bugün

tek tip askerlik

yanlış uygulamadır. neden? bir hesap yapalım:

bu ülkede okuyan erkekler en kötü durumdaki kesimdir. aynı okulda okudukları kadınlardan askerlik nedeniyle zaten kötü durumdalar ama sorun bu da değil.

liseden çıkan sıradan bir erkeğin önünde iki yolu vardır.

1*- "yeter bu kadar" deyip iş hayatına atılır.
2*- "yetmez" deyip üniversiteye girer.

buradan sonraki basamaklar:

1- asgari ücretle falan bir iş bulur. cep harçlığını çıkartır.
2- üniversiteye girer. ailesine yük olmayı sürdürür. okul masrafları da cabası.

1- 20 yaşına gelince askere gider. 15 ay sonra döner ve iki yıldır öğrendiği işini daha iyi ücretle yapmaya başlar. maaşı 1000 liraya dayanır.
2- 22 yaşına kadar harcar da harcar. üstelik mühendislik, mimarlık, doktorluk gibi bir bölümde okumuyorsa çıktığında mesleği de olmaz.

1- 22 yaşına geldiğinde her şey yolunda gitmektedir.
2- 22 yaşında askere gider. kısa dönem yaparsa 5; maaş alırsa 9 ay sonra döner.

1- maaşı giderek yükselmektedir.
2- iş olanaklı staj diye girdiği 7129. iş yerinde de sömürüldükten sonra sonunda 750 lira maaşla hiç ilgisi olmayan ve onu mutsuz edecek bir iş bulur.

1- otuzuna geldiğinde çoluk çocuğa karışmıştır. biraz kafası çalışıyorsa maaşı 2000 lirayı devirmiş ve altına araba çekebilmiştir.
2- sonunda maaşı 1000 lirayı devirmiştir. hâlâ ailesinin yaşında yaşıyor.

yani?

üniversitede okumayan biri 25 yaşında ortalama bir hayat yaşayabilecek ve aile geçindirebilecek (bu ülkede zor ya... neyse) duruma gelmiştir.
üniversite okuyan ise bunun için en az 5 yıl daha beklemek zorundadır.

bu ülkede eğitim alan yeterince köstek olunmuyormuş gibi bir de askerliği tek tip yapmak ülkedeki eğitim seviyesine de insanlığa da "ayıp etmek"tir. kaldı ki er ve erbaşlara hâlâ düzgün acemi süresi verilmemektedir.

eğer bu ülkede adil bir askerlik isteniyorsa kadınlar da askere alınmalı ve herkes eğitimlerine göre askerlik yapmalıdır. bunlara da gene duruma göre maaş ve rütbe verilmelidir. örneğin şöyle başlanabilir:

ilk öğretim - 24 ay er
orta öğretim - 18 ay çavuş
yüksek öğretim - 9 ay asteğmen

yararlılık gösterenlere ve/veya belli sınavları geçenlere terfi imkânı da verilmelidir.

yoksa bugün konuşulduğu şekilde üniversite mezunlarının askerlik sürelerini uzatmak kazanılmış hakların gaspıdır. ayıptır!

illâ hepimiz ilkokul mezunu ameleler mi olmak zorundayız? bu ülkede bilim ve sanatı kim üretecek ananız mı?