bugün

genelkurmay başkanı org. Işık Koşaner'in yaptığı açıklama ile göndeme gelen, ilk planlamayı Eski genelkurmay başkanı org. ilker başbuğ'nun hazırlayıp sunamadığı projedir. uygulamanın yürürlüğe girmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm; ikili uygulamaların ortadan kalkıcak olması, tskya ayrılan gelirin azalması ayrıca bu türk erkekleri üzerinde bulunan sırf askerlik için okumaktansa, özellikle kendin için ve ülken için okumayı öngeren bir politikadır... * *swh~ ~
bütün soruların cevabı:
http://www.incigaste.com/...itti&catid=1:haberler
333.kısa dönemlerin yırttığı bir askerlik tipidir. * 335.ksd.lerinde yırtmasınıı umduğumuz bir askerlik tipidir.
bir çok kişiyi sebepsiz yere mağdur edecek diğer bir çok kişiyi de mutlu edecek uygulama. bence askerlik süresi ile ilgili yasalar önündeki 2 yıldan sonra uygulanmaya başlamalıdır. nasıl ki seçim kanunundaki değişiklikler ilk yıl uygulanmaz diye kanun var, aynı şey askerlik süresi ile ilgili düzenlemelerde de uygulanabilir.
ben yaptım nasılsa uzarsa uzasın diyenleri de şöyle en azından üç ay askere almalarını dilediğim askerlik tipi. *
500. ler bile yırtar, sıkmayın canınızı. *
mantıklı bir durum üniversiteye gitmenin ve askerlik süresinin ne gibi bir ilişkisi vardır ki ?.*
tek tip askerlikle ilgili önerilerim:

-devlet politikamız gereği saldırı mantığından çok ; savunma mantığıyla yapılanan ordumuzda, az eğitilmiş çok sayıda asker yerine;çok iyi eğitilmiş her türlü silahı profesyonelce kullanabilen az sayıdaki askeri birliklerin daha başarılı olduğu bir gerçektir.bu gerçekten hareketle ve öncelikle bugün uygulanan sistemden tamamen vazgeçilmeli,gelişmiş ülkelerdeki gibi profesyonel orduya geçilmeli.
-askerlik çağına gelen gençlerimize askeri temel eğitim için ,okul veya iş hayatlarını engellemeyecek şekilde,2 yıl 3'er aylık dönemler halinde askeri temel eğitim verilmeli.(olası bir seferberlik durumunda bu temel eğitim yeterli olacaktır.)
-yaklaşık 600 000 kişilik hantal bir yapıda bulunan ve en verimli çağındaki gençlerini 12-15 ay gibi bir süre atıl durumda bırakan silahlı kuvvetlerimizin bu yüzbinlerce kişiye harcadığı parayla,hem daha modern savunma silahları alınır hem de eğitime-istihdama yatırım yapılarak ülkemizin refah düzeyi arttırılır kanaatindeyim.
Askeriyenin "tek tip insan" hayalinin gerçekleşmesi için atılmaya çalışılan adım. Sen al bir doktoru, öğretmeni, polisi, mühendisi vs., aylarca yaptığı asli hizmetinden alıkoy, binlerce, yüzbinlerce insan mağdur olsun; öğretmensiz, doktorsuz vs. kalsın; askerde otur-kalk ile, "emret komutanım" çekmekle, onun bunun götünü yalamakla vatana hizmet etmiş olsun. Askerlik eşit şartlarda yapılsınmış, hadi ordan!
lisans mezunlarinin mağduriyetlerini duyurmak için facebookta bir sayfa açtiği ileride düşünlen askerlik tipi, ülkemize yarardan çok zarar getireceği aşikardır. olan bu arada askere gidecek lisans mezunlarina olacak.

sayfa için (bkz: http://www.facebook.com/tektipaskerlik)
taslağın tamamlanıp başbakanlığa teslim edildiği yeni model askerlik sistemi. 12 ay üzerinde yapılması yoğunlaştırılmış.

