Paganografik)
(bkz: #2660369)
(bkz: kendi diyen kendi olur)
Kendisine saldıran(eleştiren değil eleştiri için bir birikim gerekir) çapsızların kim olduğunu bilmeden saydırdıkları kişi.

Ekşi Sözlük ve diğer sözlükler inanılmaz birer ego tatmin alanı olmuştur.Belki ilk zamanlarında buralarda entellektüel birikimi dişe dokunur insan sayısını genel ortalamanın üstündeydi ve bunun etkisiyle bu yazarların bu durumları neticesi bazı kişileri/konuları ciddiye almamalar dalga geçmeler nromal karşılanabilirdi.Bugün ise bu entellektüel kişiler sözlük popülasyonunda ihmal edilecek bir orana sahiptirler.Buna rağmen onların bu yaklaşımını bir sözlük tutumu olduğu sanan çoluk çoluk, embesil, cahil önüne gelene küfür eder/saldırırken kendini nimetten saymaktadır.

Örnegin ekşi sözlükte yusuf kaplan'ın yazısı üzerine girilen girdilere bakacak olursanız %90 ının Yusuf Kaplan'ı popüler bir isim olarak tanımadıkları ve yenişafak'da yazdığını gördükleri için, yazısında kullandığı terimleri düşünürleri aslında bilmediğini bunları sadece yazısı süslemek için figür olarak kulladığını hatta ingilizce bile bilmediğini ima eder içerikteler.

Yusuf KAPLAN Türkiye'nin sinema alanındaki ender ulusarası akademisyenlerindendir, Bu adamın bu denyoların hepsinin toplamında daha fazla kitap okumuş, daha fazla felsefe üzerine kafa yormuş, dünya üniversitelerinde tezleri okutulan onlarca ingilizce kitap ve makale yazmış biri olduğunu bilmeden yenişafak=irticaci yenişafak yazari=imam, ben neyim eksisözlük yazarı ,ha ozaman ben buna geçiririm mallığı içindeler.

Normal girdilerinde bülent ersoy, seda sayan, zaga, hakan şükür, beşiktaş, götten vermeyen ibne, 30 santimlik yarrağın göte giribilitesi gibi başlıklara fikir neşreden zerzevatın bu tip adamlara kendi meşrebince saldırmasıdır beni rahatsız eden.

Ben Yusuf Kaplan'ın yaklaşımını sevmem her konuya hakim olmasına rağmen onun temel politik görüşünü inanç oluşturur ama bu haddimi bilmeyip onu bir futbolcu, manken, şarkıcı rahatlığında aşağılamaya çalışamam.
(bkz: eksi sozluk paganografik copluk ve sanal siddet)
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya, köşe yazisiyla yeni bir tanim getirmis kisidir. hayir, hic bir sozluge girip de isleyis hakkinda bilgisi oldu mu, en kucuk riskli entrynin bile silindigini veya editlenmek uzere geri yollandigini* biliyor mu? uzar gider de bir tarafimiza girebilir sansuru yuzunden devam edemiycem. bu da bu ulkenin ifade ozgurlugu anlayisi..
yeni şafak köşe yazarı.

Kendisi de çok iyi bildiği halde, sadece hitap ettiği kitlenin gözünü boyamak adına bireyleri laik olarak tanımlar. Oysa biz biliriz ki bireyler değil devlettir laik olan. Buradaki nokta dahi onun kültürel birikimini bir kalemde silebilecek düzeydedir.

