bugün

toplu konut idaresinin (toki) şehrin en güzel yerlerine, metro tramvay cadde gibi şehir merkezlerine milyonluk lüks daireler yapmasına bakıp fakir fukara düşük gelirli insanlar ev sahibi olsun diye kurulmuş bir yapı lüks konut üretiyor diyenlere "sen fakirlerin düşük ücretlilerin ev sahibi olmasını istemiyorsun" demek gibi bir durumu togg projesinde yaşıyoruz.

örn: tamamen elektrikli volvo c40 recharge satışa sunuldu. yalnızca Care by Volvo hizmeti aracılığıyla online olarak satılan araç aylık abonelikle satın alabilirsiniz.
Ayda £ 729'dan başlayan fiyatla satışa sunulan bu aracın taksitlendirmesine servis, yol yardımı, sigorta ve garanti dahildir.
63 bin euro civarında satılan bu araç devlet teşvikleri düşük vergiler süreli vergi muafiyetleri varken elektrikli araçlara Avrupa’da ödül, Türkiye’de ceza uygulanıyor.
örn: bırakın avrupa'nın ağa baba ülkelerini, Romanya da 8 yaşından büyük araç için ilave 1500 € hurda teşviki ile tam elektrikli araçlar için 10000 €, yeni hibrit araçları için 4500 € satın alma teşviki uygulanmaktadır. Ayrıca elektrikli araçlar mülkiyet vergisinden muaftırlar.

bizde nasıl olacak?
siz ucuz arabaya binebileceğinizi mi sanıyorsunuz?
toplu konut idaresince yapılan teşvik uygulanan yol kenarında lüks konutlara bakıp "toki garibanı ev sahibi yapıyor" diye sevinen cahillerden olmayın.
togg'a benzin ister misin diye sormuşlar o da yok ben togg'um demiş.
küresel güçlerin önünü kesmeye çalıştığı elektrikli milli aracımız. vatan hainlerinin söylediği gibi dış ülkelerin ürettiği parçalardan toplama filan değil tamemen milli aracımızdır. üretim konyada kurulmuş gizli yeraltı fabrikasında gerçekleştirilmiştir. çıktığı gibi bir tane alacağım ve direksiyonunu önüme kıran her yabancı markaya bütün trafik kitlenene kadar korna çalacağım.
(bkz: Togg mu çekeyim yanlarına)
Elektrik faturasından batmış bir hak, elektrikli araba çıksın da alalım diye bekliyor.
yapamazlar diyen muhalefete inat reisin ve ak partinin ülkemize kazandırdığı başyapıt kalıcı eserlerden biridr. evet..
elektrik çok pahalı olacağı için elektrikle çalışamıyacak araba.
kuru fasulye daha ucuz. onunla çalıştırılabilir. ciddiyim.
inanmayan gasssteci Turgay Güler i dinlesin:
"Benim çözümüm var; topluma kuru fasulye dağıtılacak, herkes kendi gazını kendi üretecek"

not: yandaşlar bir başka güzel.
Güzel araba da biz seri üretime geçince dünyada uçan arabalar falan olur büyük ihtimal.
güzel iş, güzel proje. ancak fazla geç kalınmış proje, gürcan karakaşında kabul ettiği üzere. gürcan karakaş yapabileceği en mantıklı şeyi yapıp firmanın araba firmasından ibaret değil teknoloji firması olması kararını aldı. (tabi tek başına almamıştır eminim)
Şu kesin ki arabanın hedefi Türkiye pazarı değil. Eğer hedef Türkiye pazarı ise ancak vergi alınmazsa satın alınabilir, böyle bir şeyde olmayacaktır herhalde. bence dünyaya satış yapabiliyorsa o da bir şey, en azından ülkeye döviz girer.
Lan çabuk çıkartın şunu.
Koltuksuz, camsız yetiştiği kadarını sürün piyasaya.
Fosil yakıt alamayacak kadar fakiriz artık.

Allahtan reis elektriği %10 indirdi de, cüzdan ferahladı.
geliyor geliyor, az kaldı...
https://www.sabah.com.tr/...kastan-dikkat-ceken-mesaj
TOGG'un tasarımına bayıldım. Beklediğimin üzerinde özellikleri var bence fiyatını fazlasıyla hak ediyor.
Kaynak: sabah gazetesi. Akp sıkışınca togg haberi yaparlar.
görsel
italyan otomobil tasarımı pininfarina ve çinli otomobil üreticisinin ortak üretime olan "hybrid kinetic k550" ve "hybrid kinetic k750" modellerine ne kadar da çok benziyor.

asla üretime girmeyecek ve satılmayacak arabadır. sadece göz boyama.
görsel
Uzun bir süre almayacağım araç. Bizim otomobil sevdalıları bir alsın, kullansın denesin. Duruma göre alırız.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
29 Ekim de fabrikası açılacak ve ilk togg un banttan inmesi, 2023 yılının eylül ayında da satışa sunulması hedeflenmektedir. 2024 yılında da avrupa da satışa sunulması bekleniyor. inşallah hayırlısı olur.

edit: inşallah 2023 yılının mart ayında satışa sunulması hedefleniyor
togg, yerli ve milli otomobil rüyamız umarım vergi verenlerin omuzunda yeni yük olmaz.
neden mi dedim?
devlet teşvikleri ile oluşan (bu teşviklerin yatırım üretim pazarlama finansman satış ar-ge işletme vb ne olduğunu şimdilik tam olarak bilmiyoruz) bu togg projesi umarım geçmediğimiz köprüye, uçmadığımız havaalanına, gitmediğimiz hastaneye, kullanmadığımız yola para vermek, verilen devlet garantisi gibi olmaz bu yerli ve milli otomobil sevdamız.

inşallah devlet "sen yap abi, millet alamazsa da binemezse de ben sana öderim" diyerek, milyonluk araba üretip, benim gibi amelenin ucuz son teknoloji yeni araba alıp bineceğim hayali kurması ve binemediği arabaya kendisine hizmet olarak dönmesi gereken vergileri bu yerli ve milli araba yapanların cebine aktarılacak olması durumu yaşanmaz.

olması muhtemel bir durum da yerli ve milli araba üretip (en ucuzu sanırım şehir içi kullanıma uygun olanı 600-700 bin lira olacak ve 4-5 kişilik aile binip memlekete köye gideyim dese en ucuz 1 milyon lira fiyatı olacak) vergi afları silinen vergiler (bakınız milyar dolarlık devlet ihalesi alanlar ve bunların silinen milyonlarca vergi borçları) vs konulara sonra değiniriz.

dediğim gibi; inşallah yanılırız.