bugün

başkenti Taipei oldukça küçük ve bir o kadar da moderndir. Abartısız her köşe başında 7eleven ve hi-life marketlerini görebilirsiniz.
scooterların trafik çözümünde büyük rol oynadığı başkentte, asıl çözüm heryerde çift katlı yolların bulunmasıdır, misal E-5 in ortasındaki boşluğa büyük direkler dikip üstte bir E-5 daha yapmışlar.
ayrıca, köprüler böylece karşıdan karşıya geçmeyi de sağlamaış, bazı bu büyük köprülerin altı katlı otoparklar halinde kullanılmıştır.
insanları çine oranla melektir, özellikle kızların nezaketleri sizin utanıp yerin dibine girmenize bile neden olabilir.
gece hayatı haftaiçi sönüktür, türkiye misali cuma cumartesi geceleri canlıdır.
elektronik ürünler bize oranla daha ucuzdur, ama imalatların çoğunluğu tabiki çindir, esas olan taiwanda küçük fabrikası olan her şirketin çinde büyük bir sanayi örgütü vardır.*
para birimi: NT (tayvan dolarıdır)
yaptigim kabaca bir tahmin sonucu genclerinin ucte ikisini amerikaya egitim almaya yolladigina inanmaya basladigim devlet. ayrica bunlarda elektronik fiyatlari amerikadan dahi daha ucuzdur.
son derece modern bir ulkedir.yeşilligi cogu insanları kendisine ceker. hafta sonu partileride unludur.
okur yazarlık oranı 1998 verilerine göre yüzde 94 olan asya ülkesi.
avrupa ülkelilerinin cogunun tatile gittikleri ve su son zamanlarda da cogunun eslerini buradan secttikleri bir asya ülkesidir.
resmi adı 'çin cumhuriyeti' olan ülke.*
tayvan'da bekaret bozmak sıkıcı bir iş olarak gorunmuektedir. bu yuzden gelin hala bakire ise damat, damadın arkadaşları veya bir akrabası tarafından bu sıkıcı işten kurtarılır.
havasindan mi suyundan mi bilinmez, erkeklerinin gayet yuzeysel olabilecegi ulke. buranin erkegine yaklasma hatasi yapilmamalidir.
garip bir memleket taipei merkezinin times meydanindan bir farki yok ha gel gelelim taishandir deng fundur aman aman bursadaki organize sanayi bolgesi iste bu yuzden seyahat edeceklere tavsiyem eger gelecekseniz taipei sehir merkezinden cikmayin cikarsanizda en fazla neihu'ya gidin..
brezilyali kankalarin coklugu nedeni ile cince yerine portekizce ogrendigim gudubet memleket..ayrica 28.07.2008 tarihinde meydana gelen tayfun nedeni ile isyerleri 1 gun sureyle tatile girmistir..
turkiyeden geldiginizi soyleyince; woowwww cool gibi tepkiler alabileceginiz memleket..
uzay mekiklerinin, teknik parçalarının üretildiği ülke.
geçmişte ispanyollar, hollandalılar, çinli korsan koxinga, çin ve japonya tarafından yönetilmiş, eski adı formosa * olan ada ülkesi. bu ülke sadece tayvan dadasını değil, penghu * adalarıyla; lan yu *, lü dao *, kinmen ve matsu adalarını da kapsar.
takvimlerin yil itibari ile 98 senesini gosterdigi ulke..ulkenin bagimsizlik gununde takvimlerini sifirlamislar bu efendiler..
is yerinde oksurdugunuzde, milletin ulan simdi bu herif sars (severe acute respiratory syndrome) olmasin diye killandiklari. oksurenden maske kullanmasini rica ettikleri, bir garip memleket..
bayrağı şu şekildedir;

görsel
dünyanın anakart, ekran kartı ve bilimum bilgisayar bileşenini sağlayan firmaların vatanı.