Çünkü önemli olan kültürlü ve birikimli olmak değil, bu birikimi kitlelere doğru aksettirmektir.
marx'ı filan yazmış çarpılma korkusuna rağmen kendisini tebrik ediyorum burdan..hatta bi dahaki yazılarında lenin,feuerbach ekim devrim gibi lafları ağzına alırsa ve de çarpılmazsa kendini fethullah gülenden sonra en saydığım milletin dindarlığının çobanı seçicem...
bilinen islamcı yazarların ekserisi, elle tutulur, gözle görülür bir çözüm ortya koyamıyorlar/koymuyorlar. endişe, çaba sahibi de olsa yusuf kaplan da bu sınıfa dahil olanlardan... diriliş, islam birliği, kendi değerlerimiz v.s. gibi kulağa hoş gelen fakat somut bir çözüm olmaktan uzak, muğlak tahayyüllerden bahsediyorlar gün aşırı. kendilerini takip eden okur kesimi de gah irancı, gah adil düzenci, gah da akpci bir duruş sergiliyor. oysa beliğ ve sahih çözümler ortaya konulmalı. bkz: ali bulaç, mustafa islamoğlu, abdurrahman dilipak, ismet özel hatta sezai karakoç...
hemen her yazısında düşünürlerden alıntılar yapan -yazının 1/4'ü de zaten alıntılardan oluşur neredeyse- bu alıntılar ışığında bir şeyler karalamaya çalışan, her türlü olayı islam düşmanlığına bağlayabilme kapasitesine(!) sahip, her ne hikmetse süslü görünmesi için veya okuyanlarca "vay be adama bak hacı yazıdaki kaliteye bak" demeleri için midir bilinmez, yazılarında ısrarla yabancı kelimeler kullanmaya çalışan, üstelik bunları yaparken araya "slash / taksim (/)" atan -örneğin; "cynicism'in/iki yüzlülüğün" gibi bir ifadesi var son yazısında hazretin, şov yaparken keşke "cynicism's/iki yüzlülüğün" yazsaydı...- köşe yazarı.

düşünür adlarını, alıntıları, yabancı kelimeleri çıkarınca, özet olarak yazısından çok da bir şey olmayan, yazardır.

"hegel şunu demiştir yani bıdı bıdı bik bik" kendisine tavsiyemiz, düşünür sözlüğü diye bir kitap çıkarmasıdır.

yazılarında alıntılar ypınca, düşünür adları verince, yabancı kelimler kullanınca, kendisini çok acaip entellektüel zannetmekte...

şahika koçarslanlı'nın erkek ve klasikleri okumuş hali de diyebiliriz kendisi için...

(bkz: seni kültürümle döverim)
paganografik diye bir kelime üretmiş, bakalım tdk ne diycek bu duruma..

"Paganografik sözcüğünü bendeniz icat etmiş oluyorum: Pagan ve pornografik sözcüklerinin birleştirilmesinden ürettiğim bir kavram."*

bir de nihat genç vari bir üslupla şöyle buyurmuş:

"Bu sanal dünyada veya paganografik çöplükte göreceğiniz şey, genelde, sınırsız özgürlük denen şeyin ne kadar içi boş bir şey olduğu gerçeği olacaktır: izafileşmenin, nasıl kolaylıkla nihilizme dönüştüğünün farkına varmanız olacaktır: Tastamam bir başka postmodern fenomen olan cynicism'in / iki yüzlülüğün, nasıl insanları kelimenin iki anlamıyla da yüzsüzleştirdiğini görmeniz olacaktır; hem maskelerle (burada özellikle nicknamelerle / takma isimlerle) sanal âlemde fink atan, kimliğini gizleyen tipler anlamında; hem de insanın normal / açık kimliğiyle başkalarıyla aslâ konuşamayacağı, paylaşamayacağı sapkınca şeyleri, manyakça -sözümüna- fikirleri pagan bir vandalizmle ve şiddetle dile getirmekten çekinilmemesi anlamında bir yüzsüzlük bu."*

sanane yahu insan istediği gibi düşünür ve sonuçlarına katlanıyorsa bu düşüncelerini istediği yerde istediği şekilde savunur, yayınlar.. sen bugünkü yazında avasas için şu ifadeleri kullanmışsın.. "Özellikle Avasas nickname'ini kullanan yüzsüz, nasıl olsa hiç bir hukûkî yaptırımı yok diye aşağılık saldırılarda ve hakaretlerde bulunmaktan çekinmiyor. Aşağılık biri olmasa bu kadar aşağılaşmaz." demek ki sonuçlarına katlanmaya hazırsın..

(bkz: bu ne yaman çelişki)
müthiş fikirleri olan, çok geniş düşünebilen, sinema bilgisi derin, deha ile delilik arasında gidip-gelen, hergün iki paket sigara ve dünya kadar kahve içmekten, daha bu yaşta dişlerinin çoğunu kaybetmiş, hiperaktiv teorisyen kişilik...

(bkz: teoride desen zehir gibi pratik desen sallanmakta)
değişik bir yaşam formu...
yazılarında daha önce yere göğe sığdıramadığı, toplantılarına katıldığı, stratejilerini tamamen desteklediğini belirttiği bir abd sivil toplum örgütünü, şimdi düşmanlıkla darbe çığırtkanlığıyla suçlayan biri. ben bu adamdan hiç bir şey anlamadım. cambazlık mı yapıyor ne?

http://www.yenisafak.com....06.2007&y=YusufKaplan
http://www.yenisafak.com....02.2007&y=YusufKaplan
latin- islam sentezi yapmis bir buyugumuz.

