bugün

duruma göre imkansızlık cıtasına paralel seyredebilecek davranıs.
-geçmişe sünger çekicem cezmi
+güzel güzel aferim
-hayatıma beyaz bir sayfa açıcam
+deminkiyle aynı şey
-vericen morale sokim cezmi
daha iLeri gideLerek yaLıtım oLayLarına gidiLebiLir...ısı yaLıtımı , su yaLıtımı gibi çeşitLi yaLıtımLar sünger oLayından daha etkiLidir...* * * *

ayrıca geLecek her zaman önemLidir...geçmişten sadece ders aLabiLiriz...oturup ağLamamaLıyız geçmiş'e dair şeyLeri düşünüp...yaşandı bitti saygısızca *

(bkz: o kadar kötü olamaz)
acaba süngerin üzerine
biraz detarjan koysak unutmak kolaylaşır mı?
(bkz: unutmak istiyorum)
(bkz: döşemecilik)
geçmişin getirdiklerini bir kenara bırakıp, yepyeni biri olmak.
"geçmis dert için yakinmak yeni dert edinmektir" * sözünden yola çikmak ve ardina dönüp bakmamak.
(bkz: gecmişin kışın rüzgar gecirmek suretiyle ıslık formatında nostaljik şarkılara eşlik etmesi..)
(bkz: gecmise mazi gelecege niyazi denir)
+ artık bunları konuşmak istemiyorum, geçmişe bir sünger çektim
- beni de o kadar s.kseler ben de çekerdim, haklısınız.
+ nasıl?
- sünger diyorum, fiber dokulu mu?
sil baştan başlamak gerek bazen, hayatı sıfırlamak.
olay sadece istemektir istediyseniz o geçmişin sizden gitmesini yok olmasını, kesinlikle yapılabilmektedir. gelgelelim gitmesi gereken, unutulması gereken, sadece boşluk dolduran bir geçmişi eğer iste(ye)miyorsanız, asla çekemezsiniz efendim o süngeri... mantıklı olan çekmektir. evet gereksizdir. gitmelidir. ama olmaz, olmadığı gibi hergün hatırlatır size kendini elinde kocaman bir iğneyle dolaşan sevimsiz hemşire gibi, acısı kalmıştır çünki tatlı kısmı geçmiştir... velhasıl burda zaman demekten başka yol bulamazsınız ...
(bkz: sünger bob)
geçmişe ait boklu değnekleri fırlatıp, bir tutam karanfile dokunmaktır parmak uçlarıyla.
hayatı dar eden her şeyi bütün izleriyle beraber kapı önüne koymaktır. varsın çöpçüler alsın eskittiklerinizi..
geçmişteki acıları, hataları, yaraları, aşkları, günahları bir kenara bırakıp; temiz ve taz bir şekilde yeniden başlamak isteyenlerin yaptığı eylem.

PS: sünger çekme olayının b.kunu çıkarmamak lazım yalnız hacı. sünger, sünger, sünger.. o olur sana 40 kat yatak. sonra masallardaki gibi 40 kat süngerin altından bir nohut tanesini bile hissedebilirsin o şekil, geçmişin batar. sonra çektiğin süngerleri dürüp bir yerine s.kmak zorunda kalırsın. nahoş!

el özet: b.kunu çıkarmadan, sınırlı sayıda yapılası eylem.
ıslaklığı alabilirsin ama her zaman rütubet kalacaktır. ve o süngerin silmeye çalışırken ki çizikleri. hayata beyaz bir sayfa açılamaz hiç bir zaman.
niye duvar inşa etmek değilde sünger çekmek olduğunu hala çözemediğim sözdür.
bazen ne yaparsan yap olmuyor bazen dedikten sonra yapılacaklar listesinin belkide başında gelen eylem. ilişkiyi konu alarak konuşacak olursak her şey yaşanmış ve bitmiştir. içinizden dersiniz ki biz hiç beceremedik sevmeyi de terk etmeyi de. ama bir şekilde geçmişte olan iyi kötü herşeyi unutmak zorundasınızdır. ve dile kolay olsa da gönüle kolay olmayan geçmişe sünger çekerek hayatımıza devam etmeye çalışırız.
belki gerçekleştirilmesi çok zordur ama gereklidir. ne de olsa insanız, vicdanımız var, sadece kendimizin değil yakınımızdakilerin yaşadığı üzücü tecrübeler bile bizi derinden etkileyebiliyor.
ama bir yandan da, hayat devam ediyor. nehre ' akma, beni bekle. ' desek de durmaz. bir şekilde devam etmek şart...
"sünger ne la?" demediniz mi hiç. hani diyelim bir an sebepsiz yere ağlamaya başladın, o sünger ıslanır, sızdırır geçmişi de ıslatmaz mı, bu sefer başlarsın geçmişe ağlamaya? çekeceksen oraya kompozit bir malzeme, geleceğinden geçmişine taş da gelmesin, gözyaşı da.
geçmişe sünger bob çekme isteği oluşturan söz öbeciği. ayrıca neden sünger. yumuşak kalsın diye mi. velhasıl ne zaman bu cümleyi kullansam sevgili karakteri anmadan geçemiyorum.
silmeye çalışılan yaşanmışlıklardır. geçmişe sünger çektim diyorsan benden sana sır; yok öyle bir izolasyon türü. ama fombort var, köpük var, ytong da iyi diyorlar.
Sen geçmişine sünger çekmemişsin

geçmişini vakumlamışsın adeta.
Canınızı, yüreğinizi, bedeninizi kanata kanata, acıta acıta geçer o sünger, en gizli bahçelerinizden...
Yumuşacık, pamucuk, hoş köpüklü bir sünger değildir o...Zımpara gibi, kese gibi, ölmüş derilerinizi, hayallerinizi, hoşnut olmadığınız herkesi ve herşeyi kazır atar bedeninizden...
Tazelenmek, umut yeşertmek, kendinizi gerçekleştirmek adına önemlidir...
Güçlüyseniz, kendinizle ve geçmişinizle inat edersiniz, yarasız atlatılabilir bir dönemdir, zımpara dönemi...
Sonrası mı? Hayat sizin, şekillendirin!!!
Bize yetmez.

görsel