http://www.sabah.com.tr/G...28/savunma_bakani_konustu
nedense her askere gidenin illa güneydoğuya düştüğü ve mutlaka şehit olacağı paranoyası içinde yıllarca askerlikten kaçmış, ailesinin desteği ile üniversite okumuş, sonra da çok matah bişey yapmış ya da ne bileyim sanki askere gitmese insanlık için ya da ülkesi için süper projeler üretecekmiş havasında olan , 12 ay askere değil nasa'ya gitse de kendisinden efenim çok efedersiniz bir adet bok bile olamayacakların ödünü patlatan durumdur. bunlar geceleri gizli gizli rte ye dua ederler, bedelli çıksın diye. halbu ki en milliyetçi söylemler bu ödlek gruptan çıkar.
efenim bir de gerçekten bileğinin hakkıyla okulunu okumuş, okurken belki de çalışmış, hayırlısıyla okulu bitirip vatan borcumu da göz açıp kapayıncaya kadar yapayım diyen tayfa vardır ki, onlar efenim geceleri huzur çinde uyurlar. askere gidenlerine ise karma gönlüne verir, turizm jandarma olurlar.
yasalaşması için daha epey süre gerektiren, yeni model askerlik sistemi.kanun çıktığında askerliğini hala yedek subay olarak yapanların durumu ne olacak çok merak etmekteyim.hadi 6 ay yapanların askerliğini uzattınız, 15 ayı azalttınız, ee e adamların rütbelerinimi sökeceksiniz.
arkadaş ne kadar çelişkili haberler yapılıyor inanamıyorum, inanmıyorum yahu. şimdi de vecdi gönül kendini tekzip ederek daha başbakanlığa ulaşan bir şey olmadığını belirtmiş, hala çalışma devam ediyormuş.

http://www.hurriyet.com.t...ndem/15884962.asp?gid=373

biraz tutarlı olun arkadaş.
bu sene üniversiteden mezun olacakları şimdiden kara kara düşündüren proje.

adam zaten 4-5 yılını üniversiteye veriyor. 23-26 yaş aralığında mezun oluyor. sonra 1 yılda askerliğe gidiyor. gerçekten ortada büyük bir zaman dilimi oluyor. askerden gidip gelecek, iş arayacak, hayata atılacak. diğeri de liseyi bitirmiş ya da bitirmemiş olarak gelecek 20 yaşında. onun önünde zaman sorunu olmayacak.

kimseyi kimseye sormadan istediğin gibi kullan tabi. sonra da eşitlik de. askere gelmeden kariyer sahibi, akademik derece kazanan bir yığın insan var. doktoru, öğretmeni, mühendisi, memuru, avukatı yani 25-30'lu yaşlardaki adamlarla 20li ergenleri yan yana koy. sonra 21 gün yap değil mi? bir de. ohh miss.

afedersin ama bunu vereceğim : (bkz: yaraklara gelmek) (bkz: tipini sikeyim)
ayıp be.

bir de utanmadan süreyi uzatıyorlar, yok 9 ay yok 12 ay.

ulan zaten kısa dönem hali izinsiz 5 aydı. madem eşitlik peşindesin bu süreden fazlasını ekleme*.
boku çıkmış askerlik tipidir.
yeter lan taşşak mı geçiyosunuz?
siz uzatmasanız da ben bir kaç komutan gırtlaklayıp, biraz uzatma niyetindeyim.
geri kalmışlığın göstergesi. askerlik denen olayın bir bireye ne gibi yararı olduğu hala açıklanamamıştır. ha hayatı öğretiyor o ayrı tabii, pardon.
yapmayanı yıpratandır. allahtan çürük raporu aldım da allah razı olsun derin bağlantılarımız sayesinde bu dertten de kurtulduk şimdilik. *
(bkz: tek tük askerlik) *
tek tip askerlik yüzünden asteğmenliğin kalkmasıyla ortaya çıkacak takım komutanı açığı sözleşmeli subaylarla giderilecekmiş.

