1. 1.
  genelkurmay başkanlığı tarafından proje aşamasında olan kısa dönem ve yedek subay gibi farklılıkların kaldırılarak yeni bir sisteme gecilmesi amaçlı başlatılan projedir.
  4 -1 ... mokardes
 2. 2.
  boşuna okuyoruz lan dedirtten projedir..

  aylar sonra gelen zamazingo: hay amk sakata geldik.
  9 -4 ... tsira
 3. 3.
  üniversite mezunları ile uzun dönem askerlik yapanlar arasındaki farkın kaldırılmasını amaçlayan askerlik sistemi. henüz netleşmemiş durumda ancak tek tip askerlikte askerlik 12 ve 15 ay olacak kısa dönem kalkacakmış.

  bedelli askerlik bekleyenlere tsk'den gelen kocaman bir kazık. bu ülkede okuyup, tam ülkeye ekonomik olarak hizmet etme yaşına gelmişken insanı 12 ay tüm dünyadan uzak tutup subaylara çay servisi yaptırmanın ülkeye nasıl bir faydası var anlamış değilim. beyin göçü beyin göçü diyorlar gel de siktir olup gitme şu ülkeden.

  bu adamlar hala anlamadılar. savaş kafa sayısı ile kazanılmıyor, kafayı çalıştırmakla kazanıyor. sen hiç eğitim görmemiş ere bir gömlek giydir sal teröristin önüne. sonra da "15 er şehit oldu kahrolsun pkk". her yıl milyar dolarla harcanıyor. hala pkk'yı bitiremediler bu kafa ile. belki de bitirmek istemiyorlar. onlar pkk tehditi ile ülkede istediklerine karar verebiliyorlar. pkk işlerini kolaylaştırıyor.

  hala eğitilmiş paralı düzgün askerlik yok. ülkeye hizmet edecek yaşa gelmiş potansiyele sahip adamları askerde kendilerine hizmetçi olarak kullanıyorlar. paralı askerlik yap askerlik isterse 15 yıl olsun. askerlik de bir mesleğe dönüşsün hiç değilse sokakta kapkaççılık yapan adam dağda kahramanlığını yapsın.
  105 -14 ... hibrit kibrit
 4. 4.
  gerekli olan projedir . askerlikte öğrenilen şeylerin , üniversitede öğrenilen arz-talep eğrisi ile bir olmadığını çok önceden beri bilen tsk'nın , yerinde ve zamanında yaptığı projedir .
  4 -26 ... gareth keenan
 5. 5.
  üniversite mezunları ile üniversite mezunu olmayanlara farklı muamele yapılmasına engel olmayacaktır. öngörüyorum ki, erler öğrenim durumlarına göre, farklı sınıflara -resmi ya da gayriresmi olarak- ayrılacaklardır.
  2 -3 ... beatleboy
 6. 6.
  saçma sapan uygulamadır. askerlikte öğrenilen şeyler sivil hayatta ancak eğitimsiz kişilere basit bir meslek kazandıracak düzeyde olduğu için üniversite mezunlarına yapılmış bir haksızlıktır. ülkenin beyin gücünü en verimli zamanında alıkoyup dandik birkaç subaya emir eri yaptırma çabasıdır...
  8 -2 ... ozz le grand
 7. 7.
  genelkurmay başkanı "asker" başbuğ'un yaklaşık 1 ay kadar önce verdiği "direktif" dikkate alınarak 26.05.2009 itibariyle "sivil" başbakanlığa ulaşmış yasa tasarısı. kanun hükmünde kararname olarak çıkarıp yasalaştıracaklarmış "sivil" politacılarımız.

  aha kaynağı da burada: http://www.milliyet.com.tr/...

  uzatın dübürüne koyayım uzatın.

  uzatin ki silah altina alinanlar issizlik oranindan dussun. boylece issizlik kafadan %5 azalir. cok zekisiniz lan!

  hatta, üniversite mezunları 12 ay, yukseklisans yapanlar 15 ay, doktora tamamlayanlar 18 ay yapsın. lise mezunları 8 ay, ilk okul mezunları 3 ay yapsın. yutdışında çalışanlar 7 gün yapsın. saglık sorunu olanlar saglık sorunu gecene kadar askerlik yapsın gecmezse hayatını ordu bünyesinde gecirsin. kadinlar suresiz alinip, 9 ay sonra geri yollansin.

