1. 1.
  ismi gibi işini ender iyi yapan kimselerden biri. bu cocuk sesini cok geniş kitlelere duyuracaga benziyor. gayet dinlenilesi sözleri ve beatleri ile bu işin hakkını veriyor. yıllardan beri bos kafa rap yapan ve daima ben en iyisiyim diyen rapcilere nazaran gercekten usta bir rap sarkıcısı.

  EndEr 25.03.1985 IZMIR dogumlu.10 yasinda müzik yapmaya basladi.Rap müzigi ile tanismasi cartel ile gerçeklesti.Sadece dinleyicisi olarak kaldigi bu kültürden kopamadi ve daha da çok hayatiyla özleslesti. Çocukluk dönemini semt ve okul degistirmekle geçirdi ve bu yüzden kalici bir dostluk olusturamadi ve sürekli kavgayla geçen bir okul döneminin ardindan lise bir de okul hayatina son verildi.Bu dönemde yasadigi sorunlar nedeniyle 2 yil psikolojik destek aldi.Sorunlarini hep biriktirmis ve çok erken bitmis bir hayatla patlama noktasinda olan bir geçmisi satirlara dökme kararini 2001 yilinda alan ender yazmakta oldugu sarkilarin çevresi tarafindan çok begenilmesiyle tamamen kendini rap kültürüne adadi.Atv nin yayinini yaptigi ve bir dönem çok konusulan Akademi Türkiye yarismasinin görünmeyen yüzündeki tek kisiliktir Ender. Bu yarismaya katildiktan sonra medyanin nasil bir karekter oldugunu anlatiyor. Izmir den katildigi yarismada çok begenildi Istanbula çagirildi ve kendisinden Akademi Türkiye için bir beste yapmasi istendi.Yaptigi beste bu yarismaya fon müzigi olacakti ve yarismada yerini alacakti ama finallerde kendisinden rap disinda pop ' ta söylenmesi istenince kavgali bir sekilde yarismadan ayrildi.Yarisma sonrasi umut ertek le tanisan ender çikaracagi toplama albümde 2 sarkisiyla yer alicakti.Aksine gelismeler yine basini aritiyor ve umut ertegin sözlerini tutamayan bir zavalli oldugundan bahsediyor.
  17 -7 ... beyazzenci
 2. 2.
  'içinde patlar' adlı muhteşem bir şarkısı vardır.
  --spoiler--
  geldim 2010 sessizliğe son.
  --spoiler--
  7 -1 ... backstabber
 3. 3.
  rap camiası tarafından sevilmeyen, popüler olabilmek için ne gerekiyorsa yapan ve bundan dolayı benim de sempati duymadığım adamdır. işini düzgün yap, gerisini akışına bırak da biz de seni dinlenmeye değer biri olarak görelim ve dinleyelim be kardeşim.
  13 -27 ... cemaat adami
 4. 4.
  ilk çıktığından itibaren takip ettiğim bir rapperdır. ilk çıktığında iyi yerlere gelebilceğini düşünmüştüm. çünkü sözleri hem çok sivri hem de yerine giden cümleler içeriyordu. malesef bir şekilde istenilen yere gelememiştir. kadıköyle olan sorunlarının da buna çok etkisi olmuştur.

  yine de dinlenilesi bir mc'dir.
  1 -1 ... onuncu koy
 5. 5.
  merdivene attığı dissle hayatının hatasını yapan mc.
  4 -2 ... hancock
 6. 6.
  anlaşılmaz bir şekilde rapi kişiye neşe veren insan.
  5 -1 ... justakid
 7. 7.
  ömrümde bir kere rap dinlememiş birine tüm şarklılarını ezberletmiş arkadaş.
  8 -2 ... opus dei
 8. 8.
  "depresyon oteli" ve "çıktık yine yollara " adlı şarkılarıyla beğenimi kazanmış rap şarkıcısı.
  Sesi hoş, sözleri de kalitelidir.
  5 -2 ... soytari papyonu
 9. 9.
  Çıktık yine yollara klibiyle gerçekten farklı duygular yaşatmıştır birşey eleştirilcekse böyle eleştirilir. Boldur ülkemin politikayla kuyu kazanları demiş doğru demiş. (bkz: Helal olsun)
  7 ... redlight
 10. 10.
  eksik etek'den sonra çıkarttığı albümle dikkat çeken rap sanatçısı.
  1 -2 ... coilover