memento gibi şahane bir filmin yönetmeni olan Christopher Nolan'ın son filmi. filmde batman Begins'te olduğu gibi Christian Bale'ye başrolü vermiş.

rekabet içinde olan iki sihirbazın hikayesini anlatan bir filmmiş.

memento'nun hatrına bu adamın yaptığı bütün filmleri izlerim ben.
22 aralık 2006 tarihinde ülkemizde gösterime girecek izlenilesi film.
bir sihirbaz filmi. bu sene sihirbazların tavan yaptığı yıl oldu. yavaş giden bir senaryo ama film momento gibi kesitlere bolunmuş. ama kesitleri toplayabiliyorsunuz. filmin sonu ancak ortalarında tahmin edilebiliyor. bu yuzden 2. yarıdan itibaren zevk artıyor. filmi sinemadan zevk alan insanlar sevecektir.
harika traiseri olan film çalışmasıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=kZ72tcCYJOg
memento nun yönetmeni christopher nolan ın yönettiği ve hugh jackman, christian bale, michael caine ile piper perabo nun oynadığı film . ha unutmadan scarlett johansson da filmde yer alan bir başka oyuncu.
Dün gece pazar olmasından kaynaklanıyor olsa gerek bilet fiyatları 5-6 ytl olan bir sinemada biletler 8.5 ytl olmuştu. ve bir arkadaşımı da yanımda götürünce iki bilete 17 milyon verdim. 2-3 gün içimde bir evlat acısı taşıyacağımı düşünürken öyle bir film izledim ki yediğim kazığı unuttum.
Hugh Jackman ve Christian Bale'in baş rolelri paylaştığı, Christopher Nolan
yönetmenliğindeki iki sihirbazın sürükleyici rekabetini anlatan gidilesi film. bilim kurgu fantastik ve dram severlere 128. dk.lık özgün bir film.
güzel işlenmiş bir senaryo, kaliteli oyuncular, güçlü meslek hırsına sahip 3(!) sihirbaz, ölümler, acılar, vaat, dönüşüm ve prestij...
10 uzerinden 9 luk film.
dün akşam ismail aq witch ve suran ın izleyip beğendiğini film.
tanım : fragmanı süper olan, ilk yarıda fragman filmden daha güzelmiş diye düşündürüp ikinci yarısında bizi şaşırtan film. harikaymış cidden.
harika bir senaryo, iyi oyunculuklar, şaşırtıcı bir final..
2006 yılının en güzel filmlerinden biridir.basında reklamı olmaması çok büyük şanssızlık.scarleeti bu kadar az kullanarak böyle güzellikte film yapmış olan cristopher nolanıda kutlamak gerek.eğer an itibariyle sinemaya gitmek isteyen varsa vizyondaki en iyi film prestigedir.
küçük kıyamet mi yoksa prestij mi ikilemi yaşayıp, şanslı bir kararla izlediğim film. mükemmel bir filmdir, mükemmel bir finaldir, mükemmel bir zaman ne çabuk geçtidir.
dakika başı geçmişe döndüğü için karışık olan, anlaması zor ama süper film.
2006 yılının en izlenesi filmidir. zaman geçişleri yüzünden bir iki kez dumur olabilirsiniz**. beklenmedik sonu ve "bugün seni seviyorum", "dün sevmiyodum" muhabbetleri ilginçtir.
şimdi nereden başlasam bilemiyorum. bir kere Christopher Nolan şahane bir yönetmen bunu bir kez daha anladım.olağanüstü kurgulamış ve yönetmiş filmi.

Christian Bale şahane oynamış şahane...

Hugh Jackman yerine Tim Roth oynasaymış diyorum ben ya. neden se bu rolü daha bir şahane oynarmış gibi geldi bana. veya Daniel Day-Lewis da şahane oynardı.

filme gelince;

--spoiler--
2 genç adamın birbirlerine kin duymalarının başlangıcı olarak Angier'ın karısının ölmesinin seçilmesi cuk oturmuş. bu kadar inandırıcı olabilirdi. ama aslında bu Angier'ın pek umrunda değildi. bunu da filmin sonunda anlıyoruz.

