bugün

Erkek orospusu kelimesini tam anlamina yeine getiren sanatci ezikletinden olusan bir muzik tarzimi diyim her neyse.
Memleketin dertlerinden bahsedim Medusayi cereni bilmem neyi siktim hoop haci ?memleket derdindeydik noldu la?
Bide bu heriflerin tek gecm kaynagi uyusturucudur kimse cak cuk demesin . Bu sanati yapamayan insanlar yada bu ortamdan uzaklasmis insanlar bellidir isim yada marka olmuslardir .
Turkiyede rap yapmak isteyenlere tavsiyem : mideniz genis olsun kardesim kankanizin manitasina yavsayacak kadar genis olun bol desdesteron kokan ortamlarda takilin .
2.uyusturucu mutlaka olmasi gerekior bir no1 kolay kolay yetismiyor bu ulkede uyusturucu allahiniz olsun
3. Kadinlardan nefret edin sonucta soz yazarken primizinizi kadin kavgalarindan yapicaksiniz .
4. Silahli ve tehdit sacan abilerinizi olsun mesela alaturka cok cittiyim boyle adamlara sakso ceker gibi yarim saat yalama yapin delikanli falan olmayin yalaka olun .
5. Guzel sosyal alanda dikat cekmek amacli bir sey yapacaksaniz yazicaginiz sozlerin sie uymamasi gerekior mesela savasa hayir silahi indir bu sadece kandirmaca dir etrafinda takildigin sosyal medyada fotograflar paylastigin cevren eli silahli karakoyde fotograflari olmasi kacinilmaz.
6. Takilacagin yerler : karakoy,kadikoy, cihangir , osmnbey sebebi abicim rapcisin bu duzgun semtlerin parali kadinlarinin jogolosusun demektir.
7.kadinsaniz rap yapcaksaniz bi kere kadinliginizi unutun cunki size alt yapi yapacak kisiler evliyseniz size alt yapi yapip yardim edecektir evli deilseniz sikmeden bi sey yapmazlar ha bide zevginsen dedim adamlar yillarin jgolosu.
Tabiki efsanelere hep sayg vardir
Dr fuch
Ceza
Boe b
Azizaa
Sultana
Killa hakan
Fuat
Sagopa kajmer
Cartel
2000 den sonrasi allah rahmet eylesin .
https://youtu.be/Xu7DsoAqfCw
son zamanlarda yener çevik ve eypionun başını çektiği müzik türü.
Bu müzik güç demek!
Gitgide gelişiyor, dinlemekten zevk alıyorum..
Ezhel sayesinde artık bütün sözleri esrar,alkol ve seks içermeye başlayan müzik türü...

Ezhel sayesinde diyorum çünkü neden ? Abi bu adam çıktı benim tarzım bu dedi yaptı müziğini, dinlendi, sevildi sonra hop içeri alındı adam x3 katı meşhur oldu. Şimdi diğerleri de aynı tarzda söz yazmaya başladı, hepsi içeri ne zaman alacaklar diye bekliyor...
Türkçe Rap Ne Mi ?
Türkçe Rap,Saian’ın sertliğidir.
Türkçe Rap,Dilkeş Kârdar’ın adamlığıdır.
Türkçe Rap,Sansar Salvo’nun asaleti demektir.
Türkçe Rap,Şehinşah’ın güçlü nefesidir
Türkçe Rap,Cartel’in heyecanıdır.
Türkçe Rap,Killa Hakan'ın ghetto'luğu demektir.
Türkçe Rap Red'in sesi demektir.
Türkçe Rap,Canka’nın punchları demektir.
Türkçe Rap,Turbo’nun ağabeyliği demektir.
Türkçe Rap,Dj Funky C’nin plakları demektir.
Türkçe Rap,Eko Fresh’in tarzı demektir.
Türkçe Rap,Hidra'nın free atması demektir.
Türkçe Rap,Grogi'nin capleri demektir.
Türkçe Rap,Karaçalı’nın stilistliği demektir.
Türkçe Rap,Fate Fat'ın çetesi demektir.
Türkçe Rap,indigo’nun düşünceleri demektir.
Türkçe Rap,Pit10’un kalitesi demektir.
Türkçe Rap,Mode XL’ın uyumu demektir.
Türkçe Rap,Defkhan’ın oyuncağı demektir.
Türkçe Rap,Geeflow’un inancı demektir.
Türkçe Rap,Yener Çevik’in sokağı demektir.
Türkçe Rap,Kamufle’nin neşesi demektir.
Türkçe Rap,Ais Ezhel’in rastaları demektir.
Türkçe rap,Anıl piyanci'nin karizması demektir.
Türkçe Rap,Hayki’nin sağlamlığı demektir.
Türkçe Rap,Kaptan’ın hüznü demektir.
Türkçe Rap,Joker’in içtenliği demektir.
Türkçe Rap,Allame’nin battle’ı demektir.
Türkçe Rap,Ceza’nın örnek alınacak kişiliğidir.
Türkçe Rap,Keişanın piçliği demektir.
Türkçe Rap,Fuat Ergin’in babalığı demektir.
Türkçe Rap,Rapozof'un ağlatan şarkıları demektir.
Türkçe Rap,Sagopa Kajmer’in sözleri demektir.
Türkçe Rap,Şanışer'in nakaratları demektir
Türkçe Rap,Da Poet’in beatleri demektir.
Türkçe Rap,Contra’nın samimiyeti demektir.
Türkçe Rap,Norm Ender’in zekası demektir.
Türkçe Rap,Patron’un akıcılığı demektir.
Türkçe Rap,No.1’in hayatı demektir.
Türkçe Rap,Sehabenin melankolik şarkıları demektir.
Türkçe Rap,Yeis Sensura'nın saçları demektir.
Bu müzik güç demek!
Rap'i şaha kaldırmak adına siz hepiniz şeker yalayın.

