1. 1.
  başlangıç tarihini bilinmemektedir. Yoga'nın kökü, yazılı tarihin gerisine uzanır. Hatta, Yoga'nın insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenir.Yoga'ya ait elimizdeki en eski belge, yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkartılan ve üzerinde Yoga yapan insan figürleri bulunan 5,000 yıllık mühürlerdir.
  Yoga ile aşina olmayanlarımız genellikle Hindu dininin bir uzantısı olarak görür ve bilmeden pagan bir ritüelin bir parçası olmaktan çekindiği için Yoga'dan uzak durur. Ancak, Yoga bir din değildir! Aslında, Yoga tarihinin bu kadar eskiye dayanması da Yoga'nın bir din olmadığının en kesin kanıtıdır. Çünkü Yoga, bilinen tüm dinlerden (Hinduizm dahil!) daha önce başlamış bir felsefedir.

  Yazının bulunmasından sonra da, bilgiler ağızdan ağıza öğretmenden öğrenciye aktarıldığından, malesef bu eski zaman diliminden geriye elimizde sadece bazı vecizeler kalmıştır. Onlar da mistik deneyimi olmayan öğrenciye bir şey ifade etmeyecek küçük notlardır. işte bu nedenle, önemli alimler bu metinleri çok kereler tefsir etmiştir.
  3 ... nirvana
 2. 2.
  Yoga'nın en büyük klasik metinlerinden biri, MÖ 3. yy ile MS 3. yy arasında bir tarihte yaşamış olan alim Patanjali tarafından yazılmıştır. Patanjali'nin, o zamanlar insanların uyguladığı farklı Yoga tekniklerini ve teorilerini gözlemleyip organize ederek ve kendi Yoga Sutra'sında toplayarak büyük katkıları olmuştur.

  Klasik Yoga olarak tarif edilen bu sistemin sekiz bölümü vardır. Bu sekiz bölüm fiziksel ve ruhsal bedenlerdeki sekiz bilinç aşamasını veya farkındalık durumunu temsil etmektedir.
  -1 ... nirvana
 3. 3.
  bu uzakdogulu kardesler madem bızım ısımız gucumuz yok derler ve boyle antın kuntun seyler cıkarırlar ; arkalarında da bır ordu suruklerler ....
  -1 ... elijah
 4. 4.
  ruhu boşlukta olan modern insanın açlığını giderir gibi yapan bir avuntudur.
  1 -2 ... kortex
 5. 5.
  björk ün homogenic adlı albümünden bi şarkıdır.
  (bkz: joga)
  ... pixie
 6. 6.
  hillside trio sports club da yapılabilecek meditasyon çeşidi.
  ... alas
 7. 7.
  izzet altınmeşe, belkıs akkale gibi ünlülerin bir tv kanalındaki garip garip hareketlerini izledikten sonra, kendisinden bir hayli soğuduğum meditasyon biçimidir.
  1 -1 ... mysterious
 8. 8.
  beş duyunun ve kafanın işlevleri durdurulunca, mantıkta susar. ve sonra üstün yol başlar. duyguların durdurulmasına yoga adı verilir.
  2 -1 ... eftalia
 9. 9.
  Sanskritçe'de hem bütünlük hem de disiplin anlamina gelen bir sözcüktür.
  Bizi meydana getiren fiziksel, ruhsal (enerji) ve akılsal vücudumuzu
  bir bütün olarak algılayarak disipline etmemize yarayan bir çalışmadır.*
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Yoga
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Yoga_Felsefesi
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=232617
  ... meister writer
 10. 10.
  ülkemizde maalesef sosyete sporu haline gelmiş aktivite.

  tıpkı tennisin hülya avşar hedesiyle, artistik patinajın da buzda dans adlı salak yarışmayla anılması gibi.
  ... filozofil