bugün

türkiye nin otomobili girişim grubu'nun kısaltmasıdır.

Yerli otomobilde sadece togg yazmakta. Daha isim belirlenmemiş.
Togg iyi isim. Amblemi de tc'yi andırıyor. Araçlar fena değil ben beğendim.

9/10

Edit: sözlük einstein'ları biz de biliyoruz kısaltma olduğunu. istanbul hava alanını yapan grubun da adı iga'ydı hatırlarsanız ve istanbul grand airport kullanılıyor şuan dahi. Çok büyük ihtimalle togg olarak kalacaktır.
Togg ne amk.
köpek adı gbi. togg gel olm.
(bkz: farfara)

bence güzel isim olur.
Umarım tüm malzemleri yurtdışından alıp, toplama bir araba yapmıyorlardır. Yoksa faydadan çok zarar ederiz.
sen aç mısın togg musun diye saçma sapan bir espri yapılabilir.
"Acar" da olabilir. Hem ingilizce "a car" hemde bizim dilimizde iyi, güzel anlamında. *
Açılımı türkiye'nin otomobil girişim grubu'nun kısaltmasıdır.

isim ve Marka yerine kullanılabilir aslında. Yanına da modeli ilave edersin. Mesela togg asena, togg berussa, togg attila, togg desen, togg anadolu, togg turan, togg türkan gibi. Olur yani. Fena durmaz.
Bir marka olarak fena durmamıştır. Zaten birçok markanın, örneğin seat, fiat, bmw ismi böyle kısaltmalardan geliyor. Türkiye'nin markasına da bu yakışabilir.
bence ismi togg ise gayet güzel isim. Ben beğendim şahsen.
Parselliyorum. Editleyecem.
Tasarımı Oldukça güzel duruyor. Tabii önemli olan yürüyen aksamı nasıl olacak. Yol tutuş, yakıt(elektrik şarj), yedek parça, servis olanakları cazip seviyede olmalı. Bu marka motoru ve diğer donanımıyla yerli ve milli bir üretimle desteklenirse tadından yenmez. En azından motoru türk mühendisleri tarafından üretilmeli. Bu uzun ve meşakkatli bir süreç ama zor değil. Uzun vadede hatalar yapılmazsa, ciddi bir yoğunlaşma Ve arge desteği sağlanırsa ses getirecek bir marka olur. Öteki türlü parçalarını alıp montajını yapıp sattığımız bir araçtan öteye geçmez.
Kız gibi otomobil yapmışlar çok beğendim vallahi. Yerli olunca daha heyecan verici lakin makam araçları da bu otomobillerden olsun zira yerli dururken yabancı marka kullanmak sahtekarlıktan başka bir şey değildir.

Muhalif olabiliriz ama güzele de güzel demeyi biliriz. Onedio’da turlarken yerli otomobil hakkında mizah yapanlardan biri “insanın böbreğini satıp alası geliyor” demişti. Adama hak vermiyor değilim.

Ülkemiz adına hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.
Marka değeri açısından güzel bir isim.

Piyasadaki yeni nesil suv tipi araçların dış tasarımları aşağı yukarı birbirine benzer zaten. iç tasarımları da konsept araçlarla benzerlik gösterebilir. O yüzden Benzeri var muhabbetlerine girmeye gerek yok.

#42623640 arkadaşın dediği gibi, toplama bir araç olmaktan öteye ne zaman geçecek? Önemli olan o.
Bir de fiyat mevzusu var tabi
türkiye otomobil girişim grubu.

vay anasını.

savunanları anlamaya çalışmıyorum.

hazır tasarlanmış aracın patentini al(gerçi alıp almadığı bile belli değil, çalıntı çıkabilir) sazanlara "milli" diye yuttur.

"tabi oğlum götür götür" (sen de götür) daha uygun bir açılım.
tasarımı italyan firma yapmış onun için yerli değil diyen arkadaşları anlayamıyorum. mercedes’in de baş tasarımcısı bir türk(murat günak) sizin mantığa göre mercedes de türk malı o zaman. bakın burda önemli olan fikri ve sınai haklarının tamamının bizde olması. ben de muhalifim ama yerli otomobil hükümeti değil devleti ilgilendiren bi konudur. bundan bile siyaset yapmaya çalışmayın

edit: arabanın kaputu açıp göstermediler diye eleştirenler olmuş. abi şaka mısınız? araba elektirikli, kaputun içinde ne var zannediyorsunuz v8 motor mu. iki tarafı da bagaj yani arabanın
Araba oraya gitti baya köprüden vs. Geçişini gösterdiler. Iç aksamını da gördünüz. Neden her yerini açsınlar ki? Rekabet diye bir şey var. Yerlilik konusunda içiniz rahat olsun. Solcular da çok paranoyak olmuşlar. Bataryasını niğde üniversitesi yaptı mesela.
Bu marka fiyat - performans aracı olacak. Çevreyi de kirletmeyecek.
Sedan olanına bayıldım. Keşke benim olsa.
Otomotiv, sanayi, telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren 5 kuruluşun birleşimiyle devlet destekli üretim yapacak ortaklık.

