1. 1.
  kaliteli şarkılar yapan bir şarkıcı,severim.fakat şu sıralar gözükmemekte,daha fazla bekletmez umarım.

  biyografisi:
  1974 yılında istanbul'da doğdu. Çocukluğunun büyük bir kısmı Beşiktaş'ta geçti.ilk ve ortaokulu yine bu semtte bitirdi.
  ilk olarak lise yıllarında müzikle uğraşmaya başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı. Lise 2.sınıfta Çağdaş Müzik Merkezi'ne kaydoldu. iki yıl boyunca istanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk'tan şan, solfej ve armoni dersleri aldı.
  1992 yılında yetenek sınavlarını birinci olarak geçerek Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera-゙an Bölümü'ne girdi. Prof. Dr. Güzin Gürel, Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi hocalarla şan, solfej, piyano, armoni ve mim çalıştı.
  1993 yılında yine kendisi gibi konservatuar öğrencisi olan arkadaşlarıyla kurduğu orkestrasıyla profesyonel olarak şarkı söylemeye başladı.Aynı dönem reklam cıngıllarını ve çeşitli albümlerde vokal kayıtlarını seslendirdi. Festivallere ve yarışmalara katıldı. Klasik müzik dışında bir tarzı benimsemesi bu döneme rastlar.
  1996 yılında sahne kayıtlarını dinletmek üzere gittiği Sony Müzik ile albüm anlaşması imzaladı.
  1999'da YONCA LODi adını verdiği solo albümü müzikseverlere sunuldu. Albümdeki Sana Birşey Olmasın, inadım inat ve Fal adlı şarkılarla gündeme gelen Lodi, aynı yıl vizyona giren Asansör filminin şarkısı Budur Abi'de de Mustafa Uğurlu ile düet yaptı. Yavuz Bingöl'ün Üşüdüm Biraz adlı albümünde Aşar Gidersin adlı türküyü birlikte seslendirdiler. Her yıl onlarca yeni yorumcunun şansını denediği müzik piyasasında Yonca Lodi gerek müzikalitesi gerek farklı yorumcu kimliğiyle çok kısa bir sürede müzikseverlerce önemli isimler arasına yerleştirildi.Yonca Lodi güçlü sahne performansıyla da dinleyicilerin hafızalarında kendine iyi bir yer edinmeyi başardı.

  albümleri:
  Yonca Lodi [1999]

  1. Fal
  2. Sana Birsey Olmasin
  3. Ben Böyleyim
  4. Inadim Inat
  5. Memleketim
  6. Ask Layik Olanda Kalmali
  7. Seni Özledim
  8. Yaraliyam
  9. Zorlama Beni
  10. Sisler Içinde
  11. Fal (Zazamix)

  Aşkta ve Ayrılıkta [2001]

  1. Anlatma
  2. Son Dua
  3. Dönmeyecegim
  4. Kadin Gibi
  5. Çözemedin
  6. Ay Isigi
  7. Ruhuma Ask Dolunca
  8. Büklüm Büklüm
  9. Sonumuz Belli
  10. Bir Türkü
  4 -1 ... i m from absürdistan
 2. 2.
  sana bir şey olmasın ile bir ara parlayıp sönen,daha sonra anlatma ile müzik piyasasına dönüş yapan ancak aradan yıllar geçtiği için artık unutulan yüzler arasına giren bir şarkıcımız.
  3 ... berbay
 3. 3.
  piyasaya şarkıcı diye sunulan bir çok insan evladından çok daha iyi işler yapmış, belki biraz da bu yüzden unutulmuş hanımkişi.
  (bkz: underrated)
  4 ... cryptic
 4. 4.
  son çıkardığı albümünün en hit şarkısı ile en sakin kişiyi bile şarkı dinlerken isyankar eden sanatçımızdır, bir annedir, kepçe kulaklıdır, ama çok güzel seslidir.
  (bkz: hıçkırmalısın)
  2 ... crypto
 5. 5.
  hoş sesli şarkıcı bünye. hıçkırmalısın, sana bir şey olmasın, çözemedin güzel şarkılarındandır. son çıkardığı albümle müzik dünyasına geri dönmüştür.
  3 ... sophie
 6. 6.
  yıllar önce ilk çıkışını yaparken memleketim adlı şarkıyı kullandığı için ayten alpman ile polemiklere girmiş şarkıcı.
  3 ... metin oktay
 7. 7.
  sesi ve sanatçı tavrıyla türkiye de daha iyi yerlerde görmek istediğimiz kaliteli sanatçıdır. şarkılarının hemen hepsi hit olmaya aday.
  2 ... silte
 8. 8.
  anlatma isimli şarkısının klibinde psikolog rolündeydi. deri kıyafetlerle dans ettiğini hatırlar gibiyim. sana bir şey olmasın şarkısında da çayır çimen içinde bi salıncakta sallanıyordu diye hatırlıyorum.

  sana bir şey olmasın şarkısı çok iyidir. büklüm büklüm yorumu da dinlenesidir.
  1 ... avedis
 9. 9.
  "hıçkırmalısın"adlı şarkısında,insanı başka memlekete kanatsız uçuran kadın.
  3 ... cmoslogic
 10. 10.
  hayran bırakan bir ses rengine, güçlü bir yoruma ve melek gibi bir yüze sahip şarkıcı. müzik piyasasında yer alan kaliteli bir isim.
  2 -1 ... legend of the stranger