bugün

lakabı bonobo* olan raper.
(bkz: batı berlin)
(bkz: fuat ergin)
ünlü rap mc. cezanın backvokelinden gelme, başarılı olmasına rağmen attığı disslerle bir bölünme daha yaratsada bu diğerleri gibi büyük olmadı...
son zamanlarda sansarla yaptığı feat hercekten hoş olmus.
Fuat Ergin',1972 yılında Berlin'de doğdu. 1984 yılında ailesiyle birlikte Türkiye'ye (Şile) geldi. Türkiye'de beş sene kaldıktan sonra Almanya'ya geri döndü.

1992de ilk rapini ingilizce olarak yazdı. 1995 senesinde ise raplerini Türkçe yazmaya karar verdi. Çünkü üç dil biliyordu ama sadece Türkçe düşünüyordu

ilk profesyonel kaydını 1995 yılında Hassickdır adlı albümle yaptı. Almanya'da Royalbunkerin 2000 yılının aralık ayında piyasaya sürdüğü M.O.R. adlı toplama albümle 90 bin satış rakamına ulaşıldı ve Fuat böylece adından söz ettirmeye başladı.

1992den itibaren Berlindeki hip hop jamlerde sahneye çıkmaya başladı. Almanya'nın hemen her şehrinde, Türkiye, Avusturya, Hollanda, isveç ve Kuzey Kıbrıs'ta bir çok konser verdi.

Fuat, Berline konser vermeye gelen hip hopun önde gelen isimleriyle röportajlar da yaptı. 1993 1995 yılları arasında Miks News adlı hip hop dergisinde, Beastie Boys, Nas, Fugees, Blade, ONYX, Gunshot, Das EFX, Readykill, House of Pain, Goats, GangstarrDAN GURU, Grave Diggaz, Booyaa Tribe röportajları yayımlandı.

1995 1996 yılları arası Hip Hop Mobil için konserler ve rap eğitimi verdi.

1997 1998de Berlin Hip Hop Haus;ta rap workshopu yaptı. Bu workshopta 8 16 yaş grubu Alman ve Türk çocuklara rap dersleri verdi.

1999 yılında Fuat; Soul of Mischief, Swollen Members, DJ Hype (1999 - 2000 International Turntablism Federation ITF Avrupa Birincisi) ve Kool Savaşla ilk Almanya turnesine çıktı. Berlinde Arsonists (New York), DJ Vadim (St. Petersburg), Del The Funky Homosapien (L.A. Oakland), Casual (L.A. Oakland), X Man (New York), C.V.E. (L.A.) gibi önemli grupların konserlerinde yer aldı.

2002 yılında tüm dünyada piyasaya sürülen RZA’nın (Wu Tang Clan) The World According to RZA albümünde yer aldı.

2003 2004te, Berlin Theater Zerbrochene Fensterde tiyatroda oynadı. Street adlı oyun bu tarihler arasında 16 kez sahnelendi.

2004 yazında Berlin Kreuzberg Bizim E.Vde yine 8 16 yaş grubu Türk öğrencilere rap workshopu düzenledi. Karneval Der Kulturende aynı öğrencileriyle konser verdi. 2004 Eylülünde kariyerini Türkiye'de sürdürmeye başladı. Türkiyede pek çok kez sahneye çıktı. (Lütfen detaylar için konser tarihlerine bakınız) 2005 yılında iremrecords etiketiyle "Her Ayın Elemanı" albümünü yayımladı. Fuatın Her Ayın Elemanı albümü dışında dört solo, üç de toplama albümü yer alıyor! ( Albüm isimleri: Hassickdir Bonobo 1 Panzer Rapüstad M.O.R Fettfleck )

(bkz: çocukta yaparım kariyerde)

ayrıca gerçekten kişiliksiz bir adamdır...insanları birbirine düşürmeye bayılır...
ortada barış diye haykırır ama doğu batı ayrımı yapar..
sözlerinde bir anlam bulmak çok zordur.. bir şarkıdan sadece bir cümle çıkarılabilir özet olarak..
çokda şişkodur..
1969 yılında göç eden bir Şileli ailenin çocuğu olarak 1972de Berlin'de dünyaya geldi. 1984deki okuma hayatına Türkiye'de başladı ardından tekrar Almanya'ya döndü. 1993te ilk rap parçasını ingilizce yazdı ve M.O.R. adlı grupla adını dünyaya duyurdu. 1999-2003 yılları arasında "Bonobo 1 Panzer" ve "Rapüstad" albumlerini yayınladı. Ceza ile birlikte Türkiye'de turneye çıktı. 2002de yayınlanan "The World According to RZA" albumunde Wu-Tang Clan ile birlikte yer aldı. Amerika'da çalışmalarına devam etti ve 2004 yılında Türkiye'ye geri dönerek "Her Ayın Elemanı" albumunu yayınlamıştır.
uzun süre Almanya'da yaşamış, bir ara kuvvet mira'da takılmış, mütevazı olmaya çalışan ancak kaprisleriyle bursa radyorapte görevlileri çileden çıkarmış *, küfürlü albümleri bandrol alamayan, sansar'ı back vokali olarak biraz kullanmış ancak şu an sansarla arası bozuk olan mc. kuvvet miradayken yer aldığı şarkılardan biri: (bkz: falaka ordu komutanları)
yeni albümünü sabırsızlıkla beklediğimiz batı berlin' den memlekete dönüş yapan, Türk rapinin ceza ile birlikte en iyilerinden biri olan mc .
türk rapi için uzun yıllar büyük uğraş vermiş türkce rapin üstadlarından..
(bkz: rapüstad)
boys anılardan dayak yemiş tombul 'batı berlin'li '
Yeeaaah,laayynnt,batı berlin,niga gibi kelimeleri parçalarında sürekli kullanan mc,rapüstad

Tarzını değiştirmek istese rahmetli Kani Karaca'nın yerini alabilecek şahsiyet.
türkiye' de çıkacak olan 2. studyo albümü olan kalbümün çalışmalarına devam eden fuat ergin' den..