Peki yapılabilir mi? Evet yapılabilir! Zaten ilgili ortakların savunma sanayinde, mobil aplikasyonlarda, yurt içi pazar ağında başarılı çalışmaları halihazırda var!

Yapılırsa ne olur? Kamuya istihdam yaratılmış olur, fosil yakıtlara bağımlılık azalır, gsmh yükselir, cari açık düşer, alım gücün yükselir, enflasyon daha stabil olur!

Tasarımının sipariş olmasına filan takılmıyorum o kadar, bugün yüzyıllık markalar dahi sipariş usulü modeller üretiyor.

Sonuçta yan sanayisiyle, yedek parça ve servis ağıyla her türlü satış sonrası desteği sağlayabilecek potansiyelimiz, modele istekli bir iç pazarımız var, neden olmasın!
Tabi lan manyak mısındır teslayla yarışıyor olması dünyaca tanınmasını sağlamış ihracatı da arttırıp ekonomiyi millileştirecektir güçlenen türkiye demektir daha hızlı olsaydı atamaları da yapsalardı fena olmazdı sağlıkçı atamaları ayrıca togg iyi uymuş tok kal çok şarz isteme gibi gel togg dur togg falan gayet iyi akıllı araba ne de olsa.
2022 de üretimine başlanacak olan arabayı üretecek girişimciler topluluğu. Yerli ve milli kavramı yine sömürülüyor. Türkiye markası olan bir otomobilin olacak olması güzel bir şey, tasarımı italyan olabilir, başka parçalarının tasarımları başka ülkelerden de olabilir. Üretimini ve imalatını Türkiye'de yapmak kuşkusuz ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Otomobilin yapılmasına karşı olmak nasıl saçmaysa tamamen yerli ve milli lafının arkasına sığınmak da o kadar saçma. Ne diyeyim ülkemize hayırlı olsun.
türkiye otomobil girişim topluluğu. yerli arabamızı üretecek olan girişimci topluluğudur.

çoğu kişi arabanın adını “togg” zannediyor fakat arabanın ismi ve fiyatı henüz belli değil. 2022 yılında üretimine başlanacak.

tamamen yerli olmasa da şuan bunu yapabiliyorsak ilerde %100 yerli aracımızı üretebiliriz, bu iyi bir şey bence. ben de hükûmete yandaş değilim ama muhalefet olmak için atıp tutmayın, gayet güzel araba.
Birşeylere başlanmış olması bile çok güzel ama sanki olayın büyük kısmı halledilmiş gibi sevinilmesi çok safça.

işin zor kısmı değil prototipini, gerçeğini bile üretmek değil.

işin zor kısmı, yurt içi ve yurt dışında satış ve servis ağı kurabilmek.

Eğer yurt dışına satamazsan o arabayı, iç pazarda son model mercedes fiatına çıkar fiyatı ki, oda alıcısı olursa.
biride çıkıp demiyor ki aracin satis bedeli olarak 250 bin tl konusuluyor. makam araci olmaktan oteye gecmez bu arac. insanlar bmw audi mercedes dururken o parayi bu araca vermezler.
Ülkemiz adına güzel bir adım. Devamı gelsin özellikle orta sınıf için bir model olmalı. Fiyatı 250 bin TL deniyor çok fazla olur ve ülke içinde çok kişiye ulaşmaz. inşallah herkesin ulaşabileceği modelleri de gelir. Evet.
görsel
Mesele araba yapmak değil, arabayı sanayide bile yapıyolar. Önemli olan pazarlamak, servis ağı kurmak mesele bu. Satış sonra satıştan daha önemli.

Bunun içinde fedakarlık yapmak zorundasınız.
Tofaşın geri dönüşüdür ama bomba gibi döndü.
Silgeç yok diyen dinazorlara söyleyeceğim ise adezyon özellikli cam sayesinde su kayıp gidiyor.
bence ismi olmamış hasesla özesla hakikiesla olabilirdi. tms yapaydılar türk motor sanayi gibi. togg liseye giriş sınav ismi gibi.
iki tane arkadaşım var bu togg ekibinde çalışan. ikisine de dedim ne ayak bu işin aslı, dediler ki yüz yüze konuşuruz aman yazılı olmasın...
alınca haberleri yazarım işin ne olduğunu aslında.
açılımını bilmediğin sürece karizma isim olmuş.
görsel
Butthurt olup böyle zırlayan arkadaşlara sadece gülebiliyorum. Olum salak mısınız? Herhalde italyanlara yaptıracaklar arabayı. Adamlar araba tasarımında resmen bir ekol. Adamlar arabayı türkolara yaptıracak kadar salak mı? Tasırımı işi bilene yaptırmak falan bunlar normal şeyler. Biraz daha global düşünün. Böyle yaparak asıl sıkıntıyı kaçırıyorsunuz.

