bugün

Herşeyin başına Turk getirince,getirisinin iyi olacağı mantığının yaratığı, tekelci,sömürgen,kemirgen telefon hattı.iyi de getirisi vardır karamehmete.
en enteresanı aslında borcundan dolayı kapatılmış hatta, tarife bedeli kadar fatura etme terbiyesizliğini gösterecek kadar kapitalizmin kölesi olmuş bir kurumdur. adında turk olmasının paranın esiri olmasına engel değildir. hala kullanıyorum pek yakında kelebekler kadar hür vodafone abonesi olacağım.
resmi soygun kurumu. bir diğeri türk telekom efendim.
köküne kibrit suyu canı cehenneme zebani şirketleri.
tüketicilerin belki de bu kadar sık, en kolay ve en maliyetsiz şekilde markalarını değiştirebilecekleri sektörünün en iyisidir. istersen değiştirirsin yani canım.

10 yıldır kullandığım faturalı hattıma 100 tl'den az fatura ödemememe rağmen, aldığım hizmetten memnun olduğum için değiştirmiyorum, değiştirmeyi de düşünmüyorum. şimdi; müşteri hizmetleri, her yerde çekmesi vb. gibi bir çok "hizmet" sayabilirim diğer operatörlerden daha iyi olan ama geçenlerde yeni bir hizmetini daha öğrendim. belki diğer operatörlerde de vardır bilemiyorum ama turkcell'de olması çok güzel bir şey.

hattın kanuni sahibi olmasa da hattı kullanan, faturasını ödediğini ispatlayan kişi hattı üzerine ücretsiz bir şekilde alabiliyor. ben de 10 sene önce hattı üzerime alamamıştım yaş falan küçüktü tabii o zamanlar. 10 yıl önceki hattın sahibini ise bulma imkanım yok şu anda. adam yarın bir gün bi yerlerden çıkıp gelse 10 yıllık hattımı haksız bir şekilde kapattırabilirdi. ama artık hat benim üzerime.

diğer operatörleri kullansam belki aylık 20 30 lira daha az ödeyeceğim ama sırf bu hizmeti bile belki bana çok şey kazandırdı.

iyi ki varsın turkcell; ne kadar geçirsen de, iyi ki varsın...
sırf rakiplerinin güven vermemesi nedeniyle seçilen operatör. avea'da mesaj gitmez orda burda çekmez, vodafone desen yeni, güven sağlayamadı henüz. sırf çekme problemi yok sorunsuz diye tercih edilen operatör. atıyorum amerika'da olsaydık turkcell kullanan olmazdı. her operatör düzgün çekse insan en pahalısını kullanır mı bunların. kullanmaz. zırt pırt da mesaj gönderiyorlar, birgün bu yüzden bu hat kapanacak, o sinirle arıcam ve kapatın diyeceğim ya da hattı kırıcam.
antin kuntin reklamlara o kadar para harcıyacağına biraz müşteri hizmetlerine el atsa şahane olur.
kıymetinin anlaşılması için uzak kalınması gerekenlerden. * * *
türkcell ile uğraşmaya devam ediyorum. aslında bu bir uğraş falan değil, en azından ben öyle düşünmüyorum. ben bir türkcell müşterisiyim ve müşterisi olduğum kurumun yanlışlarını, tuhaflıklarını ve saçmalıklarını irdelemem gerek. daha önce türkcell ile ilgili girdiğim şu entrim (bkz: #6257306) en beğenilen entrilerimin ilk sırasında yer alıyor. demek ki, nickbulanakadarcanimcikti, türkcell müşterilerinin büyük bir bölümünün rahatsız olduğu bir konuyu dile getirmiş ve iyi de yapmış, tebrikler kendisine.

evet türkcell yine geldim ve bu sefer sana küfretme nezaketsizliğini göstermeden adamakıllı bişiyler söyleyeceğim.

efendim önce gençtarife'nin kendi sitesinden copy yaptığım maddeleri yazayım:

*gençTarife'lilerle konuşma ücreti 15 dakikası 2 kontördür. Aynı ay içinde ilk 1200 dakikadan sonraki gençTarife'lilerle indirimli konuşma ücreti dakikası 1 kontördür. 100 ve üzeri kontör yükledikten sonra indirimli konuşabileceğine dair gelecek mesajdan sonra 31 gün boyunca bu ücretlerle yurtiçinde konuşabilirsin

**istediğin gibi kullanabileceğiniz 50 kontör bedava kazanmak için her 31 günde bir 150 ve üzerinde kontör yüklemen gerekir.

