bugün

ismi gibi işini ender iyi yapan kimselerden biri. bu cocuk sesini cok geniş kitlelere duyuracaga benziyor. gayet dinlenilesi sözleri ve beatleri ile bu işin hakkını veriyor. yıllardan beri bos kafa rap yapan ve daima ben en iyisiyim diyen rapcilere nazaran gercekten usta bir rap sarkıcısı.

EndEr 25.03.1985 IZMIR dogumlu.10 yasinda müzik yapmaya basladi.Rap müzigi ile tanismasi cartel ile gerçeklesti.Sadece dinleyicisi olarak kaldigi bu kültürden kopamadi ve daha da çok hayatiyla özleslesti. Çocukluk dönemini semt ve okul degistirmekle geçirdi ve bu yüzden kalici bir dostluk olusturamadi ve sürekli kavgayla geçen bir okul döneminin ardindan lise bir de okul hayatina son verildi.Bu dönemde yasadigi sorunlar nedeniyle 2 yil psikolojik destek aldi.Sorunlarini hep biriktirmis ve çok erken bitmis bir hayatla patlama noktasinda olan bir geçmisi satirlara dökme kararini 2001 yilinda alan ender yazmakta oldugu sarkilarin çevresi tarafindan çok begenilmesiyle tamamen kendini rap kültürüne adadi.Atv nin yayinini yaptigi ve bir dönem çok konusulan Akademi Türkiye yarismasinin görünmeyen yüzündeki tek kisiliktir Ender. Bu yarismaya katildiktan sonra medyanin nasil bir karekter oldugunu anlatiyor. Izmir den katildigi yarismada çok begenildi Istanbula çagirildi ve kendisinden Akademi Türkiye için bir beste yapmasi istendi.Yaptigi beste bu yarismaya fon müzigi olacakti ve yarismada yerini alacakti ama finallerde kendisinden rap disinda pop ' ta söylenmesi istenince kavgali bir sekilde yarismadan ayrildi.Yarisma sonrasi umut ertek le tanisan ender çikaracagi toplama albümde 2 sarkisiyla yer alicakti.Aksine gelismeler yine basini aritiyor ve umut ertegin sözlerini tutamayan bir zavalli oldugundan bahsediyor.
'içinde patlar' adlı muhteşem bir şarkısı vardır.
--spoiler--
geldim 2010 sessizliğe son.
--spoiler--
rap camiası tarafından sevilmeyen, popüler olabilmek için ne gerekiyorsa yapan ve bundan dolayı benim de sempati duymadığım adamdır. işini düzgün yap, gerisini akışına bırak da biz de seni dinlenmeye değer biri olarak görelim ve dinleyelim be kardeşim.
ilk çıktığından itibaren takip ettiğim bir rapperdır. ilk çıktığında iyi yerlere gelebilceğini düşünmüştüm. çünkü sözleri hem çok sivri hem de yerine giden cümleler içeriyordu. malesef bir şekilde istenilen yere gelememiştir. kadıköyle olan sorunlarının da buna çok etkisi olmuştur.

yine de dinlenilesi bir mc'dir.
merdivene attığı dissle hayatının hatasını yapan mc.
anlaşılmaz bir şekilde rapi kişiye neşe veren insan.
ömrümde bir kere rap dinlememiş birine tüm şarklılarını ezberletmiş arkadaş.
"depresyon oteli" ve "çıktık yine yollara " adlı şarkılarıyla beğenimi kazanmış rap şarkıcısı.
Sesi hoş, sözleri de kalitelidir.
Çıktık yine yollara klibiyle gerçekten farklı duygular yaşatmıştır birşey eleştirilcekse böyle eleştirilir. Boldur ülkemin politikayla kuyu kazanları demiş doğru demiş. (bkz: Helal olsun)
eksik etek'den sonra çıkarttığı albümle dikkat çeken rap sanatçısı.
içinde patlar remix i honda civic ile gezerken dinlemesi gerekilen şarkıdır.
güzel eserleri olan rap sanatçısı. sesi yakışır, iyi de söz yazar. oldukça küfürlüdür.
Amerika birleşik devletleri' nde arabesk müzik neyse türkiye' de rap müzik o' dur.