bu sayede Sözleşmeli subay olma zamanı gelmiştir belki de. ilgilenenler yasa çıktıktan sonra takip etsin. Özelde çalışıp patronun köpeği olacağına ve üç kuruş para alacağına vatan hizmet edip 3 kuruş para alırsın.
bence yapılması gereken asker sayısının azaltılması. şu an yanlış bilmiyorsam 650 bin civarında askerimiz var. Bu eğer 300 bin civarına çekilirse, eğitim durumu ne olursa olsun herkes 6 ay yapar. PKK'ya karşı savaşan birlikler zaten profesyonel oldu veya oluyor.
askere gidip de askerlik anısı anlatmayan yoktur galiba. e süre uzun tabi, sosyal bir ortam, değişik karakterler ve olaylar gelişir... askere gidip de gelen, çoğunlukla da er olarak yapmış kişilerle konuşulduğunda çıkarılan enteresan bir sonuç vardır ki, bunu rütbeli veya rütbesiz olarak askerliğini tamamlamış herkes teyit edecektir; o gerçek şudur ki: askerde yapılan ayak işlerinin haddi hesabı yoktur ve sorulur: bu süre neden bu kadar uzundur? acemilik eğitimi sırasında askere silah tutmasını, yatıp kalkmasını, sağa sola dönmesini vb temel eğitimleri verirsin. sonra dağıtıma yollanır bu adamlar. gittikleri yerlerde mesleklerine göre yeniden dağıtılırlar kimi zaman askeriyenin işlerini yapmak üzere. tamam anladık buraya kadar. peki adam fırıncıysa 15 ay askeriye de ekmek yapar, sağlık memuruysa revirde 15 ay doktorla hasta bakar, aşçıysa 15 ay yemek yapar, işi gücü yoksa patates soyar. tamam da neden 15 veya 12 veya 9 ay bu işi orda yapar? nüfusumuz mu yetersiz? gerekçe nedir?
herkes temel eğitimini almışken, adamın hayatı boyunca asker olarak kalmayacağı kesinken, işi en iyi şekilde öğrense ne olacak yani? diyelim erin birine bilmem kaç kalibrelik top ile 12 den vurmayı öğrettik. adam attığını vuruyor. ama gelip geçici sonuçta. teskere aldı gitti. sonra? bu adam topçu mu? değil, ne işe yaradı 15 ay? bitti gitti o muhteşem topçu. haydiii sen sağ ben selamet... hiç... kalanlar birkaç tane anı o kadar.
askerlik olmalı ama süresi 9 ay da olsa gerekçesi hiçbir zaman açıklanmaması sebebiyle uzundur. eğer askere gidip gelen herkes ayak işleri yaptığını anlatıyorsa, askeriye mecburiyetten doğan bir şeyi kullanıyor demektir. hepimiz asker olalım ama sürenin bu denli uzun tutulmasını ya birisi açıklasın, ya da mantıklı bir süre yapılsın. çünkü herkes hayatta bir yerlere gelmek için çabalıyor. kimileri diğerlerinden daha çok çabalıyor ve askerlik her erkeğin belinde bir kambur gibi en umulmadık zamanda planları alt üst eder cinsten karşınıza çıkıyor. kimisi kız vermiyor, kimisi iş. süre uzun, sonuç belli değil. adamlar da haklı, diyecek bir şey yok. işin psikolojik boyutunu falan es geçtim, bu kadar başka faktör varken salla zaten onu.
demek o ki; tek tip askerlik veya çok tip askerlik yerine stabil, gerekirse paralı veya başka bir formülle diyelim işi bilen, profesyonel bir ordu gerekli. alanında uzmanlaşmış kalıcı adamlardan kurulu birlikler yani. tıpkı amerika ordusu gibi. hani filmlerde o genç der ya hep "orduya yazıldım jeyyyyynn" falan muhabbeti işte. gelip geçici adamlarla, kara düzen zor bu iş. gerçi böyle gelmiş böyle gider ya neyse...
kısaca askeriyenin "dostum sen okumuş da olsan cahil de olsan, zengin de olsan fakir de olsan, doktor da olsan mühendis de olsan, amele de olsan çiftçi de olsan, bu ülkede askeriyenin emrine gireceksin" demeye çalıştığı durum.