şimdii yukarıdaki maddelerde gençtarife diyor ki; ey genç müşterim! ayda 150 kontör yükle ilk olarak. ondan sonra biz sana 50 kontör bedava göndericez. onu da al, kullan. ve ekliyor, diyor ki; 150 kontör yüklediğin ilk andan itibaren 1 ay içinde 15 dksı 2 kontöre konuşabileceğin maksimum süre 1200 dkdır. tamam kabul. eyvallah. buraya kadar normal.

yani bir müşteri olarak burdan her insan gibi ben şunu anlıyorum: mesela 1 kasım 2009'da ben 150 kontör yükleyeyim, 50 bedava kontörümü alayım ve bir daha ki aya, yani 1 aralık 2009'a kadar 1200 dk süre ile 15 dksı 2 kontöre konuşayım, 1200 dk da dolunca o ayın kalan günlerinde dksı 1 kontörden konuşayım. yani anlaşılması gereken bu. yani, 1 aralık 2009'da yeniden kontör yüklersen yukarıda saydığım şeyler, tekrardan 1 ay süreyle geçerli olacak.

1 ayda konuşabileceğin süre olan 1200 dknın bitmesine ne kadar kaldığını *456*5% yi tuşlayarak öğrenebiliyorsun. ben dün *456*5% yi tuşladğımda konuşabileceğim sürenin 0 dk olduğunu gördüm. bu da ne demek; kasım ayı içinde konuşabileceğim 1200 dk bitmiş ve 1200 dknın yenilenmesi için 1 ayın dolması lazım. aynı ben; bugün yeniden *456*5% yi tuşladığımda kalan süremin 1200 dk olduğunu gördüm. yani 1 ayımı tamamlamışım ve yeniden 150 kontör yüklediğimde 15dksı 2 kontörden konuşabilirim. ve ben *456*5% yi tuşlamam sonucunda kalan sürenin 1200 dk olduğuna yani artık 150 kontör yüklemem gerektiğini anladığım için bugün telefonuma 150 kontör yükledim. ancak türkcell, bana aylık bedava gönderirim diye söylediği 50 kontörü göndermedi. türkcell müşteri hizmetlerini aradım ve telefonun ucundaki bayanın bana söylediği şeyden bi bok anlamadım. dedi ki aynen;

- siz her ay kontör yüklediğiniz tarihi bi kenara kaydedeceksiniz. ve her 31 günde 150 kontör yüklemenizi takip edeceksiniz. 31 gün dolmadan 150 kontör yüklediğiniz için, 50 kontör yüklenmedi sizin hattınıza.

ama diyorum bayan bakınız; 31 gün dolmadıysa neden 1200 dakikam yenilendi?

dediği şey şu:

- o ayrı, o ayrı.

yani bu ince manevra ile türkcell beni 50 kontör kazıkladı. madem 31 günüm dolmadı ne diye, 1200 dkmı yeniliyorsunuz? sonuçta ilk 150 kontör yüklemem ile ben hem 50 kontör alıcam, hem de 1200 dkmı kullanmaya başlayacağım.

velhasılı kelam, türkcell böyle böyle yaptı ve yapıyor. benim gibi bir çok insanı fena biçimde tuşa getiriyor.

ve türkcell yöneticilerine sesleniyorum buradan;

- burada yazılanları okuduğunuzu adım gibi biliyorum. ve ben buna güvenerek bu açıklamayı yapıyorum. ince ve kurnazca manevralarla, para kokan ellerinizi soktuğunuz her müşterinin cebinden sizlere okkalı bir el hareketi yapıyorum. bu ayrıntıyı her insan kolay kolay yakalayamaz. ve buradan okuyup da düzeltilmeyen her bir sorun için; tüketici derneklerini kullanma hakkımızı tüketiciler olarak saklı tuttuğumuzu cümle aleme söylemek istiyorum. selamlar efendim sizlere. istiklal deki yeriniz de fevkalade. söylemeden edemedim, napalım.
532'li sabit hat'tı 10 sene boyunca kullandığınızda: "degerli platinum musterimiz turkcell ile gecirdiginiz 10. yiliniz kutlu olsun. bugun yurt icinde tum turkcelllilerle yapacagınız konusmalar bizden size hediye." şeklinde mesaj atan gsm sebekesi.

