bugün

Sevmiyor değilim en azından dinlediğim tek dil Türkçe Ama çok sınırlı sayıda. (bkz: ceza)
ne kadar tinerci, serseri, keko, apaçi, tipi bozuk varsa hepsi burada.

ülkenin refahı için komple benzin dök yak amk.
Pop müziğe tercih edeceğim müzik türüdür her ne kadar otçu hapçı tayfa yükselmiş olsa da hala bu işi sanatçı edasıyla yapanlar var
(bkz: sagopa kajmer)
(bkz: patron).
Bu da yarı Türkçe rap. Norm ender diss atar yakında.

https://youtu.be/hOhmuy9Juk0
https://youtu.be/r-rr4mu55sU

Ben fero, norm ender, reynmen gibi zibidilerinin alayını şu herifin şu şarkısı sikertir. Çok sağlam yardırmış lan eleman. Sözleride çok anlamlı.
gençlerin büyük bir çoğunluğunun ilgi duymaya başladığı müzik türü. Türkçe pop'un tükenen enerjisi ve zaten arabeskin de çoktan bitmiş olması rap'i biraz daha ön plana çıkardı. çünkü yaklaşık otuz yıldır rap piyasasındaki insanlar sürekli bir şeyler üretiyor. ama single ama EP ama albüm hep bir üretim halindeler. Günümüz modasının sosyal medya olduğu aşikar. bu mecrada fenomen diye bilinenlerin de rap dinlemesi/yapması gençleri bu müzik türüne itti. Her ne kadar t-rap bu işin tadını, orjinalliğini yok etse de Sago'nun da dediği gibi, rap yükselsin de nasıl yükselirse yükselsin. Ha ben, otuz yaşını geçmiş bir türkçe rap dinleyicisi olarak yeni nesil rapçileri sevemedim. eğer bu türe yabancı iseniz ve dinlemek isterseniz aklıma gelenlerden size tavsiye edebileceklerim alfabetik olarak;

(bkz: ceza)
(bkz: contra)
(bkz: fuat ergin)
(bkz: fuchs)
(bkz: joker)
(bkz: norm ender)
(bkz: patron)
(bkz: sansar salvo)
(bkz: sagopa kajmer)
(bkz: server uraz)
(bkz: yener çevik)
Rezil bir şeydir.
az önce norm enderin son şarkısını dinledim. bu normu bornova zamanlarımdan bilirim. o zamanlar otuzlarının başındaydı sanırım. ilk oturuşumuzda yanımdakilere bu ergeni mi büyüttünüz amına koyim diye sitem etmiştim.
yıllarca da kendisini büyüyememiş bi ergen olarak andım. az önce izlediğim klibin sonundaki sekansla adamın çocukluğunda kalmış bir ergen olduğunu bir kez daha anladım.

o v e r r a t e d.

içimdeki müzik sevdalısı bütün hücreler üzerime hidra at diye bağrıyor.

https://youtu.be/IvzQamZ1NbE

not: şimdi sakinim.

not2: oyhş üzerine de bu başladı https://youtu.be/Wfgx6-3CkvI
Şu anda yapılan bir çok işi rap diye gösteriyorlar .ama bırak türkçeyi bu rap bile değil ki? Son bir kaç yılda türkçe rapin tanımı mı değişti ben neyi kaçırdım?

Tamam bak güzel işler de var. Ama rap değil yani neden ısrarla rap kategorisinde değerlendirildiğini anlamıyorum.

Kadınlarının pembeli aleyna tilki gibi ortada dolaştığı, erkeklerin de ototunla seslerini detone ederek daracık kotlar giyerek pop şarkı söylediği ve cezasından tut sagosuna kadar herkesin sırf para burada diye ölümüne desteklediği türkçe rapin helvasını yediğimiz dönemdeyiz.

Demet akalın bile daha sert duruyor bunların yanında.en azından vasat da olsa punch yapıyor asdsd
Günümdeysem eğer bayıla bayıla dinlerim. Değilsem gürültü gibi geliyor kulağıma yaşlandım galiba.
Son dönemde iyice bozmuştur.
Nerede o eski raplar?
https://www.youtube.com/watch?v=SJccwoLu2Us bir dönem benim de yazıp söylediğim müzik türüdür.
şaha kalkış dönemi çok yanlış sanatçılara denk gelen; günümüzde kadın, para, alkol ve uyuşturucu ön plana atılıp, ergenlerin gözüne hoş bir durummuş gibi sokularak gündemde tutulmaya çalışılan müzik türüdür. old school’ a her gün daha fazla özlem duyulmasına sebep olmuştur.
Bu müzik türüne ait bazı kişilerin paradan önce paradan sonra diye şarkılarını karşılaştırmanızı öneririm.
kekoların eline kalmıştır. yeni çıkan parçaların kesinlikle dinlenecek bir yanı yok. ceza, sagopa'nın eski parçalarının kalitesi şimdi rapçiyim diye dolanan zibidilerinkiyle kıyaslanamaz.
sefo, mefo, murda, çakal, uzi, batuflex gibi daha akla gelebilecek pek çok dünya yıldızı ile çağ atlamıştır dermişim. saç kesimlerden tut giyime kadar hatta ve hatta dövmelere kadar hepsi birbirinin kopyası gibi. bunlar rap falan yapmıyor bildiğin tekno müzik yapıyorlar. eskiden cash flow, norm ender, şanışer, mode xl gibi isimlere baksınlar sonra biz rapçi miyiz diye düşünsünler.
ceza hariç, genelde arabesk sözlerle, arabesk gırtlakla, arabesk namelerle yapılan şeydir.
Ben çoğuna müzik bile demem.
rap tecavüzü amk.
ceza ve sagopa ile bitmiştir. şimdikiler uyuşturucu krizine girmiş ses tonunu rap sanıyorlar.
ceza'nın rapleri iyidir ama eypio da arabesk rapçisidir.
rap bir müzik değildi zaten. ama son zamanlarda tamamen saçmaladılar.
iğrenç bir müzik türüdür.

Ulan dediler ki tap müzik çok protest ve sözleri çok anlamlı kısacası rap müziği çok methettiler ben de gün geldi dinleme gafletinde düştüm pişman oldum adam şarkıda oh ye madafak sıçtım osurdum falan tarzı kelimeler kullanıyor dedim bune amk koyayım allah sizi ıslah etsin midem bulandı.
1990'larda almanya'da cartel grubuyla ortaya çıkıyor. 2000'li yıllara gelindiğinde ceza ve sagopa kajmer gençler tarafından en çok dinlenen isimlerin başında geliyor. son yıllarda da gerek dinleyici gerek müzisyen olarak rap müzikle yakından ilgilenen gençlerin favorileri arasında ezhel, murda ve gazapizm bulunuyor.
çilesini birilerinin çekip, ekmeğini başkalarının yediği müzik türü.
this is the new cool.