bugün

entry'ler (14911)

cen yılmaz

cem yılmaz ve can yılmaz ın ortak ismi olabilecek kombinasyon.

devletlerin nufüs derdine düşmesi

gelişmiş ve orta gelişmiş ülkelerde görülen dürüm.
bu ülkelerde artık kimse 1 den fazla çocuk yapmıyor ve bu da nufusun hızla yaşlanması azalması demek. yok olmak demek.
bedenen yapılacak işleri yapacak insan bulamammak demek.
o yüzden bu ülkeler çaktırmadan da olsa sınır kapılarını göçmen ve mültecilere açtılar, bunların sokakları işgal etmesine ve kendi ülkelerindeki yaşam tarzını devam ettirmelerine ses çıkarmıyorlar.
londa ve paris bile mülteci, göçmen dolmuş. bunların devletlerin izni olmadan oaralarada yaşayabilmesi mümkün mü?

ayrı pc lerde vlc acıp senkronize etmek

iki ayrı pc de vlc medya oynatıcı açıp, ikisinde de aynı müzik parçasını dinlemektir. aynı anda başlatıp senkronize de edeceksin tabi.
aga yaptım. viyana flarmoni şu anda odamda yılbaşı konseri veriyor.

şeker bayramı

valla sırf eski havası kaybolmasın diye kapıya gelen çoluk çocuğa nakit bayram harclığı veriyorum. şekerle falan geçiştirmiyorum.
tanıdığım eş, dost, akraba çocuklarının ödenekleri de şimdiden hazır. gelirlerse anında ödeme yapıcam.
ödeme miktarlarım şöyle.
0-3 yaş 50 tale
3-15 yaş 100 tale.
araya sıkışan 30 unu geçmiş iki kardeşime de 20 tale veriyorum. hoşlarına gidiyor, kerataların.

şeker bayramı

herkeşe kutlu olsun.
şeker bayramında şekere, kurban bayramında ete cok yüklenmeyin.

astor enerji

ismi gibi ağır senet. zaten yanılmıyorsam u30 a dahil. u30 dedim mi benim aklıma ilk gelen şey hantallık, yavaş fiyat hareketleri, sıkıcılık felan.

orucun son gününün zor gelmesi

aga 29 gün oruç tuttuk hiç bu kadar zor gelmemişti. bugün vakit bir türlü geçmiyor. mübarek şu son gününü de atlatayım da bir sene daha uğrama ne olur. zor oluyor

esnafın fiyat indirimlerine başlaması

babasının hayrına değil, satışları düşünce yapılmaya başlayan indirimlerdir.
esnaf derken bütün parekendiceleri kastediyorum.
daha evvel bahsetmiştim bir adana kebap 350 tl diye etiket gördüydüm e yuh artık dedim. kaldı ki ben fiyatlardan şikayet etmeyen, malın hakkı piyasada oluşur diye düşünen biriyim. param yoksa az alırım yani. sorun yapmam.
şimdi aynı kebapçıda adananın fiyatı 250 tale.
ayda bi kaç kez lokanta adanası yiene ben 2 aydır bi tane adana söylemedim. e herkes te benim gibi lokantalardan elini ayağını çekti.
talep olmayınca fiyat düştü.
250 makuldur. ondan aşası kurtarmaz.
çoğu sektörün de bu yönde hareket edeceğinden eminim. piyasa şartları fiyatları normale getiriyor.

istanbul dan bursa uludağ ın görünmesi

uludağ sözlük tür o . uludağ dağı olsa göremezsin.

insanın 70 km hızla gidebilmesi

açıklamadığımdır.
enerjinin korunumuna aykırı bir durum var.
insan madem 70 km hıza çıkabilecek enerjiye sahip, neden bisikletsiz çıkamıyor.
bisiklet her hangi bi enerji ekleyemez, insana.
e öyleyse bu fark nereden geliyor.
bu işte bi yanlışlık var.

borsa tahtacıları

şimdi siz uc vakte kadar düzeltme yapacaksınız ya o zeman tekrar mallarınıza yumulacam.
afif afif nakitimi sağlamlaştırıyorum.
amarigan borsasına didim.

an itibarıyle ramazanın çoğu yerde bitmesi

ijkiciler kutlar hemen bu durumu.
remazan bidmiştir.

insanın 70 km hızla gidebilmesi

bilinen fizik yasalarına aykırı olması gereken durum.
normalde 30 km hızla taş çatlasın 1 saat koşabilen insan, bisiklet denilen alet binince gene sadece kendi gücüyle 70 km lere çıkabiliyor.
bunun açıklaması olamaz.

dünya romanlar günü

valla kutlu olsun. içtenlikle yutubda çok videolarını izleyip gerginliğimizi attık.

arçelik

eski esnaflar arasında bilinen ama pek dile getirilmeyen bazı şeyler vardır.
dükkan değiştirirken bazı şeyler kaybolur gider, o açıdan dikkatli olmak lazım.
isim değiştirmek de öyle olabilir.

gübre hesaplama programı

lazım olursa diye eklenen başlık.
https://www.webagron.com/gubre-hesaplama-programi/

oyun oynarken şebekeden saniyede 800 w çekmek

saattedir o. saniyede olsa arabayı satsan ödeyemezsin.
3600x0,8 kw=2880 kwh olur ki demir çelik fabrikaları bile o kadar güç harcamaz.

cahile cahil denilemeyen ülke

cahil demediğiniz zaman ya da kendi içinizde cahilliğini onaylayıp uzak durmadığınız zaman önce siz sonra bütün toplum zarar görüyor.
eski insanlar akıllıymış valla. filmlerde falan görüyoruz ya cahil diye küçümsüyorlar. çok iyi yapıyorlarmış.

cahile cahil denilemeyen ülke

lan ben iş güç icabı, insanlarla uzun yıllardır muhatap olmuyordum. mekanik, ekonomik, parasal işler falan. her şey belirli. kurallar var. herkes uymak zorunda idi .
biraz bu işleri azaltıp insan içine çıktım. vay amk. ortalık bilgisiz, bencil, her türlü anlamda saldırgan, suratsız, ayısal davranışlar sergileyen insandan geçilmiyormuş. valla yeni farkettim.
bu başlığı açan adamlar demek taa o yıllardan bunlaraı farketmiş. tebrik ediyorum kendilerini.

osmanlıda kayıtlar mükemmeldi olum

dünyanın hiç bir siyasi oluşumunda kayıtlar mükemmel olamaz. mükemmelden kasıt doğruluksa tabi.
siyaset demek taraflı olmak demektir.