bugün

Zengin içeceği.
Denediğim ilk andan itibaren üzerinde uzmanlaşmak istediğim içki türü.
ben uzun zaman içmiyorum, ama içtim mi single malt içerim...öyle daniels tennessee falan onlar amerikan içkisi...viski dediğin "scotch" olacak !! zaten olayın özü o..."blended" da içebilirsin. ucuz johhnie walker, herhangi bi amerikan bourbon´undan ya da tennesse viskisinden, daha makbuldur, bizler için. scotch´tur çünkü. tatlandırılmamıştır, direkt viski tadı alırsin.

ama tabii bi single talisker, ya da glenmorangie , yahut da macallan bulursan...onu kaçırmayacaksın...

sek içeceksin, ve içine buz atmayacaksın, viski oda sıcaklığında içilir. su, soda, cola falan katmıycaksın amerikalılar gibi.

ve en fazla iki kere 1 parmak koyacaksın bir bardağa...bi şişe viskiyi en az bir hafta, en güzeliyse 10 günde bitireceksin. şişeyi buzdolabında saklamıycaksın- süt diil bu. 1 parmak single malt´ın tadı damaklarından uzun süre gitmeyecektir.

ama sarhoş olmak için içeceksen bu viskileri seçme, jack daniels falan iç- onlar klas viski diiildir...normal içecektir. talisker´la glenmorangie´yle ya da st. kilian´sla "sadece" flirt edeceksin. önünden başka şeyler içeceksin, ama geceyi bi parmak onlarla kapatacaksın.

bu işin raconu öyledir. herkes öyle içer.
Su an istenmeyen sey. Sonra alirim bir kadeh ama. Baska bir zamana yapalim bunu.
Eskiden bende viskiyi sodayla kolayla vs karıştırıp içiyordum..kolonya gibi geliyordu tadı gerçekten..zamanla kola ve sodayı bıraktım,sadece buz atarak içmeye başladım, şuan buz da atmıyorum, viski taşı atıyorum soğutmak istersem, buz bile aromasını bozuyor çünkü..

içimi çok zordur evet, ama alışınca ondan aldığınız hazzı hiçbir içkiden almıyorsunuz..tatlandırmak anlamsız ve ahmakça, canım zaten tatlı alkol isteyince gidip jager içiyorum

Bi düşünün bu kolonya gibi tadı olan meret neden bu kadar pahalı? Alıştıktan sonra dünyadaki en harika tadlardan biri olacak sizin için
Bira, cin, rakı olmayandır damağımda. Olmadı bir türlü sevemedim.

Damağımda yer eden ise lagavulin diye bir viskiyi.
beni yamultmuş tek içki. hayatta içmem.
Genelde iskoç yapımı olanlar tercih edilendir.
Bir centilmen gibi icilmesi gereken alkollu icecek.
Bardağa az konulup max 1 buz konulması gereken sağlam içki.

bir de ağır ağır içilmelidir. fimlerdeki gibi triplere girilmemelidir.
sözlükteki fakir piçlerin içemeyeceği içki.
talisker markası bomba olan içki.
Legavulin olanı iyidir.
EN iYiS, HER ZAMAN SiNG MALT OLANDIR. JACK CHiVAS BLENDED DiR.
kiminin hastası olduğu, kiminin sevemediği içkidir. bütün diğer türler gibi.

sevenleri kendi içerisinde sınıflandırılır, scotch, bourbon, tennessee gibi.

çoğu insan şöyle içilir, böyle içilir der ama bence en mantıklı iki yöntemi vardır; ya kimseyi tınlamadan kendi damak zevkime göre içerim, ya da üreticinin tavsiyesine uyarım.

bourbon sevenlerdenim. favorilerim woodford ve bulleit. orta kıvam soğutur, sek içerim. yanında meze filan kullanmam. çok sık viski içmem, o ayrı.
bourbon, jhonnie wlaker içmemiş adam ben viski içiyorum demesin. Hadi abisi, çocukları pistten alalım.
Yalnızların zahmet gerektirmeyen içkisidir viski, ne rakı gibi muhabbet ister ne de bira gibi kalabalıklar yalnız kalıp her yudum içtiğinde kendinle konuşur hayatına istemeden keyif katarsın, single malt olanları tadından yenmez sakın ola bu türüne bişey katılmaya, iskoçlar yaşam suyu der bu sıvıya sonra ayıp olur yaşama.
Black label olanını icmistim buzsuz.

Oruspu kız buz atmadan vermişti.
şimdi herkes viski uzmanı olunca gülüp geçtim, tüm yorumları da okudum ama.

maşallah ekspertiz çok. bazı doğru bilgiler de yok değil ancak gelin viski meselesini biraz daha sınıflandıralım.

single malt viski sınıfında bulunan alt gruplar şu şekildedir:

Campbeltown
Highland
island
islay
Lowland
Speyside

single malt nedir?

anavatanı iskoçyadır. özel arpalardan üretilen ve damıtma işlemi tek mekan olan viski türüdür.

bir diğer viski türümüz amerikan viskisidir. american whisky olarak ismi geçer. türleri ise:

Bourbon
Corn
Other American
Rye
Tennessee
Wheat

jim beam, jack daniel's, bulleit gibi markalar tanıdık geliyordur. işte bu markalar jack tennessee viskisi, jim beam ise bourbon dur. peki neden amerikan viskisi? çünkü kentucky ve tenessee eyaletine özgü bazı özellikler vardır arpalar için. mesela kireçtaşı ağırlıklı toprağı, nemli ve ılık iklim bunların en başında gelir.

bir diğer türümüz ise irish tır.
türlerine bakacak olursak:

Blended
Single Grain
Single Malt
Single Pot Still
Aged Irish

irlanda da üretilen bu viskiler, is kokusundan oldukça uzak olması ve saf bir tada sahip olmasıyla irish whiskey olarak şekillenir. arpaları irlanda koşullarına uygun olarak yetiştirilir ve türlerine göre damıtılarak şişelenir.

özellikle whiskey ve whisky yazımı noktasında irlandalılar whiskey, amerikalılar ise whisky olarak adlandırır.

viski özel bir kültürdür. ülkemizde maalasef zengin bir bireyin farklı lezzetleri tadabilecek olması ve benim hala çok istediğim bazı markaları tadamamış olmam elbette bazı şişlerin 30.000 - 50.000 olmasından kaynaklıdır. daha pahalıları var mı?

olmaz mı ?

geniş bir fiyat spektrumu vardır viskinin.

başka bir boş zamanım da editleyerek yukardaki kategorilendirdiğim alt dalları doldurarak marka örnekleriyle şekillendiririm.

viski kraldır.
Gece uyumak için içiyorum.

Sabah uyanmak için.
Diziler de pencere önünden manzaraya karşı ayakta ve sol el cepte olarak içilen içki.
Aşık mahzuni serif in çatlı ya giydirdiği türküdeki bahsettiği içki.
(bkz: buzlu içiniz)
evde yapımlar çok daha lezzetli. kendi kafana göre ayar verç.
Les gibi tadi var aslinda, ancak ben de cok seviyorum. Cok gerginsem, ya da onemli bir calismam varsa mutlaka yumusamak icin cakarim 1/3 bardak.

Bu arada burbon ile viski arasinda hem kullanilan misir miktarinda hem de damitma seviyesinde ve hatta bekletildigi fici konusunda farkliliklar var.