Tamam dinleyen bir genç kesim var, bunlar lisedeki sınıf arkadaşlarımız, ilkokuldaki sınıf arkadaşlarımız lakin yaşlar 25 ve üzerine çıkmaya başladıkça bu kitlede bir azalma gözüküyor.

Ve gerçekten türkiye' de rap müzik dinleyen sayısı az. işte bu yüzden kendisi ne kadar iyi olursa olsun hak ettiği saygıyı göremeyecektir. Talihsiz bir insandır. Bugün anne-babanıza ebru gündeş' i sorsanız bilirler, hatta birkaç kuple bile okuyabilirler. Müslüm gürses, hatta nihat doğan için bile geçerli bunlar. Bir şekilde çok çok çok sevilmeselerde, popüler olmuş insanlardır bunlar. Çünkü halkı tanımış, istediğini vermiş/veren insanlardır. Türk halkı istediğini aldımı gerisine bakmaz, işin aslını düşünmez. Tüketim toplumu dediğimiz şey budur işte. Tüketir sürekli, düşünmeden. Fütursuzca.

Burada norm ender iyi bir rapçi olmasına rağmen hak ettiği saygıyı göremeyecektir. Galatsaray' ın amatör şubelerini düşünün. Bir galatasaray taraftarı için briç takımı ne ise, türkiye için norm ender odur. Lakin bunlar kendisinin iyi bir rapçi olduğu gerçeğini değiştirmez. denk geldimi dinlenir.
Çok sağlam söz yazan kafiyeleri birbirine bağlayabilen rapper. başarılı.
ender derken besmele çek leyn
rap yapma diye ağzına vericem
(bkz: rap dersi)
cezanın gömdüğü mikrofonları çıkarmasıyla takdirimi kazanmı$ rapçi.
şarkılarından anlaşıldığı kadarı ile hunharca sikilmiş bir kurban. yazık çocuğa, çok içerlemiş bu duruma, hayallerini şarkılarına yazmaya başlamış.
herzaman kingdi ve inanıyorum ki herzaman öyle kalacak. her sözü ile nokta atışı yapan, adı gibi ender bir kişiliktir.
--spoiler--
çok canım acıyor böyle yapmasın
azdırma sende sikim kalkmasın
--spoiler--
ayar vermekte üstüne kimsenin olmadığı izmirli olan muhteşem bir rap şarkıcısı.

--spoiler--
topunuza birden cevap olcaksa
ben size yazarım gavur izmirden
şehrim ülkemin en batı yakası
Allahı gibidir ve tektir Atası
--spoiler--
rap'in makinası.
ergenlere hitap ederek başlamıştır bu müziğe. tabi o zamanlar ben de bir ergen olduğumdan çatır çatır dinliyodum. zamanla bu durumun farkına varıp yolunu değiştirmeye karar verdiyse de norm ender dediğinizde akla gelen ilk şeyin eksik etek olması değişememiştir. şarkıları, sözleri gayet başarılı olmasına rağmen eskiden yaptığı "ergen azdıran" tarzı aklımda yer ettiği için oturup dinleyesim gelmez. yine de "yeni şarkılarını" facete biri paylaşırsa açıp dinlerim, belki defalarca. yeni tarzı gerçekten çok başarılı (bkz: depresyon oteli).

bunun yanında söyledikleri sadece sözde kalan bir isim. kadıköy acil'e attığı disste "izmir'deki ilk partine gelicem, rap yapma diye ağzına vericem." tarzı sert sözler kullanmıştır. fakat kadıköy acil izmire her ayak bastığında ortadan kaybolur. hatta bi aralar sansar salvo'nun izmir'e sık sık gelmesinin sebebi ender'i pataklamaktı. en azından partilerde, myspace'te vs. öyle diyordu.
türkiyenin en iyi söz yazan rapçisidir sagopa felan hikaye.
meral okay'ın ölümü sonrası üzülmeyen kesimdendir.

(bkz: rap dersi)
bob marley'in could you be loved *şarkısının içine sıçan sikindirik rapçi.
dinleyin: http://www.youtube.com/watch?v=8wNUbh89hP0