-rapin oğlu.
islamic force,cartel,boe b yi bilmeyenler ülkeye rap müziği sagopa getirdi zannediyor.
1995-2000 yılları arasında kaliteli türkçe rap falan üretilmedi maalesef. Yıkık almancı türkçesiyle birleşen özelikle lirikal anlamda çok kötü rapler yapıldı hatta türkiye de doğup büyümüş almancı-gurbetçi olmayan yerliler bile "la bu türkçe rap böyle yapılıyor galiba" diyerek gurbetçi türkçesi taklit ederek rap yaptı.

2000 yılında akmar pasajının gediklisi hammer müzik nefret e meclis i ala albümünü yapmasa adam akıllı türkçe sözlü rap yapan yoktu piyasaya çıkan. Tabi bu albümün basılmasını sağlayan adam yeraltı operasyonu isimli toplama albümü yapan tunç dindaş olmuştu. Tabi hedef12 ve rapor2 bundan önce albüm yapmıştı ancak böyle bir çıkış olmamıştı takip edenler haricinde kimse duymamıştı bile.

Bu albüm patladıktan sonra herkes özellikle akmar da alternatif müzik yapanlara albüm yapan firmalar "bi rapçi gelse de albüm yapsak" diye ellerini avuşturuyordu. O sıra yeteneksiz bir sürü adama albüm yaptılar sırf satmak için ve sattılarda çünkü internet denilen şey pahalıydı bir şarkı dinlemek külfetliydi haliyle herkes çıkan albümleri bir şekilde alıyordu.

*S.o.s
*Sultana
*Ol
*Mc.kanun - altın vuruş toplama albümü
*barikat

Daha bir sürü yeteneksiz adam albüm yaptı birçoğu saçma sapan bir türkçe kullanıyordu. Tabi silahsız kuvvet yani hepinizin bildiği sagopa kajmer de bu sıralarda çıktı ve değişik bir vokal tarzıyla albüm yaptı güzeldi hatta şimdikinden iyiydi.

Neyse türkçe rap altın çağını 2000-2007 arası yaşadı harika işler bu süre zarfında yapıldı. Tam olarak ticari kaygılar duyulmadan veya "ulan kitlelere ulaşsın nasıl ulaşırsa ulaşsın" denmeden yapılan parçalardı ve hepsi çok güzeldi.

