bugün

ortasından nehir geçen.aşıkların sandallarda birbirleriyle seviştiği sanılan en çok görmek istediğim avrupa şehri.
bazıları için romantizm denilince paris'ten sonra akla gelen aşık şehri.
italyanca venezia.
evinizden çıkıp araba yerine sandala binmek istiyorsanız değişilmeyecek şehir.
Gittikçe sularla kaplanan şehir.Venedik denilince akla gelen kelime için

(bkz: gondol)
yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir. Venedik'te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.
(bkz: italyan işi)
aksamlari fena halde sıkıcı olan sehir. turistik amacla gidildiginde en fazla uc gun icerisinde baska bir yerlere gecis yapilmalidir.
bir de sapkayla gezilmemesi gereken sehirdir. fazla ruzgarli ve bol suludur. sapkaniz ucuverir.
tacirleriyle meşhurdur.

(bkz: venedik taciri)
(bkz: venemedik)
gidenlerden duydugum kadarı ile bok kokan memleket.
ne yazık ki 100 yıl sonra tümüyle batmış olacağına dair rivayetlerin dolaştığı*, karizmatik gondolcuların olduğu hoş bir avrupa şehri.
eskisehir deki bir pastaneler zinciri adidir. eses liler bilirler sehrin ortasindan bi porsuk gecer.burdan venedik * ya cagrisim yapilmistir.gercekten de eskisehir porsugu ozellikle koprusuyle korsan da olsa bir venediktir.
2003 yazında Vendikte tanıştığım Agnese'yi aklıma getiren, güzel espresso içtiğim, önemli kent
118 ufak adacığın üzerine kurulmuş kanallar şehri. italya'nın en turistik şehirlerinden biri olması hasebiyle çok kazıktır.
Anılarımdan belki de en güzelini bana yaşattıran şehr-i şahane.Şehre ilk indiğimde tren garından ödünççaldığım bavul taşıma götürgeci sayesinde rahat rahat gezip ,gördüğüm daha sonra ufak bir otelinde konakladığım,arşın arşın her sokağını adımladığım şehir.Şehrin ortasından kanallar geçer, su geçer ;geçen her bir su damlası kalbinizin üzerine damlar,sizi Venedik e bağlar.. ,2013'te aynı yerde buluşmak için verilen sözden sonra, Sevgiliye son kez bakan gözler,fonda Venedik şehrini de görüyorsa, hem o sevgili hem de o şehir nasıl unutulur son karbondioksit ağızdan bırakılana değin.
balayimi yapacagim sehirdir. (bkz: insallah) kanallari ile meshurdur. istanbuldan sonra dunyanin en guzel ikinci sehridir.ama yosun tutmaniz muhtemeldir bu sehirde..
senede yaklaşık 6-7 cm. batan şehir.
Festivalinde yapılan-satılan maskları çok meşhurdur. Allı, pullu tuhaf ama güzeldir.
(bkz: venedik gettosu)
(bkz: merchant of venice)
Eğer arabayla gidecekseniz, arabanızı şehrin dışındaki otoparka bırakmanız gerekmektedir. şehrin içerisine arabayla girilmeyeceğini bilmiyorsanız, otoyolu venedik'e bağlayan uzun köprüyü 4 defa geçmek zorunda kalabilirsiniz. buna ek olarak gece geç saatte giderseniz ve kalacak yerinizi daha önceden ayarlamadıysanız yandınız. gece vakti sokaklarda insan bulmakta zorlanabilirsiniz. otel sorunu da ancak bindiğiniz feribottaki yardımsever insanlar çözebilir.
birçok kanalın birbirine bağlandığı ve bu kanallrda gondollarla gezinti yapıldığı,gondolcusu bile çok yakışıkı olan italyanın aşk şehridir.
müttefiklerin italya anakarasına çıkıp ilerlemeye başlamaları üzerine italya'ya giren alman kuvvetlerinin baskısıyla, hitler ve mussolini aralarında yapılan gizli antlaşma uyarınca savaş sonrasında, venedik almanya topraklarına dahil olacaktı.
şehrin ilk sakinleri attila ordularının önünden kaçan kuzey italya halklarıdır.
16. yüzyıl türk akıncıları tarafından dış cepheleri ve varoşları defalarca işgal edilmiş şehir.