bugün

Bir gece sarhoş olup sevgilizle dolaşırken tik tak larla aklınıza gelen, dinlendiğinde uyuşturucu etkisi yapan insanı ordan oraya fırlatıp atan placebo şaheseri.
robert smith'le olan düeti yenmez.evet yenmez.evet harika.allahım bu nedir böyle.bugun dinledim.ve dinlediğim dakikadan beri calıyor.tek kelime ile : mükemmel.
özellikle david bowie ile olan düeti sık sık dinlenmemesi gereken placebo şarkısı. uyuşturucu için yazmışlar.. dinleyince uyuşturuyor zaten..
damardan girer. hatta damardan sokar.
insanı depresyona sürükleyebilitesi yüksektir ama yine de sevilir, vazgeçilemez.
insanın içine oturur, neşesini alır götürür, yine de her sabah dinlenir.
insana her dinleyişinde aynı şeyi mi hissettiriceği sorusunu düşündürür.
david bowie'li versiyonu daha da müthiştir.
brian molko yine döktürmüştür.
yine placebo'dan bir diğeri için (bkz: pure morning)
pure morning ile enerjik bir giriş yapan, tüm şarkılarda etkisini gösteren düz ritmlerle beyninizi adeta ele geçiren; albüme adını veren şarkı ve akabinde every you ever me, my sweet prince gibi zihninizin en ücra köşelerine orgazmik dokunuşlar yapan şarkılarla hafızalara kazınacak türden bir jübile yapan ölümsüz bir placebo albümü..
basları inceden inceye kalbinizde hissettiren, tanımlanamayan placebo şarkısı.
vakti zamanında sevgilime gönderdiğim, sonra da "dinliyor musun ?" diye sorduğumda, "uykumu getirsin diye dinliyorum" cevabına maruz kalan parça.
bazı buluşlar vardır keşfedilmeyi bekler, bazı sözler vardır bir gün sahibi tarafından söylenmeyi bekler. işte without you i am nothing böyle bir cümledir. molko adeta bu kelimeleri daha önce kimse bir araya getirip kullanmamışçasına kendine ait olan bu kelimeler kombinasyonunu alır ve içerisine kendisinden başka kimsenin katamayacağı bir duygu yoğunluğuyla önümüze sunar.

parça gerek söz bakımından gerekse sound bakımından baştan sona bir kompozisyondur. giriş, gelişme ve sonuç kısımları vardır. Ancak anlamını çözemeyeceğiniz sözler mevcuttur. Çünkü neye dayanarak ya da neyi hayal ederek yazdığını bilmek güç.

brixton academi 98 konserinden alınan ve bir çok yabancı müzik kanalının vermiş olduğu bir without you i am nothing canlı performansı sonunda molko yansıyan ışıklar arasında bir insanın eğilip kustuğu pozisyonu alır. Sırılsıklam olmuş dalgalı saçları ve gitrayla beraber aşağı doğru eğilir. işte .müziğin ve kederin aldığı son noktadır bu. molko ruhunu kusar...
brian molko'nun döktürdüğü placebo şarkısı.
tik tak... tik tak... ve gittikçe tırmanan bir müzik ve tabii birde brian molko'nun saçını okşayan david bowie. bir de i know vardır aynı tatda.
Müziğe başlamama neden olmuştur bu şarkı. Bir gün bu şarkıyı çalacağım demiştim kendi kendime. ve zamanı geldiğinde fransadaki bir arkadaşımın vokali ile bu şarkıyı cover lamıştık. Dinlemek isteyenler için;

http://www.4shared.com/au...u_Im_nothing__Cover_.html
brian molkonun sesi ne kadar güzelmiş lan diyebileceğimiz şarkı. brain abimiz öyle bir girer ki vokale içiniz parçalanır.
dinlerken bütün iliklerime kadar sensiz hiçim demek istediğim ve armağan etmek istediğim şarkı.. ama malesef karşılıksız aşk...
I am nothing diyen katatonia güzelliğini hatırlatır, adı itibariyle.
halin, keyfin yerindeyken, insana çok mutsuz olmak isteme hazzı verdirten, sevgilin yokken bile bir sevgilin olsun, hayatının içine etsin, seni bırakıp gitsin, ardından da ağla, öl geber işte, sensiz bir hiçim diye bağırmak iste deli gibi... tam olarak bu hissi veren bir şarkı. belki abarttım ama bana bunları hissettiriyor.
iyiyken bile kötü yapıyor insanı bu şarkı.
ne kadar mutlu olursan ol bir yerlerde duyduğun an insanı yerle bir edebilecek şarkı.
aç ipodu tekrar tekrar dinleyerek tavanı izle ya da eski sevgilinin duruşu, dokunuşu, sarılışı her şey olabilir gerisi hayal gücüne kalmış.
anlamadan dinlemek iyi de, anlıyorsan fena koyuyor adama ne denir... ayrılık üstü tavsiye olunmaz...
tüm zamanların en iyi şarkıları listesine altıncı sıradan giriş yapabilecek placebo şarkısı.

''take the plan, spin it sideways
without you, i'm nothing at all''

http://www.youtube.com/watch?v=4cw9cAw9Bb8
şakirtlerin hakkımızda kurması muhtemel cümle*
(bkz: götü kalkmış bunun)
adamın ağzına mıçan şarkı, hele birde en sevdiğinizi kaybettikten sonra dinlemişseniz bittiğinizin resmidir...
o nasıl şarkı ismi öyle azizim, "sensiz ben hiçim" falan.

bağlanmayın kimseye o derece.
depresyonu merak eden manyaklar için gayet uygun bir şarkıdır.

yaşayın da hele bi görün ebenizinkini. neyse.
çıkarıma davetiye çıkartan şarkıdır.

impossible is nothing,
without you i m nothing,
dolayısıyla; without you i am impossible.