  tek tip askerlikmis... hayatimizin tek tiplestirildigi ulkede askerlikte tet tip olsun amina koyayim. tek ve garip bi ulkede tek tip bi yasam. yuppiii!

  anlaşılan en sevdiğim ve bir o kadar da içimde garip bir heyecan yaratan türküyü söylemeye devam edeceğim.

  köyün evleri karanlık,
  gökte yıldız pır pır eder.
  ben bir asker kaçağıyım,
  gelin, bana bir tas su ver.

  neyliyim kusura bakma,
  elleri kınasız gelin,
  çalar asker kaçakları
  kapıları geceleyin.

  köyde bebeler ağlıyor,
  uyku uyutmuyor açlık.
  yaramı sarıver, bacım,
  jandarmalarla çarpıştık.

  görüp durur yolumu
  emzikli bir kadıncağız.
  biz on kere on bin memet
  on kere on bin kaçağız.

  bu yarayı sardın, bacım.
  ya yüreğimin yarası?
  ayyıldızı esir etti
  amerikan bandırası.

  köyün evleri karanlık,
  gökte yıldız pır pır eder.
  ben bir asker kaçağıyım
  gelin, bana bir tas su ver "

  nazim hikmet

  ben böyle askerliğin tipini tek tek sikeyim e mi.
  30 -2 ... huznun isyan olsun
 8. 8.
  böyle bir yasayı çıkaracak delikanlı bi hükümet göremiyorum açıkçası.15 milyon asker çağındaki oy potansiyeli olan bir topluluğun çok önemli bir kısmına sırtını dönmek pek kolay değil.ayrıca bu olay bir deli kuyuya taş attı 40 akıllı çıkaramıyor muhabbetine döndü.kimse askerlik uzayacak gibi bişey demediki.başbuğ konuşmasında bunu ima etmediki.tek tip askerlik denildi ve süre kısaltımı yada uzatımı denilmedi.tek tip askerlikten kasıtta yedek subaylığın kasım celbinden itibaren kalkıcak olmasıdır.herkes er statüsünde askerliğini yapacak.bu olay bundan ibarettir.he sağ gösterip sola vurulacaksa ve bu dedikoduları çıkaranlar bu konuda bişey biliyorsa onu bilemem tabi.ama kimse gerek başbuğun gerek vecdi gönülün açıklamalarından askerliğin uzayacağını çıkaramaz.
  2 -2 ... blaster
 9. 9.
  genelkurmay başkanının açıklamasından sonra hadi canım, olmaz ya,hiç bir hükümet yapmaz bunu yapamaz şeklindeki yorumları boşa çıkaran belki de çıkaracak uygulama.
  şimdi şöyle bir düşünelim adama demişsin ki; oku kardeşim, güzel güzel okulunu bitir, adam ol. eyvallah demiş bi güzel okumuş.17 de girmiş fakülteye 22 de çıkmış. oldumu peki bu adam iş sahibi ??? tabi ki mümkün değil. hiç master yapmadan olur mu ? e hadi onuda yapayı m demiş bu insan evladı. eşşek gibi 22 yaşından sonra bi daha ders çalışmalar,lese girmeler v.s...
  üstüne bir sürü akademik kapris çekmiş,ödevdi,tezdi parçalamış kendini.yaş olmuş 25.iş bulmuş belki de ama işi kaptırırız askerden dönüşde korkusuyla ertelemiş de ertelemiş askerliği.arada bu terbiyesiz evlenmiş ,yetmemiş çocuk falan yapmış.yaş da olmuş 30.
  şimdi bu adamı al askere,12 ay patetes soydur, höt-zöt et,hizaya sok. gerçekten çok ihtiyacı var çünki.
  ( bu arada bir profosyonel askerlik lafları falan vardı ama nedense çabuk unutuldu )
  7 ... asdoper
 10. 10.
  işsizlik oranını az göstermek için yapılan bir uygulamadır.
  6 -2 ... by shadow