1. 1.
  güvenilirliği ve bilimselliği yüksek bir ansiklopedi setidir.
  her evde bulunmalıdır.
  zira bir dönem gazeteler tarafından da kuponla verilmiştir.
  2 ... gozluklu kedi
 2. 2.
  içerisinde alfebenin a sından z sine kadar birçok konu ve kavram hakkında bilgi bulabileceğiniz bir kaynak.alınması vede okunması gereken kaynak.
  -1 ... memolf
 3. 3.
  çocukluğumun zevk alarak okuduğum ve ödevlerimi araştırıp seve seve yaptığım, arkadaşlarımı da meraktan çatlattığım ansiklopedidir.
  1 ... pachuko
 4. 4.
  deprem zamanı üstüste yığılmak suretiyle koruma amaçlı kullanılan ansiklopedi.. *
  2 ... winom
 5. 5.
  wikipedia'nın oluşmasıyla önemini kaybeden,tarih eser olarak'da tabir edilebilecek ansiklopediler serisi.
  ... dryad of the woods
 6. 6.
  eskiden hurriyet gazetesi tarafından fahiş sayıda kupon ile verilen ansiklopedi.
  ... tuhh kahretsin
 7. 7.
  internet sayesinde tozlanmaya mahkum ansiklopedi serisi.
  1 ... no promise
 8. 8.
  internete aktarılma çalışmaları süren ansiklopedi.
  1 ... meister writer
 9. 9.
  wikipedia'nın eline su dökemeyeceği bir ansiklopedidir. belki çok iyi bildiğiniz bir konuda wikipedia sizi yanıltamaz, lakin henüz yeni yeni öğrenip araştırma yaptığınız bir alanda sizi ortada bırakabileceği gibi tamamen yanlış yere de yönlendirebilir. Oysa britannica her zaman güvenilirdir, içindeki bilginin binlerce eleme ve düzeltmeden geçtiğini bilirsiniz, 15 yaşındaki bir veledin şaka olsun diye araya cümle sıkıştırmadığından eminsinizdir. Aslında bitti diye bakılmasına rağmen son zamanlardaki yüksek bilgi kirliliği ile satışları ve popülaritesi artmıştır. Rafta durduğu sürece var olacak, ona uzanmaya üşenmeyenler için hep bir kaynak olarak kalacaktır.
  Wikipedia'yı karşısına oturtanlar bir anda hızlı ve güncel bilgiden bahsederler.Evet Wikipedia anında güncellenebilir. Peki anında güncellenmek bu kadar haz duyulası birşey midir? Mesela bugün bilimsel deneylerin çoğundan çıkan sonuçlar ilk 3 ayki devam deneyleriyle negatiflenebiliyor ve şansınıza siz o arada wiki'ye uğramışsanız, editöryal incelemeden geçmemiş bilginin kurbanı oluyorsunuz.
  2 ... ernest everhard
 10. 10.
  bilgisayarın henüz yayılmadığı zamanlarda hemen hemen her evde bulunan,ama şimdilerde sadece evlerin kitaplığını süsleyen ve gerek bile duyulmayan ansiklopedi.
  ... lamassu