bugün

zamanında yapılmamış veya yapılamamış şeylerin insanın içinde boşluk bırakması..
sözlüğün hızla büyüyüp gelişmesinin son somut örneği. içimizde bir ukteydi. geldi, iyi oldu.
zallın sözlüğümüze kattığı yeni bir hizmet.
sözlükteki en büyük eksikliklerden biriydi. bu da geldi tamam oldu mu? olmadıııı. çok çalışmamız lazım çoooook.
yazarın içinde kalan hede.
sol frame'de yazacak entry bulamayan yazarların hemen üstte sağdan üçüncü ikona tıklayıp bakalım benim canım yazarlarımın içinde ne kalmış deyip baktığı ve yazabileceği bir şey varsa hemen o yazarın uktesini giderdiği faydalı bir bölümdür.
sözlükteki bilgi seviyesinin artması için daha sık kullanılması gereken sözlük fonksiyonu.
ragbet görmesine calisilan bölümdür.
boş zamanlarımda yazarların içinde kalan ukteleri doldurduğuma inandığım güzel bir fasilitedir. yeni dostluklar ve arkadaşlıklar için 0 900'lü ukte dir.
uludağ sözlük'ün en faydalı bölümüdür. sol framede başlıklar sarmadığında ya da
hem ukte doldurmuş olmak hem de bilgilenmek amacı ile yararlanılabilir.
çok iyi bir fikir olmasına rağmen "ukten dolduruldu!" mesajı gelmediği için pek bir işe yarayamayan hede. *
doldurulduktan sonra uuser'a huzur veren olgu.

(bkz: ukte dolduralım kampanyası)
şu sıralarda tıkladığınız zaman telaşlanmanıza sebep olacak,aklınıza acaba ben marka dünyasındamıyım ya da burası türkçe bir sözlük değilmiydi sorularını getirecek bir sözlük butonudur.* *
Doğru yazılışı ukde olan kelime.

http://tdk.org.tr/tdksozluk/sozbul.asp?KELIME=ukde
neden uzun bir sözcük veya üç beş sözcüğün yan yana gelmiş halini(45 vuruştan az olduğu halde) barındırmasını sağlayamadığımızı anlayamamış olduğum önemli bir sözlük bölümüdür.

ayrıcana "ukteniz doldu" mesajının gelmemesi de bir eksiktir.
kelime anlamı düğümdür. anlaşma, nikah durumlarında da kullanılır.
sözlüğümüzde acayip bir şekilde yanlış ükte veriliyor.bazıları sanırım ekşisözlük'te takılıyor olmalı,ekşi sözlük yazarları ükte olarak veriliyor.bize ne ekşi sözlük yazarlarından.ayrıca birbirine benzeyen 10 tane ükte olmaları da cabası.bazıları verdiği ükteyi bilmediği gibi yazılımlarını da bilmemesi cabası.
aslen doldurulmak için var olan ancak sözlükte bir türlü doldurulmayan ve sayfalarca biriken, biriktiçe daha az doldurulun zımbırtı.

(bkz: ukte dolduralim kampanyasi)
bir can yücel şiiridir.
ukte

Dünyamın güzeli martılar
Sizden nasıl da yok yere korkmuşum
Kaşık Ada'nın orda

Dalın üstüme dalın
Vurun beni, vurun
Denizanası kokan gagalarınızla
Ah sizden ben nasıl da yok yere korkmuşum

Bilmiyordum ki çünkü
Ben hem balığım hem kuşum

Ben ama hala anlayamıyorum ki
Bunca zaman niye sizden ayrı oturmuşum
artık sozlukte verildiği sıraya göre değil alfabetik olarak sıralanan hededir.
verildigi sıraya gore veya alfabetik sıraya gore secim hakkı tanınsa tadından yenmiyecek ozellik.

(bkz: zall sana sesleniyoruz)
son haliyle a harfine kıyak çeken sözlük hedesi.
alfabetik sıraya girdiğinden beri doldurulma sırası bakımından "z" harfinin hiç şansının olmadığı hede.
alfabetik sıraya sokulmadan önce 500 dolaylarında gezen alfabetik sıraya sokulduktan sonra 950'lerde gezen kimsenin son harflere bakmamasından dolayı gittikçe de artacak hede.

eski, yani karışık düzeni daha iyiydi. alfabetik sıra kesinlikle olmamış.
(bkz: kursaktaki heves)