(bkz: gigabyte)
(bkz: asus)
(bkz: msi)
(bkz: biostar)
teknolojide çin'den iyi japonya'dan kötü ülke.
Gece Kulüpleri, Taipeh Şehri, Elektronik Eşya Üretimi, Chiang-Kai-Shek Müzesi, 501 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olan Taypey gökdeleni ile ünlüdür.
4 rakamına telafuzu "ölüm" kelimesine benzediği için öcü gibi bakılan ülke. o kadar abartılmış ki bu durum örneğin asansörlerde 3'den direk 5'e atlıyor tuşlar, 4 rakamı yok arada! araba park yerlerinde durulacak yerleri rakamlar ile belirlemişler ve 4 rakamının kullanılması gereken yerler şu şekilde;

2, 3, 3+1, 5 ...
22, 23 ,23+1, 25...

vs. vs.

4. katların kiraları son derece ucuz, kimse bu katta oturmak istemiyormuş! bu katlarda genelde bu durumu hiç sallamayan turistler otururlarmış çok makul fiyatlara.

bu konu o kadar ciddi boyutlara taşınmış ki devlet bile 4 sayısının kullanımını sınırlamış!

not: manyak bunlar ya! 4 ulan 4 işte 4... noldu birşey mi oldu! haha!*
sıcakkanlı insanlara sahip ülke. biz hep övünürüz ama elin adamı bizden daha iyi. zaten övüne övüne yozlaştık.
1949 yılındaki iç savaştan sonra çin' den ayrılan (çin tayvan' ı hali hazırda kendi topraklarında kabul ediyor.) barış antlaşması imzalamadıkları için teknik olarak çin ile hala savaş durumunda bulunan ülke.
çin'deki komunist devrim sonrası mao tarafından ülkeden uzaklaştırılan general Chiang Kai shek ve o'na bağlı olanlar tarafından kıta çin'in güneydoğusunda bulunan formoza adası'nda kurulan, dünyanın büyük kısmı tarafından resmi olarak tanınmayan de facto devlet.
abd'nin kaypak dış politikasının en önemli ürünlerinden biridir.
1970'li yılların ilk yarısına kadar abd tarafından birleşmiş milletler'de "çin cumhuriyeti" olarak lanse edilmiş, dünyadan izole bir şekilde yaşayan çin halk cumhuriyeti yerine çin olarak kabul ettirilmiştir.
bu yıllarda kızıl çin'e atfen formoza çinlileri kendilerini "milliyetçi çin" olarak adlandırmışlardır.

daha sonra gergin olan abd-çin halk cumhuriyeti ilişkileri normale dönünce abd'nin bir diyet ödemesi gerekmiş, çin birleşmiş milletlere kabul edilirken tayvan, yani milliyetçi çin üvey evlat muamelesi görmeye başlamış, çin cumhuriyeti olarak tanınan tayvan, çin'in baskıları sonucu "Chinese Taipei" olarak adlandırılmaya başlanmıştır.
(bkz: fyrom)
günümüzde tayvan halen abd'nin bir peyki durumunda olup, çin halk cumhuriyeti'ne karşılık her an kullanılabilecek diplomatik bir koz olarak abd çıkarları doğrultusunda yönetilmektedir.
abd'nin üçüncü dünya savaşına dair planları arasında ilk sıcak bölge tayvan'dır. abd muhtemel dünya savaşını tayvan üzerinden çin'i kışkırtarak çin'in tayvan'a saldırması ile birlikte bölgeye demokrasi götürme(!) senaryosu üzerine kurgulamakta, bu senaryo doğrultusunda pasifik'te sürekli tatbikatlar yapmaktadır...

not: türkiye cumhuriyeti tayvan'ı resmen tanımamaktadır...
sabaha karşı üç kuruşluk aksiyon filmlerinin çoğu burada geçiyor. çekik gözlü modernite çocukları birbirini deşiyor.
çin'in gelişen teknolojisine misilleme yapmak amacıyla yapılan gövde gösterisini fiyaskoya dönüştürmüş ülke.
bugün 8 tane füze fırlatmışlar; 5'i hedefi bulmamış, 2 tanesi hedefi bulup patlamamış, 1 tanesi de havada infilak etmiş.

yazar yorumu: ortaaaam sizin neyinize ya gövde gösterisi falan.