bugün

entry'ler (29221)

imparator ikinci ioannes komnenos ve irene

görsel

Antoine Helbert'in şahane tablo eseri.

la casa de papel in kore versiyonu

görsel

La casa de Papel'in Kore uyarlamasının kadrosu şekilleniyor.

Kasım 2020'de duyurulan uyarlamanın kadrosuna Squid Game'le yıldızı parlayan Park Hae-Soo katıldı. Deadline'ın haberine göre oyuncu, orijinal dizideki Berlin karakterine hayat verecek.

http://www.ranini.tv/habe...inin-kadrosu-sekilleniyor

ekonomi eğitimi olmayan maliye bakanı

görsel

Swh.

çorum da çürümeye terk edilen kur an kursu binası

görsel

Görevden alınan önceki Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü döneminde, belediye imkanları kullanılarak 15 tane Kuran kursu inşaatına başlandı. Bunlardan bazıları tamamlanarak il Müftülüğüne teslim edildi.

Ancak bazı inşaatlarda yarım kaldı. Kentin Gülabibey Mahallesi’nde kız öğrenciler için yapımına 2016 yılında başlanan Kuran kursu inşaatının büyük bir kısmı yaklaşık 5 milyon TL harcanarak tamamlandı.

2017 yılında ise müteahhit ekonomik nedenlerle işi bırakınca, aradan geçen 4 yıl süresinde inşaata bir çivi dahi çakılmayarak çürümeye terk edildi.

https://t24.com.tr/haber/...rumeye-terk-edildi,997442

seçim günü

görsel

Swh.

stay close

görsel
görsel
görsel

Harlan Coben’in Netflix uyarlamaları The Stranger, Safe ve The Five’ın arkasındaki ekip, New York Times’ın çok satanlarından bir diğeri olan Stay Close’un uyarlanması için yeniden bir araya geliyor.

Cush Jumbo (The Good Fight), James Nesbitt (The Missing) ve Richard Armitage (The Stranger), dizinin başrol oyuncuları oldular. Sarah Parish (Bancroft), kadroda yer alan bir diğer isim.

8 bölümlük drama, rahat, sakin bir hayat yaşayan üç ana karakterimizden her biri, en yakınlarının bile asla şüphelenmeyeceği karanlık sırları gizler; 3 çocuk annesi, çalışan bir kadın olan Megan (Jumbo); bir zamanlar gelecek vaat eden bir belgesel fotoğrafçısıyken, şimdi zengin çocuklarla çıkışı olmayan bir işte sıkışmış durumda olan Ray (Armitage); kayıp bir kişinin kapanmamış davasından vazgeçemeyen bir dedektif Broome (Nesbitt).

Megan’ın geçmişinden eski bir arkadaşı olan Lorraine (Parish), 3 karakteri de etkileyecek bazı şok edici haberler verir. Geçmiş, onların ve etrafındakilerin hayatlarını mahvetmekle tehdit ederek onları rahatsız etmek için geri döndüğünde, bir sonraki hareketleri ne olacak?

https://22dakika.org/netf...arlamasi-daha-stay-close/

uludağ sözlük ün ağır topları

Toptan kastın ne ?!.

Ahhahahahahshs.

32 li tuvalet kağıdının 75 tl olması

görsel

Kur krizi nedeniyle Türkiye'deki çeşitli ürünlerin fiyatlarında ciddi yükselişleri sürüyor.

Sosyal medyadan yapılan paylaşımda "32'li tuvalet kağıtlarının satış fiyatını 75 tl ila 95 tl civarlarına" geldiği ifade edildi.

https://m.bursahakimiyet....ar-isyan-etti-624626.html

çok gülen çok sosyal erkekler iyi koca olmuyor

görsel

teve2’nin sunuculuğunu, Esin Övet, Ebru Şancı ve Timuçin Güner’in yaptığı, hafta içi her gün saat 11.00’de canlı yayınla ekrana gelen programı “teve2 Magazin Masası”nda bugün usta oyuncu Nilgün Belgün katıldı.