(bkz: pranografik)
okan bayulgenin bambaska versiyonu.

(bkz: hayretle sizi izliyoruz)

(bkz: haybeden sansAsyon yaratma cabalari)
acaba buradan kendisine küfür etsek ''uludağ sözlüğü de zirveye taşır mı'' diye düşündüğüm yazarımsı...

aha yazarımsı deyip ilk adımı attım. hayde köşende konu et bunu da.
kim olduğunu düne kadar bilmediğim, popüler olmak için ilginç bir yol izlemeyi seçmiş yeşil marul.
gereksiz yere ekşisözlük ve yazarlarıyla polemiğe girmiş insan. zekasını ve yorum gücünü böyle şeyler için harcaması kendisini sevimsiz kılıyor.
ekşisözlüğü kendisi gibilerin ele geçirmesi için çaktırmadan(?) hedef gösteren komik ötesi varlık.
boş teneke çok dangırdarmış sözüne tüm varlığımla inanmamı sağlayan adam. ogrendigi üç beş tane latince ve "izm" dolu kelimeleri sarf ederek türkiye'de ki entelektüel kesimin gözüne şirin gözünmeye calısıyor. yazılarını okudugum kadarıyla amacı su :

"ulan ben zaten medyada bir yer edinemedim. bari sürekli terimler ve neo-paganlar eksenli konular bulayım da fikrimi beğenmeseler bile 'bu adam bir seyler biliyor yahu' desinler"

tabi bu sirin gözünme cabalarının altında ruhunun derinliklerindeki salt "yobaz" kültürü var. mesala vücut yağlarının yapısma süresi 4-5 yıldır. bu sureden sonra zayıflamak gercekten zordur ve buyuk bir ugraş ister. bu tiplerinde beynine ve ruhuna sinmiş ağır kokuların silinmesi çok zordur.
ekşi sözlük'ün gönderdiği tekzip metnini, engin anlatım ve bilgisiyle, bir sürü yazım hatasıyla yayınlayabilme yeteneğine haiz kişi.
yazdıklarıyla okunamayınca, çareyi internet ortamlarının en baba yiğit sitelerine bulaşarak ses getirmeyi amaçlayan zat. başı göğe mi erdi bilinmez.
bu adamın gözüme girme sebebi tv 5 zamanında sürekli konuk olarak nihat genç ayarında olan araştırmacı yazar suat parlar`ı almasıdır.
83 yasında ve örgüte yardım ve yataklık yapmaktan cezaevinde Elazığ cezaevinde yatan dersimli amca. cezaevinde yatmasının gerekçesi geceleyin kapısına gelen militanlara ekmek verdiğinin belirlenmesidir.

yanlız bu amcanın buraya konu olmasının sebebi neden tutuklandığı değildir *; sorun 83 yaşındaki yusuf amcanın neden hala cezaevinde olduğudur. çünkü hekimler heyetinden alınan rapora göre yusuf amcanın vücudunun %79'u iş göremez durumda; fakat hüseyin üzmeze kurtulması için rapor veren adli tıp kurumu yusuf amca'nın tahliyesi için rapor yazmıyor.

yine olayın diğer boyutu da cumhurbaşkanının af yetkisi bulunmasına rağmen avukatların başvurularına hala bir cevap verilmemiş olması. insan düşünmeden edemiyor: hastalıktan dolayı tahliye olmak için emekli orgeneral falan mı olmak gerekiyor? bu adalet sadece orgenerallere mi işliyor?
--spoiler--
http://yenisafak.com.tr/s...t=21.06.2009&i=193906
--spoiler--
entelektüel olmanın sıkıntısını çekmiş yeni şafak ve gerçek hayat yazarı. yılmaz özdil gibi her yazısını küfür ederek yazsaydı bugün mahkemelik olmazdı. kaleminden hayatı boyunca çıkacak üç beş kötü sözden birini söylediği için [ki bugün çıkan bir haberde aşağılık sözü için pişman olduğunu göstermekte] mahkemelik.
Einstein'e benzeyen tipiyle,güldüğünde şaşırtan ciddiyetiyle,zeka fışıkırıyormuş görüntüsü veren saçları ve gözlüğüyle güzel insan.
(bkz: yussuf yussuf)
az once canli yayinda bdp hakkinda yavsak tabirini kullanmis kisi.
(bkz: kaliteli)
şimdilerde sakarya Üniversitesi bünyesinde kurulan 'sinema akademisi'nde koordinatörlük görevini yürüten akademisyen,yazar
atanamamış melih gökçek. caps lock tuşunu kapatmayı bilmiyor da olabilir tabi.
"Erasmus değil orgasmus projesi" diye yazdığı yazısında gayr-i meşru çocukların doğmasına dikkat çekmiş skandal diyen yeni Şafak Yazarı.