Ayrıca Autotone mudur her ne sikimse onu çıkaranın amk.
çok severim, 24-25 yıldır da dinlerim.
ama, arabeskleşiyor...
yani yolda türkçe rap dinlerken kaldırıma aşık olabilir, hiç yok yere acı çekmeye başlayabilirsiniz. buda ergen kitlenin sömürülmesi en kötüsüde kitle sömürüsü.
yapmayın... slow tarzda rap yapılmasın demiyorum ama boku çıkmadı mı sizce ? lan herkes Cash Flow, herkes Dj aKMaN, daha da kötüsü arsız bela lannnn.
oğlum yapmayın...
Eminem'in shady records önderliğin'de kaymasını istediğim rapçilerdir. Şöyle bir ceza'ya sagopa'ya geçirse daha sesini çıkaramazlar.
Ergenlik dönemindeyken çok dinler, sagopa-ceza kavgası yapardım. Zamanla eski tadını kaybeden rap müzik dinlemeyi bırakıp anadolu rock ve türkülere sardım.

Türkçe rapin en büyük sorunu toplumsal sorunlardan ziyade aşk acılarına yoğunlaşmış olması. Her rapçı her konuşmasında "rap bir isyandır, dışa vurumdur." tarzı şeyler söylüyor ama görüyoruz ki günümüz gençleri sadece kendisini sevmeyene isyan ediyor.
amerikalılara falan özeniyorlar, öyle klip çekiyorlar ama kadın yok hep erkek.
gereksiz bir özenti-taklit meselesine boğulup aslında hiç başlayamadan bitmiştir.

eskiler bu işi yerli yerine koyamadan tükendi gitti.

ilk nesilden yener, sago, ceza falan yürüyor, son nesil gazapizm'i beğendim, bir iki çocuk daha var... hayatın içinden gelen devam nesiller zaten kayboldu.

bugün ezhel mezhel, fero mero, mery jane söyleyen bi kerkenez falan var tuhaf ibiş tipler görüyorum etrafta.

geçen de youtube'da hardcore icra eden tipleri dinledim. evlere şenlik amk.

amerika mı lan burası?

komik misiniz olum siz.
son yıllarda piyasaya dahil edilen torbacı ve otçu kişiliklerden sonra büyük bir değişim sürecine girmiştir. bu saatten sonra türkçe rapin ihtiyacı olan tek şey zaman..
nerede eski türkçe rap'ler, bağcılar apaçisi temalı adamların tekeline geçti son zamanlarda. bir de bunlar youtube'da birkaç milyon oldu mu hemen yeni bi karıyla araba da çekiliyor alta. bi bunlara bak bir de aç neyim var ki'yi dinle.
yavaş yavaş kadınların da kendine yer bulduğu platform.

kolera ayben muhabbeti demiyorum. sıktı onlar.

güncel piyasaya bakacak olursak bence pi, ruby, rozz, yase hepsi de umut vaadeden rapçiler. hangisinin son şarkısını playliste alırım? hiçbirinin almam. yalan yok. ama dördünün de ses tonu güzel. rap'e uygun. burada rozz'a ayrı bir değinmeden edemicem. senin sesin apayrı zaten.
lirikleri en iyi olan şu an yase gibi geldi. diğerleri hey yo rap babe gibi yazmış biraz. yalnız yine de çok umutsuz vaka değiller bence. lirik & beat gelişmesi gerek. şu an için hiçbirini dinlemiyorum (rozz senin benjamins ve no.1 ile yaptığın gang bang şarkın istisna) ama ileride dinleyeceğimi hissediyorum. dinlemeyi istiyorum. sabırsızlıkla bekliyorum.

biraz daha az kullanın bacım şu autotune denen mereti yapay zeka mı okuyor lirikleri gözünüzü seveyim. bir de daha sert bir tarz edinmelisiniz. rap müzik özünde serttir, böyle bulutlar üstünde sözler yazmayın. suya sabuna dokunmaktan kaçınmayın. ne demiş ceza rap harekettir ve de politiktir bunu hazmedemiyorsan...

hadi bakalım hayırlısı.
Türkçe rap Sagonun patronun parçasınıda paylaştığına şahit oldu. Eski okullar yeni okulun piyasadan büyük pay alıyor oluşundan rahatsız mı acaba ? Bu yeni hamle türkçe rap i nereye getirir ?
artık sagodan cezadan çıkıp daha çeşitli tarzlarda piyasada geniş bir yer kaplamaktadır.
Son dönem türkçe rap'in geldiği nokta

görsel
sadece trendlerde olup orda burda çalan parçalara göre değerlendirmemek lazım.
(bkz: Çöp)