Tasarımın italyanlara yaptırılmasında hiç ama hiç bir problem yok asıl sorun 2022de seri ürerime falan geçilmeyeceği gerçeği.
2022ye kadar fabrikayı bile kuramazlar. Sıfırdan fabrikayı kurup üretime geçmeleri 4 seneden önce çok zor. Tata ve chery gibi dandik araba üreticilerinin bile band sistemini, montaj için gerekli robotik makinelerin tasarımını ve kurulumunu bitirmek kaç yıllarını almış araştırın. Kaldı ki o 4 sene içinde ülke ekonomisinin durumu, ortaklardan birisinin çekilmesi ve ya işi bir süreliğine durdurmak zorunda kalması falan 5-6 seneye de işi sarkıtabilir. Şimdi diyebilirsiniz ki falanca marka geldi "bursada 1 senede fabrikasını kurdu." o markalar onlarca yıldır zaten üretim yapıyor. Adamların band sisteminden robotik makinelerine vs herşeyleri hazır zaten. Yapmaları gereken tek şey kurmak. Hazırda olan ve her şeyi belli olanı kurmakla sıfırdan oluşturmak bam başka şeyler. ikisi arasında dağlar kadar fark var.
Yapılırsa iyi olur tabi ki. Yapılmasını isterim ama ortaklığın başındaki hiç bir adamın araba üretimiyle alakasının olmaması ve siyasi gayeler ön planda tutularak populizm aracı olarak kullanılması projenin nihai sonuca ulaşamayacağını düşündürdü.
bi hafta olmadan yurt dışında 30 bin sipariş almış yılların markası mersedes jaguar gibi firmalara kafa tutan türk otomobili.
Italyadan getirilip önünde selfi çekilerek yerli ve milli yapılan oto.
görsel
ismi gayet güzel. Togg. Marka havası var adında. Türkiye nin otomobil girişim grubu demekmiş.

Volkswagen in Türkçesi de halk arabası demek aq. Çok mu güzel isim sanki.

Neyse pazarlanabilir bu araba inş.
Lego dan araba yapmak gibi bişey. Enteresan tabi.
normalde ülkeye o aracın maliyeti 20k kelle başı olacaktır maksimum. halka bunun satışı en az 90 bin tl olacak bakın görün.

hayrına ya da herkes araba sahibi olsun mantığı ile girişilmedi bu işe.
Ben ilk duyduğumda yeni bir sınav sistemi sandım.Teog gibi.
italya'dan aldığımız bu model Çin 2018 üretmeye başladı Yani bu arabayı %100 yerli ve milli diyenlere diyorumki
Togg yerli... ::)))
aynı zamanda bu arabayı ciddi ciddi pil bataryasıni yapabileceğimizi zannedenler tam bir togg kafalı...

görsel
görsel
sahi togg diye tanıttığınız araba nerede fabrikası nerede.
görsel
Togg oldu coort.
Şu corona belası bitince yollarda evet ben gri renginden sipariş verdim Haziran sonu gibi binerim.

Yerli ve milli.
2040 yılına kadar biter inşallah 100 senedir hep boyle projeler geliyor zaten, bi bittigini ve seri uretime gectiginide gorseydik ozamana kadar bitmedi diye kudurmayiz inşallah.
Lan inşallah şu araba gerçek olur da alıp Bineriz.
O sınav değil miydi ya?
yerli uçağın kaza görüntülerinden sonra çıksa da almak yürek ister.
normalde uçak kazalarında enkaza bakıp uçak düştüğünü anlarız. yerli uçak kazasındaysa hüsam dayının hurda çek çek arabasındaki gibi ne olduğu teşhis edilemeyen un ufak olmuş hurda parçaları vardı.
togg alana kadar dolgu malzemesi saman olan anadol alırım daha iyi. en azından çevre ve inek dostu.
2022 de piyasada olması planlanıyordu markanın fakat bu pandemi dolayısı ile yaklaşık 2 yıl ileriye attı.
iş yerindeki akapeli arkadaşlarla iddaya girdik taahhüt ettikleri gibi 2022de yollarda olursa fabrikanın ortasında eşşek gibi anıracam.
diğer yerli ve milli otolar gibi olursa akapeli ardaş anıracak.
yakından takip ediyorum.
pandemiye rağmen 2022 de yollarda olacak deniliyor.
temiz olsun 2023 olsun bence