Tabi bu tartışmaya aydın engin tepki göstermiştir.

http://m.yenisafak.com/ya...il-orgasmus-projesi/56109
çok cahil keşke ölse.
medyanın bir türlü ünlü olamayanı.
Bu zeka(!) ile çabaları boşa gidiyor. özellikle twitter'da, kaliteli trolllük yapmalıdır. lafları yiyip "beyinsiz","aptal", "gerizekalı", "malsın" diye yazmakla olmuyor.
boş laflarla, polemiklerle bir yere varamazsın! zaten varamamışsın.
hem erasmus'a giden kız orospu oluyor diyen hem de kendi kızını erasmus'a gönderen. buna ne denir biliyorsunuz.

http://www.odatv.com/n.ph...-hem-erasmusta-2312141200
sanırım erasmusla ilgili yorum yaparken kızının tecrübelerinden faydalanmış.
çoook zeki ve zekasını göstermeyi seven bir adamdır. tiyatro senaristlik eğitimi aldım sakarya da kendisinden. yazılarını herkes anlayamaz okadar söyleyeyim.
çok okumak ağaçlardan ormanı görememeye neden olabiliyor. tutturmuş bi, osmanlı da osmanlı, medeniyet de medeniyet...

tarihte hiç bir devlet aynı ihtişamı ve özelliği ile tekrar kurulamamıştır. en parlak medeniyetler bile bir medeniyet üretme kasdı ile ortaya çıkmamıştır.

osmanlı pek çok yönü ile bu halkın iftihar nedenidir ancak bir nehirde iki defa yıkanılmaz. bir daha asla aynı "osmanlı" olamayacak. farklı şartlar ve çok farklı bir zaman var.. şimdi de öyle bir ülke olabilmeli ki, mesela iki yüz yıl sonrasının insanları bununla övünebilmeli.. ama bu yeni bir şey olmalı, tarihin taklidi ile olmaz..

medeniyetler kasıtsızca, farkında olmadan ortaya çıkar.. hiç bir yerde insanlar toplanıp "hadi şöyle güzel bi medeniyet kuralım" demezler.. çalışırlar, okurlar, düşünürler, eğitirler, üretirler ve bunlar yaşayışlarına yansır, aradan çok zamanlar geçer, halk demlenir; olur sana medeniyet...

olmadı, medeniyetin din gibi kaynakları vardır, çalışmanı o alana yoğunlaştırırsın yine medeniyet adına bi anlamı olur... yoksa gazete köşesinden, 140 karakter sınırlı twitterdan, osmanlı osmanlı, medeniyet medeniyet diye zikir yapmak; havanda su dövmektir, sakız çiğnemektir kanımca...

çok fazla ve farklı okumanın, etraflıca düşünmeye zaman bırakmaması gibi bir sakıncası da mı var acaba?...
yazılarını ilgiyle takip ettiğim yeni şafak yazarı ağabeyimiz.
http://m.yeniakit.com.tr/...-buyuk-tehlike-85889.html
akp hükümetinin en büyük kalemşörlerinden biri olup yeni şafakta yazmaktadır. muhtemelen 20 şubat 2016 itibariyle de bu gazetesindeki işinden olacak. sebebi ise trt de hem akp'nin ortadoğu politikasını eleştirmiş, hem de jöleliye çakmıştır.

--spoiler--

yeter ya ülkeyi batırdılar

Jölelilerle, şunlarla, bunlarla gaz veriyorlar; memleketi batırdılar

Manyak mısın sen, Avrupa Birliği ile ilişkileri neden donduruyorsun

--spoiler--

http://www.aktifhaber.com...i-batirdilar-1307562h.htm