1. 1.
  en unlu tarih oncesi yapilardan birisi. ingiltere'de salisbury civarindadir. milattan once 2000 ile 2500 yillarinda yapildigi one surulur.
  1 ... static
 2. 2.
  ingiltere'deki Salisbury Düzlüğü'nde eskiden dinsel törenler için kullanılan ve Kelt rahiplerinden oluşan bir sınıf olan Druidlere atfedilen büyük taşlardan oluşan bir çember vardır. Druiler'in bu taş çemberini kullanmış olması mümkünse de, başlangıcı ingiliz Adaları'ndaki Neolitik insanlara kadar uzanmaktadır. Keskiyle yontulmuş, düzgünleştirilmiş ve dışarıdan yerel bölgeye taşınmış, dik konumundaki 30 taştan (bunlardan halen 17'si ayaktadır) oluşan ve kavisli hale getirilerek dik duran taşlarin üzerine yerleştirilen lento(kiriş) taşlarını içeren ve böylelikle çember şeklinde kapı boşlukları oluşturan tek taş çemberdir. Stonehenge'in çemberi bölen ve yapının girişinden geçen ekseninin yaz dönencesindeki (21 Haziran) gündoğumuna doğru konumlandırılmış olması, buna karşılık, yakındaki irlanda'da yaklaşık olarak aynı zamanlarda inşa edilen Newgrange anıtının kış dönencesindeki (21 Aralık) gündoğumuna yöneltilmiş olması ilginçtir.
  1 ... diabolical
 3. 3.
  taşların üst üstüne konmasıyla ilginç bir yapıda inşa edilmiş sanatsal değeri büyük bir taş yumağı.
  1 -1 ... berxwedan
 4. 4.
  tarihi değerini bir kenara bırakırsak,ingiltere açısından bir pazarlama harikasıdır.anadoludaki tarihi eserlerin ziyaretçi sayısıyla karşılaştırırsak nedeni kolayca anlaşılabilir.***
  1 ... yatahaze
 5. 5.
  "middle of the nowhere" diye anilan ingiliz tarihinin karanlik caglarina ait olan ve neden yapildigi hala tam olarak anlasilamamis yapidir. hakkindaki tartismalara "stonehenge mystery" konulu pek cok kitaptan ulasmak mümkündür.
  2 ... jazzmatass
 6. 6.
  vandalların saldırısına uğramış tarihi eser.

  http://news.yahoo.com/s/a...historyheritagestonehenge
  1 ... arabaciarabayatasget
 7. 7.
  ağırlıkları elli tona kadar ulaşan bu otuz taşın, gallerdeki preseli tepelerinden stonehenge'e dört yüz kilometre boyunca nasıl taşındığı hala çözülememiştir. günümüzde stonehenge'e bir çok anlam yuklenmektedir:güneş ya da ay tapınağı, yıldız takvimi, ölü ataların kenti, şifa merkezi, tanrıların taştan sureti, mevki ve gücün simgesi gibi. ancak bu yargıların hangisi veya hangileri kesin doğru olduğu hala yanıtlanamamış bir bilmecedir. işte 4500 yıldır onu gizemli kılan neden de bu olsa gerek.
  1 ... s3ms
 8. 8.
  ingiliz tarzı bir marketing harikasıdır, daha da ötesi yoktur. tamam taşlar oraya taşınmıştır, ilkel şartlarda bu çok zordur ancak bunun ötesinde de abartıldığı kadar değerli bir kültür mirası değildir. piramitlerle vs. karşılaştırmak, kıyaslamak abesle iştigal değil basbayağı embesilliktir.
  büyük ihtimalle zamanında orada yaşamakta olan keltler, mısır'da ya da meksika'dakine benzer bir tapınak mezar inşaasına giriştiler. birkaç kayayı üstüste koyunca baktılar ki öyle dışarıdan göründüğü gibi kolay değil, 3-5 taşı ortada bırakıp gittiler.
  dıştan bakıldığında ancak böyle düşündüren bir gecekondu, yarım kalmış kaçak inşaat görüntüsüne sahiptir.
  1 -1 ... ozz le grand
 9. 9.
  mitolojilerde geçtiği üzere büyücü merlin bu taşları yüzlerce mil öteden sihir yaparak getirmiştir. milattan önce 3000 yıllarında yapılmış olan bu tapınak o zamanlar ingiltere'nin en büyük mezarlığıydı. taşlar belli bir düzen halinde sıralanmıştır. bu düzen astronomik öğelerle ve güneşin geliş açısıyla alakalıdır.
  1 ... rimmo nin bruinen dan in ulair
 10. 10.
  Londra'nın 130 km. batısında Amesburyadlı yerleşim bölgesinde yer alan, paganizm, geometri, astroloji, astronomive meteorolojiile ilgisi olduğu iddia edilen antik yapı.
  1 ... mehmetfazil