--spoiler--
-10 yıldır ebemi siktiniz.. ben size mesaj atıyormuyum lan ipneler.
--spoiler--
şahsıma nokia e71 i aylık 93 tl ye kakaladıktan bir ay sonra 69 tl * 18 ay veya 59 tl *24 ay kampanyasıyla çıldırmama neden olan köylü kurnazı telefon firması.
avea hatta kendi "turkcell kazandırır" temalı reklamının mesajını gönderebilen operatör.
En iyi hizmet, en iyi kalite en kaliteli müşteri hizmeti.
3g teknolojisinin bokunu çıkartmış, neredeyse g.tümüzdeki dona bile cihaz takıp bizi internete bağlamaya, görüntülü konuşturmaya yemin etmiş operatör. he bu yazıyı okuyanların içinden şöyle insalar da çıkacak; e bağlanma, e görüntülü konuşma kardeşim !. elbette öyle. ama insanoğlunun varolduğu günden beri yaptığı ve yapmaktan zerre sıkıntı duymadığı şeyi ben de yaptım. merak ettim ve gittim bir 3g mobil internet paketine abone oldum, hem de kendimi onlara 24 aylığına satarak. ya da biraz daha hafif bir şeylerle ifade ediyim; cüzdanımın bir kısmını 24 ay boyunca onlara ayırarak. neden böyle oldu ? şöyle ki; sevimli türksel uzaylısı, ali poyrazoğlu, hidayet türkoğlu falan filan tvde gün boyu türksel mobil internet aboneliğinin ilk üç ay 19 tl olduğunu, devam eden aylarda ise 39 tl olduğunu bangır bangır bağırıyorlardı. ben de resmen mal bulmuş gibi sevinerek gittim attım imzamı, aldım cihazımı geldim. ilk zamanlar alışma devresi falan derken aramızdaki ilişki şu anda çekilemez hale geldi. 3. ayımızı yeni doldurduk hem de. bu ilişkinin bu hale gelmesindeki ilk neden, 3g teknolojisinin ve vınn isimli mobil cihazın boyundan büyük yalanlarla hayatıma girmesi ve saf duygularımı yalanlarla zehirlemesidir. ilk ay 19-25 tl ( vergilerle fiyatın yükseleceğini kabullenmiştim zaten ) civarında bir fatura beklerken 35 tl ödedim. sesim çıkmadı. ikinci ay düzelme sinyalleri veren ilişkimizin faturası ise 25 liraydı. bu bana elbette umut verdi, fakat bu umut 3. ay gelen fatura ile resmen karanlığa gömüldü ve ordan çıkan şey kaybolan umudum değil, adeta bir hilkat garibesiydi. tamı tamına 72,10 tl'lik bir fatura. dikkatinizi şuraya yoğunlaştırmak istiyorum; bu 72,10 tl'lik fatura aboneliğimin 3. ay faturası, yani 19 lira gelmesi gerekn fatura, yani vergiler, süt parası, hak parası, operatör çalışanlarının don parası, yetimin hakkı, çağrı merkezindeki küstah ablanın oje parası, sütyen kopçası falan filan 25 lira civarı gelmesi gereken faturaydı. pii dedim. zaten ne denirdi ki ? telefon ettim umutsuzca. ama zaten çok bir beklentiye sahip değildim. g.tü sıkışan çocuk gibi gevelemeye başladı telefonun diğer ucundaki boğuk sesli abla. sizi biraz daha bekleteceğim, biraz sonra bağlayacağım derken bütünleştim telefonla ve türkselle bağlan hayata cıngılı içinde kaldı her tarafım. telefon görüşmesi sonucu: aradığım anda veri iletimi zamanlamalarımı göremediği için tam bir bilgi veremediğini fakat kendi tecrübelerini dayanarak faturanın nasıl böyle kabarık geldiğini anlatmaya çalışan bir yabancıyla sohbet ederken buldum kendimi. nedeni ise; ay sonunda faturamın kesildiği gün, yeni kullanım sürem bana tanımlanmadan önce kota aşımı yapmam(mış). hem de 37 tl tutarında. her şey o an manasızlaştı. silindi gitti. o an anladım ki; türksel cebimdeki üç kuruşu emmek istiyordu. ve ben buna 21 ay daha katlanmak zorundaydım.

ben bu yazıyı niye yazdım diye merak edenleriniz olacak. söyleyeyim; lütfen türkselin ya da diğer operatörlerin göz boyamalarına kanıp benim yaptığım hatayı yapmayın. yalan söylüyorlar. sırtımızdan deve yüküyle para kazanıyorlar !
25 tl'ye 8 saat kampanyası tamamen düzmece olan operatör. Ne afişinde, ne de "yetkili" bayisinde ilave masraflardan bahsetmemişlerdi. ilk ay 36 tl geldi, ikinci ay 46 tl geldi!!!
Defalarca sordum ilave masraf çıkacak mı diye; yok sadece 25 tl. Başka hiçbirşey yok dediler. Sözleşme imzalandıktan sonra gelen faturalarda, yok telsiz ücreti, yok yeni hat ücreti, yok ıvır yok zıvır 25 liralık fatura 50 tl oldu. Müşteri temsilcisi bile ne diyeceğini bilemedi.

Beddua edilse az gelir, küfretseniz yavan gelir Turkcell'e... Gördük kaliteni teşekkürler Turkcell!!
Herkesle tarifesine zam
Kamu hatlarına zam
En son Alo Paketlere zam
ve bugün sms e zam.

