1. 1.
  Türkiye'nin dostu olan Güney Asya ülkesi.Başkenti islamabad.4 eyaletten oluşmaktadır:Pencap,Sind,Kuzeybatı Cephesi ve Beluçistan.Devlet başkanı Pervez Müşerref'tir.
  15 ... italiano
 2. 2.
  hindistan'ın ikiye ayrılması sonucu kurulmuş bir ülkedir.
  9 ... vernon sullivan
 3. 3.
  başkanı beşiktaş taraftarı olan ülke..futbol topu yapma konusunda ileri gitmiş bir ülkedir..
  4 ... omnibus
 4. 4.
  asya'daki türk kökenli ülkelerden bile daha samimi olduğumuz ülke.
  11 ... columbia1990
 5. 5.
  insanin turkleri cok sevdigi, muhammed ikbalin memleketi. ayrica konustuklari dil olan urduca'da bir cok turkce kokenli kelime vardir. pervez muserref gibi turkiyede okumus ve turkce bilen bir lidere sahiptir. hint diyarinin muslumanlasmasinda turklerin payinin oldugunu biliyorlar mi bilmiyorum ama gercekten bizleri cok seviyorlar.

  iran yalan, dost ve kardes pakistan...
  10 -1 ... ankakusu
 6. 6.
  eskiden hindistan toprakları olan pakistan 1947 yılında hindistan'ın ingiltere'den ayrılması ile beraber kendi liderleri muhammed ali cinnah önderliğinde hindistan'dan ayrı bir devlet olarak kurulmuştur. o zamanlar bugünkü pakistan, batı pakistan olarak biliniyordu. şimdilerde yine ayrı bir devlet olan bangladeş ise doğu pakistan'dı * hindistan ile aralarında jammu keşmir toprakları devamlı surette bir anlaşmazlık meselesidir. her iki devlet de nükleer güce sahiptir.
  6 ... balsikeste baysungur
 7. 7.
  sürekli sürtüştüğü hindistan'ın nükleer güce sahip olmasından sonra ,pakistan başkanı ziya-ül-hak'ın çabalarıyla kendiside nükleer güce kavuşan ülke.ziya-ül-hak bu konuda öyle hırslıdır ki "kuru ot yiyeceğiz yinede nükleer silahları yapacağız" açıklamasını yapmaktan kaçınmaz. tüm yatırımların o yöne yapılması ve talihin pakistanın karşısına çıkardığı muhammed han'ın derme çatma tesisleriyle sonunda istenilen olur. böylece oluşan güç dengesi sayesinde keşmir sorununun çözümü iyice zora girer.pakistan, bu güce sahip tek müslüman ülkedir.
  7 ... cemuzan
 8. 8.
  cocuklarin, babalarinin ismini soyad olarak aldiklari ulke. neticede kadin evlendiginde kocasinin soyadini aldigindan dolayi bir ailede anne ve babanin soyadi ayni, cocuklar da babalarinin ismini soyad olarak almalarindan dolayi cocuklarin soyadi aynidir.

  babanin ismi: muhammed ali
  cocugun ismi: sanna muhammed(kiz) ve ejaz muhammed(erkek)
  (ps. kiz cocuklar evlendiklerinde kocasinin soyadini aldiklarindan ornek erkek cocukla devam ettirilmistir.)
  babanin ismi: ejaz muhammed
  cocugun ismi: nosheen ejaz(kiz) ve pervez ejaz(erkek)
  5 ... ms.viking
 9. 9.
  tıp konusunda oldukça mesafe katetmiş kardeş ülke...
  5 ... impala
 10. 10.
  (bkz: benazir butto)
  2 -1 ... dalgali kur