Nilgün Belgün evlilikle ilgili sözlerine de açıklık getirdi ve ilişkilerdeki ideal erkeği anlattı. “Çok gülen, çok sosyal erkekler iyi koca olmuyor. Erkek ne kadar suratsızsa o kadar dürüst oluyor ve suratsız erkekler daha iyi koca oluyor. Evliliklerimin ömrü hep beş yıl oldu. Evliliğin insan doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Erkekte başarı sevdiğini belirten usta oyuncu, “Paraya hiçbir zaman değer vermedim, paralı değil, başarılı erkek seviyorum. Başarılıysa köşedeki simitçiyle de evlenirim.” dedi.

https://www.hurriyet.com....yle-de-evlenirim-41951599

bulgarian national television

görsel
görsel
görsel

BNT, 1959'da kurulmuş, Bulgarca yayın yapan bir kamu televizyon istasyonudur. Aynı yıl 26 Aralık'ta yayına başlamıştır.

Kanalın Merkez binası, Bulgaristan'ın Sofya kentinde bulunmaktadır. 

https://en.m.wikipedia.or...arian_National_Television

https://bnt.bg/

btv media group bulgaria

görsel

Bulgaristan'da ilk özel ulusal televizyon kanalıdır. Yayın hayatına 1 Haziran 2000 tarihinde başlamıştır. bTV kanalı, bTV Medya Grubunun ana kanalıdır, ait olduğu diğer kanallar ise;

bTV Comedy, bTV Cinema, bTV Action, bTV Lady ve RING.BG'dir.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/BTV

https://www.btv.bg/

sultan arınır

Haber global'le anlaşan güzel spiker.

bulgaristan bağımsızlık bildirgesi

görsel
görsel

5 Ekim 1908 tarihinde Bulgaristan'ın Osmanlı imparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan ettiği belge. Bağımsızlık bildirgesi Tırnova'da Prens Ferdinand tarafından duyuruldu.

https://tr.m.wikipedia.or...C4%B1zl%C4%B1k_Bildirgesi

edirne bulgaristan ın ucuzluk pazarına dönüştü

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

Edirne'ye alışveriş için sabahın erken saatlerinden akın eden Bulgaristan vatandaşlarının sokaklarda oluşturduğu yoğunluk, Bulgaristan sokaklarını anımsattı. Edirne esnafı, müşterilerinin yüzde 99'unu Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu söyledi.

https://www.ntv.com.tr/ga...ri,zRCCJJ4jUUiO_o0uPpngvg

atv nin bizim yunus adlı belgesel dizisi

Bu topraklarda yaşayıp da Yunus Emre'yi duymayan azdır.

Bugünkü Eskişehir sınırları içerisinde yer alan Sivrihisar'da M.S. 1238'de doğup yine aynı ilin sınırları içerisinde 1328'de yaşamını yitiren Yunus Emre, bir halk ozanı olarak şiirleriyle Anadolu insanının hafızasında ve kalbinde yüzyıllar boyunca yaşıyor.

Hoşgörüyü, merhameti, sevgiyi esas alan şiirleri onun dünya çapında tanınmasını sağladı.

Yaşamının büyük bir kısmını Alevi-Bektaşi öğretisinin öncü isimlerinden Hacı Bektaş Veli'nin halifelerinden Tapduk Emre'nin dergahında hizmet ederek geçiren Yunus Emre günümüzde de en sevilen halk şairleri arasında yer alıyor.

Pek çok yazılı ve görsel esere konu olan Yunus Emre'nin hayatını anlatan "Aşkın Yolculuğu" adlı bir dizi 2015 ile 2016 arası TRT'de oynadı.

Son olarak Yunus Emre'nin hayatını anlatan "Bizim Yunus" adlı sekiz bölümlük bir belgesel-dizi de geçen pazar günü ATV'de başladı.
.

görsel

Ancak ATV'de başlayan diziye Alevilik üzerine araştırmaları olan ve son olarak "Kırklar Meclisi Hünkar Bektaş" kitabını kaleme alan yazar Ayşe Acar'dan bir itiraz geldi.