Son günlerin zam şampiyonu şirketi.
Kendine en çok küfür ettiren operatördür.***
adamın götünden kan almak için bütün hinlikleri cinlikleri yapan operatör.
4 lirası zaten sabit olmak üzere toplam 10 liralık faturamı 9.80 liralık vergi ile ödüllendirmiş ve beni ücretsiz konuşmalarımı kullanabilmek için bu 20 liraya yakın faturayı ödemek zorunda olduğum gsm şirketi.
seviyorum bu ülkeyi...
acayip bir adalet anlayışı olan şirket.

eskiden beri otomatik ödeme talimatı olanlara bi skim vermezken, son üç ayda otomatik ödeme talimatı verenlere 6 ay boyunca cumartesi günleri bedava konuşma veren şirket.

ben böyle saçmalık görmedim. eski olmak suç mu kardeşim. hani şarap gibiydik yıllandıkça güzelleşirdik. hep o tavuğun yüzünden oluyor bunlar. selo zamanında böylemiydi tey tey.
eskisi gibi talep göremeyen gsm . zira diğer gsm operatörleri o kadar çok kampanya düzenliyorlar ki, eski üyeleri sadece hatlarını açık tutmak için ellerinden geleni yapıyor. fiilen kullandıkları ise mutlaka başka bir hat oluyor.

zenginlik başka bir şey tabi kullananlar için.
tavuğun genleriyle oynayıp tarife yumurtlatan operatör.
3g reklamı aşırı derecede beğenilmeyen operatör.
(bkz: tarife yumurtlayan tavuk)
(bkz: 3Gerizekalı reklamı)
eski abonelerini "nasıl olsa yıllarca düzdüm bunlar alışkın, harika tarifelerin hepsini yenilere sunayım" mantalitesindeki operatör.

lan 45 liraya 1500 dakika her yöne tarifesi var, ben bu tarifeye dahil olamıyorum neden? çünkü sadece kamu çalışanları ve diğer operatörlerden geçiş yapan kişilere özgü bir tarife!

illa vodafone'a mı geçelim yani? boru mu lan 11 sene senin için ne paralar döktüm. ayıptır turkcell.

ama yine de seviyorum desem yeridir yani.
--spoiler--
sikayetvar.com sitesi verilerine göre 28 şubat 2009 itibari ile 3752 kayıtla en yüksek şikayet alan kurumlar arasında başı çekmektedir.
--spoiler--

en fazla abone sayısına sahip operatör olmak zor iş olsa gerek.
abonelerine Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu tarafından belirlenen azami fiyat sınırlarının üzerinde tarife uygulaması nedeniyle, bu kurumla imzalamış olduğu imtiyaz sözleşmesinin 13'üncü maddesini, 5809 sayılı kanunun ilgili hükümlerini, GSM azami fiyat çizelgelerinin belirlenmesine ilişkin 25 Mart 2009 tarih ve 2009/DK-07/151 sayılı kurul kararı ile 25 Mart 2009 tarih ve 2009/DK-07/149 sayılı kurul kararı hükümlerini ihlal ettiği için:

1) Söz konusu uygulamadan dolayı abonelerden fazladan alınan konuşma tutarlarının iş bu kurul kararının ilgili işletmeciye tebliğinden itibaren en geç 1 ay içerisinde abonelere iade etmek zorunda olan

2) Hakkında Telekominikasyon Kurumunun Denetim Çalışmalarına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13'üncü maddesi çerçevesinde soruşturma açılan

3) Soruşturma sonucunun, Kurul kararına dönüşmesi süresi boyunca söz konusu ihlale ilişkin olarak ihlalin boyutu, süresi, abonelik türleri, elde edilen haksız kazanç, etkilenen abone sayısı gibi hususlar dahil soruşturma sürecinde değerlendirilecek her türlü bilgi ve belgeyi saklamak zorunda olan şirkettir.

bugün cebime "Bilgi Teknolojileri iletişim Kurumu 15.10.2009 gun ve 2009/IK-07/515 sayılı Kararı uyarınca ,hattınıza 16 kontör yüklenmiştir.Detaylı bilgi Ücretsiz 7577070 de" mesajını araştırınca öğrenmiş bulundum.
ne zaman hakkında konuşulsa, "pahalı ama kaliteli hizmet sunuyor" tezi öne sürülen mobil iletişim sağlayıcı. 10 dakika konuşmanın bedeli 20 liraysa yemişim ben o kaliteyi?

şu ana kadar etrafımızı çok dinledik, aman çekmez, aman etmez, alma başka hat diye ama artık canıma yetti ferman gibi faturalar...
aç kollarını vodafone ya da avea ben geliyorum!

not: turkcell'de denemediğim paket kalmadı, işin garip yanı o paketler nedense işleme girmek bilmez, o paketlerdeki bedava dakikalar "yanlışlıkla" faturalandırılır... eeh eytere bea! göbek bağımız bir mi kesildi*