bugün

Üst bacağın arka kısmı, arka bacağın dış tarafı ve siyatik siniri boyunca yayılan ağrıya denir.
* --spoiler--
Üst bacağın arka kısmı, arka bacağın dış tarafı ve siyatik siniri boyunca yayılan ağrıya siyatik denir.
--spoiler--

ortopedik bir hastalıktır. oturup kalkarken hareket zorluğu yaşatır.

http://www.medikalsozluk.com/ortopedi/siyatik.asp
halk arasında sinir romatizması da denilen ağrıdır. nedeni, omurlar arasında kıkırdak disklerinin yerinden oynaması, yani disk kayması, omurganın alt bölümünün iltihaplanmış veya zedelenmiş olması, dizkapağı iltihabı veya sinir iltihabıdır. tedavinin ilk şartı yatak istirahatidir. ayrıca yatağın altına kalın bir tahta koymak gerekir.
nazım hikmet ran'ın müzmin ağrısı ya da hastalığıdır...
bu aralar çekmekte olduğun ağrıdır. aslında sebebi illa omurga hastalığına dayanacak demek değildir. uzun süre oturunca kaslar tarafından basıya uğramış sinir de siyatik ağrısına sebep olmaktadır (hatta en sık sebebidir). ayrıca soğuk ve sert bir zeminde oturmak da aynı sebepten sinirde bacaklara doğru yayılan yanıcı tarzda ağrı yapar. bu yüzden uzun süre oturmayın, oturursanız belli aralıklarla kalkıp kısa süreli de olsa yürüyün. gece uyurken ağrıyan bacağınızın zıddı tarafına yan yatın. soğuk zeminlerden kaçının. otururken bacak bacak üstüne atıp oturmayın. omurganız dik şekilde oturun v.s. . Devamlı ayakta durmanız gerekiyorsa arasıra tek ayak üzerinde durarak ayaklarınızı ve belinizi dinlendirin. yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

ağrıya sebep olan sinirin latince ismi sciatic sinir olup siyatik diye okunur.
iki gündür bitirdi beni.. afedersiniz ama çok boktan bi ağrıdır ve adamı süründürür. almadığım kas gevşeti b vitamini kalmadı ama hala geçmedi.. hayırlısı diyorum artık. bu arada b vitamini bu ağrı için iyi gelir kası sağlam tutar. geçmiş olsun.
açılın ben rahatsızlığın 6 aydır yakın arkadaşıyım.

disk kayması, fıtık, ağırlık hikaye. bu hastalığın en temel sebebi, pozisyon değiştirmeden oturmak, saatlerce oturmak. 6-7 ay öncesine kadar hiçbir bel ağrısı çekmeyen ben, 3-4 haftalık evde kanepede sağ tarafa doğru kaykılarak yatmamdan ötürü bu rahatsılıkla yüzleştim. 2 ftr ci, 1 beyin cerrahı olmak üzere 3 doktora gittim, hepsinin dediği şudur, reçetedeki ilaçları al(ki hepsi anlaşmalı olduğu ilaç firmalarının ürünlerini size tavsiye edip ceplerini doldurur) ve ağır iş yapma, sık sık yürü. bundan öteye gitmez doktorların tedavisi. öncelikli yapılması gereken rahatsızlığa sebebiyet veren nedeni ortadan kaldırmak. masa başında koltukta, sandalye de oturmayın. belinizi hep aynı pozisyonda tutmayın, ağrı kesici ve kas gevşeticiye abanın. hafif hafif beli güçlendirici egzersizlere yönelin, açma germe yapın bölge ile alakalı(benim kasıktan dize kadardır ağrı * ) konu ile alakalı detaylı ve sağlıklı bilgiye ulaşmak için okumanızı tavsiye ettiğim bir yazı var, sıkıntınız varsa bir göz atın.

http://www.alternatifterapi.com/icerik/siyatik
düşman başına bir hastalıktır. nisandan beri yaşıyorum bununla. azalarak bitmesini bekledim sporu bıraktım dinlendim olmadı, üstüne gittim yürüyüş yaptım daha da arttı. çaresizlikten başka bir şey değil.
ulan öyle bi göt ağrısı yapıyor ki, acaba diyorsun gece cam açıktı biri mi girdi farkına varamadım.
Günlerden beri canıma okuyan ağrıya sebep olan sinir. Abi yok böyle bir acı araba kullanamıyorsun, oturup kalkmak ayrı bir ızdırap. Bu işin sonu fizyoterapi sanırım başka kurtuluş yok.
ne olduğunu bilmiyorum ama bacak arka kas ağrısı gibi bişeyse, bazı hareketler var. zorlamadan yapılırsa geçiyor. yutub da neyim var lakin önce bir doktora gözükünüz.