Dizinin başlayacağına dair bir paylaşımı alıntılayan Acar, Twitter hesabından "Tek sorun şu; Yunus sizin değil! ATV'nin yeni projesi "Bizim Yunus" başlıyor! 'Bizim Yunus' ne zaman başlayacak, konusu ne?" dedi.

Acar, bu mesajına cevap olarak yapılan paylaşımlardan birini yine alıntılayarak bu sefer de "Biz / Bizim" Yunus Emre'ye ait bir kavram, ona gönderme yapıyorlar. Fakat Yunus'un bir biz tanımı var tabi, onu sindirmek kolay değil" diye konuştu.

Gazeteci yazar Salih Tuna'nın kendisinin tweetini alıntılayarak "Tapduk Emre"nin ifadesi, "Bizim Yunus" demesi üzerine Acar ona cevaben de "Biz meselesi sadece o kadar değil. Büyük bir kavram bu: insanın 'insaniyetle' ilişkisini anlatıyor. Yunus Emre şiirle felsefe yapan bir filozoftur. Kavramları titiz kullanan biridir" şeklinde konuştu.

Sosyal medyada bu karşılıklı mesajlaşmaların ardından Ayşe Acar'ı aradık ve itirazının nedenlerini sorduk.

Acar, Yunus Emre'ye dair yapımlarda onun Sünni bakış açısı içerisinde lanse edilmeye çalışıldığını öne sürerek, iddialarına şöyle başladı:

"Bu durum sadece Yunus için değil Mevlana için de geçerli. Mevlana'yı kendileri gibi zannediyorlar. Şiirlerine bakınca Ortodoks Sünni görüşüyle uzlaşmayacak bir sürü şiiri var. Ama Yunus'un şöyle bir yönü var. Yunus, Tapduk Emre'nin elinde yetişmiş biri. Tapduk Emre de Hacı Bektaş'ın öğrencisi. Dolaylı Yunus Emre Hacı Bektaş'ın öğrencisi. Bayağı bayağı Alevi Bektaşi birisinden bahsediyoruz. Şiirlerinden net bir şekilde görüyoruz ki taassuba, ehlibeyt karşıtlığa, inancın sadece ibadete indirgenmiş şekline karşı bir adam."

▪︎ "itirazınız Yunus'un Alevi kimliğinin göz ardı edilmesine mi?" sorusuna ise Acar, şu cevabı verdi:

"Hayır. iki yüzlülüğe tepki gösteriyorum. Bu Mevlana için de yapılıyordu. Ancak Mevlana ABD'de bestseller (çok satan) olduktan sonra kıymete bindi. Hiç kimseleri yok ellerinde övünç duyacakları. Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre bu üç kişiyi sürekli söylüyorlar ellerinde başka kimse olmadığı için söylüyorlar. Dünya genelinde üzerinde uzlaşılmış, evrensel ölçekte ellerinde kimse olmadığı için bu üç kişiyi söylüyorlar. Ama bunları da kendilerine benzeterek, kendi dünyalarına benzeterek uygun görüyorlar."

https://www.indyturk.com/...us-emrenin-alevili%C4%9Fi

türkiye ye getirilen 2 pkk lı terörist

görsel

Milli istihbarat Teşkilatının (MiT) operasyonuyla, PKK'lı Pervin Arslan ile örgütün sözde üst düzey sorumlularından Duran Kalkan'ın korumalığını yapan Emrah Adıgüzel Türkiye'ye getirildi.

AA'da yer alan habere göre, Emrah Adıgüzel'ın örgüte 2012 yılında katılarak Irak'ın kuzeyinde kırsal alanda faaliyet yürütmeye başladığı öğrenildi. 