Güneş batmadan
Güneş doğmadan
Güneş yakmadan
Güreş yapmadan
Sana dipçikle vurmadan
Bana boş konuşmadan gel
Sümük akmadan…

Düdük çalmadan
Kornaya basmadan
*’dan çıkar sarpa sar çatla lan
Tuzla buz oldu can
Burada bulamadım şurda bam
Aktı kan atma lan batma yan yat man
Kasma lan
Nakarat yapmasan
Çakarak kakma ham
Bakarak anlamam
Yakarak saklanan
Açarak katlanan
Kaçarak bakma lan

*küfürdür

Fuat Ergin / Kasım 2006

resmi web sitesi : http://www.fuatergin.com
--spoiler--
Biz seni çok severdik Fuat
Ta ki sen çıkıp bize beni sevmeniz gerekmez diyene kadar
Biz seni çok sayardık Fuat
Ta ki sen beni siz sayın ben sizin saymadıklarınız sayacağım diyene kadar
Biz seni dinleyerek coşardık Fuat
Ta ki sen siz değil rapimle kızlar coşsun diyene kadar
Biz senin şarkılarını player'dan çıkartmazdık
Her şarkının internet'ten bulur, albümünü alır, konserin oldu mu kaçırmazdık
Ta ki sen bize ben başka olmak istiyorum diyene kadar
Deli Ahmet oğlu ne kadar sürecek daha undergroundlardan ticari denemelere geçiş
Dün sayıp eleştirdiklerinle bugün kol kola birlikte gelecekler seçiş
Manşetlere çıksan ne değişecek
Eski Fuat geri mi gelecek?
Yeniden rap'i rap gibi yapıp bize mi sevdirecek?
Fuat öldü
Pişmanlığınla düetin olsun 2. albümünde
Bil ki underground söndü
I say Fuat, You say öldü
I say Fuat, You say öldü
--spoiler--

(bkz: mt)
(bkz: itirazım var)
çilekeş adlı rock grubuyla, gözaltı adlı, rock ve rap sentezi güzel bir feat'i olan rapçi.
en iyi iki rapçiden biridir. *
"Tanrı değil rapi ben yarattım" diyen Almancı rapper.
Turk rapin en sirin insanı.Cilekes ile olan gozaltı sarkısı ve geri geldi hos parcaları olmakla birlikte yakından daha bir sisman rapper.
duvar dizisini bugün ki bölümüne konuk olacak rapçi kişi.
nokiasupersound jürisi olup, ön eleme yani halk oylaması aşamasında yarışmacı şarkıların hiç birini dinlemeden yarışmanın yaptığı workshoplarda triplere giren, yarışma ile ilgili tüm sorulara "bilmiyorum, dinlemedim" diye cevap veren ceza ile sagopa arasındaki olayı bile bilmediğini söyleyen rapçi. ayrıca, önce "rap başkaldırı müziğidir. birilerinin sesini biryerlere duyurması lazım" ardından "biz de zamanında ona buna laf soktuk ama bak falanca kişi filanca kişi için şarkı yaptı şimdi sokağa çıkamıyor. arık haddimi biliyorum" diyerek kendi içinde çelişen rapçi. etkilenmemek için rap dinlemediğini, onun yerine beatlerine ilham bulmak için jazz gibi şeyler dinlediğini söyleyen rapçi. "iyi de jüri değerlendirmesini nasıl yaptı?" sorusunu akıllara getiriyor.
batı berlini türkiyeye getiren rapci. *
sagopaya diss atmaya çalışırken kendini rezil eden kişilik.
türkiye nin en iyi mc leri arasına girebilecek yetenekte olmasına rağmen, karakter yoksunu olduğundan hiçbir şey olamamış mc.
hangi kanal'da karsima cikarsa ciksin, 4 senedir hep ayni parcalari seslendiren, sözde üstad!

(bkz: bati berlin)
(bkz: bati berlin tatbikat)
(bkz: okyanuslar)
(bkz: üc dil)
(bkz: oeh)
mesela:

zaga 2004
okan bayülgen: "evet fuat. bize akapella bir seyler okurmusun?"
fuat: "tabi! rapimi carmiha gerenlerin, bati berlin geri geldi!"

televizyon makinasi 2005
okan bayülgen: "evet fuat. nilgün belgün ile düet yapar misin?"
fuat: "tabi! rapimi carmiha gerenlerin, bati berlin geri geldi!"

makina 2007
okan bayülgen: "evet fuat bugün baba zula ile yepyeni bir parca yorumlayacak?"
fuat: "rapimi carmiha gerenlerin, bati berlin geri geldi!"
izleyici: "oeeeeh! siktin be!"

arsivi bu kadar dar olup da, sagopa kajmer'e laf atmakla olmuyor fuat kardes! dersini iyi calis!

edit: imla
pusat dizisinin muzigini yapan rapci.
an itibariyle pusat'ta görülen, sevimli bir kişilikmiş gibi duran şahıs.
pusat adlı diziye yaptığı guttirik şarkının sözleriyle gözümde biten rapçidir.
daha kaliteleri için

karaçalı
da poet
saian
patron
sansar salvo