2 genç gösteriler yapıyor ve bunların hepsinin nasıl yapıldığını biliyoruz. taki Borden ''yer değiştiren adam'' gösterisini yapana kadar. işte bundan sonra Angier çileden çıkıyor. bulamıyor nasıl yaptığını.

olayın içine bilimi de katmaları güzel olmuş. Angier'ın Tesla'nın yanına gitmesi olaya başka bir boyut kazandırmış.

ve filmin sonundaki ''yer değiştiren adam'' gösterisinin gerçeği son darbeyi vuruyor. hele hele ikizinin parmaklarını kesmesi ''aman tanrım'' dedittiriyor. ve intikamını alması...

--spoiler--

Christopher Nolan sen çok yaşa....
zaman geçişleri biraz kafa karıştırsa da güzel bir film. ilk yarım saatte zaman geçişleri tam kavranamazsa kafanız karışabiliyor. ancak filmin sonlarına doğru soluksuz izliyorsunuz. izlenesi bir film.
izlenirken kesinlikle tahminde bulunulmaması gereken film. *** açıkcası anlatılmamalı ve gidip filmi izlemenin verdiği şerefe nail olunmalı. sonra dvdsi çıkınca alınıp arşive eklenmeli.
farklı bir olay örgüsüyle anlatılan, müthiş bir sona sahip güzel bir film.
iki sihirbazın öldüresiye rekabetini anlatan filmdir. "başarıya ulaşmak için elini kirletmen gerekir" ifadesi ise filmin mesajı olmaktadır.

filmin en hoş yanı ise, neredeyse tarihin bile unuttuğu 'tesla' ya bir karakter olarak yer vermesiydi. bir sihirbazlık filminde edison-tesla rekabetine yer verileceğini rüyamda görsem inanmazdım harhalde. kurgusu, anlatımı ve sürpriz finaliyle güzel bir film.
batman başlıyor filminde de son derece başarılı bulduğum Christopher Nolan ve Christian Bale ikilisinden mükemmel bir film daha...filmi bu akşam itibari ile ve tamamen şansa izlemiş bulunuyoum..zira sinemaya girene kadar hangi filmlerin gösterimde olduğunu bile bilmiyordum..
filmin en öne çıkan noktası sanırsam ki son derece iyi bir şekilde hazırlanmış kurgusu olsa gerek..zaman geçişleri, geri dönüşler filmin izlenebilirliğini daha bir tatlı yapmış..
konuya gelince, izleyiciyi başladıktan kısa bir süre sonra ele geçiren ve son derece ustalıkla seçilmiş bir konu...son dönem sihirbaz temalı filmlerin aksine alt metin daha sağlam bu filmde...her yönü ile 2007 nin iddalı yapımlarından biridi the prestige...

pm: filmde geçen tesla karaketeri kurgu bir karakter değildir...meraklı arkadaşların nikola tesla olarak araştırmalarında fayda vardır...
ikinci bolumuyle dumura ugratan cok guzel kurgulanmıs guzel film.
dikkatli izlenmesi gereken film, eğer lay lay lom şekilde izlerseniz, arada*"ne biçim film lan bu" deyip çıkabilirsiniz..film bittikten sonra filmde geçen bazı pek de anlam veremediğiniz diyalogları anlayıp "heeaaaaaa" şeklinde bir tepki vereceksiniz, hayır ben verdim ordan biliyorum...
muhteşem bir film. dikkatli bakıyorsanız anlayacağınız bir film. * film boyunca "noluyo ya noldu şimdi" diyip, filmin sonunda "anladıııım vay beeee" tepkisini vereceksiniz. gerçekten muhteşem. bazen böyle filmlere ihtiyaç duyuyor insan.
son zamanlarda izlediğim en güzel film, oscar almaza ben de doksandördüm.*
gereksiz bir "anlaşılmaz bir finali var" ,"anlatım biraz post-modern", "aman şöyle aman böyle" havası katılmadığı taktirde efsane olacak olan filmdir.

beş on sene sonra esaretin bedeli, matrix vb. falan gibi bir kült olarak anılmaya başlaması olasıdır.

ayda bir tgrtde izleriz atık; gençliğimiz aklımıza gelir.