PKK/KCK'nın sözde üst düzey sorumlularından Abbas kod adlı Duran Kalkan'ın iki yıl boyunca korumalığını yapan Emrah Adıgüzel'in, örgütün Gara, Sincar ve Hakurk bölgelerinde faaliyetlerde bulunduğu, Sincar'da örgütün sözde istihbarat sorumluluğunu yaptığı belirlendi. Emrah Adıgüzel'in örgüt tarafından 2020 yılında iran'a gönderildiği ve iran'da örgütün sözde bölge sorumluları arasında yer aldığı belirtildi.

Örgütün kırsal kadrolarına 2014 yılında katılan Pervin Arslan'ın ise Irak'ın kuzeyindeki Metina ve Suriye'nin kuzeyinde faaliyet yürüttüğü, saldırı, sabotaj, suikast birimlerinde yer aldığı, 2019 yılında iran'a gönderilerek örgütün buradaki faaliyetlerine katıldığı öğrenildi.

https://www.indyturk.com/...-oldu%C4%9Fu-2-pkkl%C4%B1

alparslan türkeşi anma etkinliğinde ülkücü dehşeti

AKP’li Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un ablası Günaydın Altınok Altınel, Ankara’da Alparslan Türkeş‘i anma toplantısına yapılan baskını anlattı. Altınel, “Bosnalılara saldıran Sırplar gibi vuruyorlardı; polisi aradım, gelmediler” dedi.

görsel

“En az 50 kişilerdi. Utanç tablosuydu. Ne Türkeş’e yakışıyor ne ülkücülere yakışıyor. Önce Mahmut Öztürk’e (eski milletvekili), Ali Uzunırmak’a (Eski Ocak Başkanı) giriştiler. Bayrakların arka demir tarafıyla, Bosnalılara saldıran Sırplar gibi vuruyorlardı. 80 yaşındaki Mahmut Ağabey’in kafasından kan boşaldı. Yaşlı insanları kanlar içinde tuvalete sakladık. Polisi aradım, gelsinler diye, gelmediler. Süleyman Soylu’yu 25-30 senedir evladım gibi severim. Onu da aradım olay yerinden. O da cevap vermedi. Sonra akşam aradım. Koruması açtı, ‘Söyleyeceğim abla’ dedi.”

“Ülkücüyüz dediler. Türkeş’in posterini, Türk bayraklarını yerlere attılar. Eğer ki o salona giren eşkıyaların birazcık kanı olsaydı şehidin abisine vurmazlardı. Bülent Yahnici’yi de dövdüler. Onun kardeşi ülkücü şehitlerden (Ercüment Yahnici’yi kastediyor) Çok yaralı vardı. Bakmayın bizimkiler ortaya çıkmadı. 50-55 yaşında bir kadının kolu çatlamış, rapor almış. Beni iteklediler, darp ettiler. Araya girmeye çalıştım. Birisinin tırnağı göğüs kısmıma geldi.”

https://tele1.com.tr/akpl...elefonuma-cikmadi-518114/

rüşvetten tutuklanan chp li belediye başkanı

görsel

Kırklareli'nin Vize ilçesi Kıyıköy Belediyesi'nde usulsüzlük ve rüşvet iddiaları üzerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Belediye Başkanı Ender Sevinç tutuklandı. Sevinç görevden alındı.

https://abcgazetesi.com/c...iasiyla-tutuklandi-410437

sigaraya 2 lira zam gelmesi

görsel

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Royal Tobacco grubu sigara ürünlerine zam geldiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan ve yeni fiyatları açıklayan Aybaş, Philip Morris, JTI ve BAT gruplarında da zamların geleceğini söyledi.

https://abcgazetesi.com/s...gara-kac-lira-oldu-410497

yeniçağ yazarından chp mitingine suikast iddiası

görsel

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, Türkeş Vakfı'nın basılması üzerine;

"bana gelen bir bilgi yok ama endişem odur ki bazı provokatörler CHP mitingine suikast düzenleyebilir" dedi.

https://www.cumhuriyet.co...e-saldiri-uyarisi-1889266
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.