bir de lafım burada demokratikleşme falan diye atıp tutanlara. sen git askerde sorgulamadan kayıtsız şartsız emir al , adam azarlasın seni laf edeme ondan sonra da yok efendim askeri vesayet ülkeyi ele geçirdi yok efendim demokratikleşme. la bi siktir git.
yanlış uygulamadır. neden? bir hesap yapalım:

bu ülkede okuyan erkekler en kötü durumdaki kesimdir. aynı okulda okudukları kadınlardan askerlik nedeniyle zaten kötü durumdalar ama sorun bu da değil.

liseden çıkan sıradan bir erkeğin önünde iki yolu vardır.

1*- "yeter bu kadar" deyip iş hayatına atılır.
2*- "yetmez" deyip üniversiteye girer.

buradan sonraki basamaklar:

1- asgari ücretle falan bir iş bulur. cep harçlığını çıkartır.
2- üniversiteye girer. ailesine yük olmayı sürdürür. okul masrafları da cabası.

1- 20 yaşına gelince askere gider. 15 ay sonra döner ve iki yıldır öğrendiği işini daha iyi ücretle yapmaya başlar. maaşı 1000 liraya dayanır.
2- 22 yaşına kadar harcar da harcar. üstelik mühendislik, mimarlık, doktorluk gibi bir bölümde okumuyorsa çıktığında mesleği de olmaz.

1- 22 yaşına geldiğinde her şey yolunda gitmektedir.
2- 22 yaşında askere gider. kısa dönem yaparsa 5; maaş alırsa 9 ay sonra döner.

1- maaşı giderek yükselmektedir.
2- iş olanaklı staj diye girdiği 7129. iş yerinde de sömürüldükten sonra sonunda 750 lira maaşla hiç ilgisi olmayan ve onu mutsuz edecek bir iş bulur.

1- otuzuna geldiğinde çoluk çocuğa karışmıştır. biraz kafası çalışıyorsa maaşı 2000 lirayı devirmiş ve altına araba çekebilmiştir.
2- sonunda maaşı 1000 lirayı devirmiştir. hâlâ ailesinin yaşında yaşıyor.

yani?

üniversitede okumayan biri 25 yaşında ortalama bir hayat yaşayabilecek ve aile geçindirebilecek (bu ülkede zor ya... neyse) duruma gelmiştir.
üniversite okuyan ise bunun için en az 5 yıl daha beklemek zorundadır.

bu ülkede eğitim alan yeterince köstek olunmuyormuş gibi bir de askerliği tek tip yapmak ülkedeki eğitim seviyesine de insanlığa da "ayıp etmek"tir. kaldı ki er ve erbaşlara hâlâ düzgün acemi süresi verilmemektedir.

eğer bu ülkede adil bir askerlik isteniyorsa kadınlar da askere alınmalı ve herkes eğitimlerine göre askerlik yapmalıdır. bunlara da gene duruma göre maaş ve rütbe verilmelidir. örneğin şöyle başlanabilir:

ilk öğretim - 24 ay er
orta öğretim - 18 ay çavuş
yüksek öğretim - 9 ay asteğmen

yararlılık gösterenlere ve/veya belli sınavları geçenlere terfi imkânı da verilmelidir.

yoksa bugün konuşulduğu şekilde üniversite mezunlarının askerlik sürelerini uzatmak kazanılmış hakların gaspıdır. ayıptır!

illâ hepimiz ilkokul mezunu ameleler mi olmak zorundayız? bu ülkede bilim ve sanatı kim üretecek ananız mı?