bugün

her gün değil protein alımının yetersiz olduğu günlerde kullanılmalı.

çok alındığında böbrekleri zorlar. sülalesinde böbrek hastalığı olanlar daha dikkatli olmalı, illa kulllanacaklarsa.
bitmeyen tartışmaların efsane simgesidir.
başlangıç seviyesinde ve orta düzeyde spor ile ilgilenenler tavuk & yumurta ile ihtiyacını karşılayabilir.
Ancak ortaüstü ve ileri seviyeler için şarttır.
protein tozu dediğiniz meretin temeli peynir altı suyudur.
Midesi kalkan varsa lor peynirinin suyunu içsin.
Seçim sizin.
yine hakkında ileri geri konuşulan toz.

bakın çok kısa özetliyorum:

protein tozu:
-ilaç değil gıda takviyesidir.
-gıda değil gıda takviyesidir.
-proteinden daha zararlı değildir; proteindir.
-proteinden daha faydalı değildir; proteindir.

biraz daha açarsak:

-protein tozu ilaç değildir, toz halinde satılan yüksek proteinli bir gıdadır. sadece protein verir. mucize yaratmaz.

-protein tozunu tavuğun, ton balığının yerine yememelisiniz. günlük ihtiyacınıza ek olarak, yani gıda değil gıda takviyesi olarak almalısınız. hayvan gibi spor yapıyorsun ve günlük 220gr protein mi tüketmen gerekiyor? tavuktan vesaireden bunu karşılaman zor olacağı için son 30 gramını protein tozuyla kapatırsın mesela. sabah öğle akşam, öğün niyetine kullanmazsın.

-fazla dozda protein tozu kullanımı, fazla protein kullanımı demektir. kalp krizine kadar gidebilir. önerilen dozdan (30gr) fazla almayın.

(bkz: protein tozu kilo aldırır mı)?

proteinler kas(aslında hücre) yapımında kullanılır. bu yüzden bu soruya iki şekilde cevap verilebilir:
protein tozu yağ kütleni arttırmaz.
protein tozu kas kütleni arttırmaya yardımcı olur.

burada önemli olan gün içerisinde neyden, toplamda kaç kalori aldığınız. Yani şöyle:
"ben eksik protein, fazla yağ ve şeker tükettim. günlük kalori ihtiyacımı ucu ucuna tamamladım. üstüne protein tozu alırsam ne olur?" aldığınız fazla yağ ve şeker yağ olarak depolanır.

(bkz: protein tozunu neden kullanayım)?

1-çünkü ucuz. piyasadaki en ucuz ton balığından birazcık daha ucuz. üstelik yağlı değil.
2-çünkü sıvı olarak alıyorsun, kana çabuk karışıyor.

(bkz: protein tozunu bırakırsam eski halime döner miyim)?

yok böyle bir şey. yine günlük aldığın kaloriye bakar. az besleniyorsan eski haline dönersin. normal besleniyorsan dönmezsin. protein tozunu bırakmanın bunun üzerinde bir etkisi yok.
üzerine şekerli bir şey yenirse insülin salgılanır ve proteinin emilim oranı artar.
vitaminsiz emziklerin kas yapıyo taam mı s. s. onsuz kas yapılmaz s. s. diye zırlavadığı kapitalizmin tuzaklarından biridir.
ekşi de bununla ilgili bir yazar güzel bir açıklama yapmış. Ben de paylaşmakta fayda gördüm;

--spoiler--
ya arkadaşlar bir bok bilmeden sırf şuraya yazı yazmak, milleti yermek için saçmalamayın rica ediyorum. gelmiş adam nohut üzerinden protein hesabı yapıyor lakin daha hayvansal proteinle bitkisel proteinin farkını, kasa nasıl işlediğini, ne ölçekte ve hızda sindirildiğini, proteinin yanında alınan yüklü miktardaki yağ, karbonhidrat, potasyum, magnezyum, sodyumu hesaba bile katmıyor.

gelip de ki, "protein tozunu tüketmek yerine şu alternatifler de tüketilebilinir". o zaman kimse sana birşey demez lakin burda emek sarfeden, senden kat ve kat bilgi ve donanıma sahip kişilerin önüne gelip, "yeaa nohut tüketin, fıstık ezmesi yiyin yeaa" diye bilmişlik taslarsan götüyle güler insanlar. daha besinlerin aminoasit profilinden haberi olmayan bebeler gelip burda supplementleri görmmesin..

tanım: diyetin her döneminde makrolardaki protein eksiğini kapatmak için kullanılan ve kas yapımını destekleyen ilave besindir.
--spoiler--

Yazar : freud dedi ki
bunun hakkinda konustugunuz kisi zararsizdirli cumleler kurmaya basladigi anda oradan gotum gotum uzaklasin.
vitaminsizlerin sürekli savunma mecburiyetinde hissettikleri orta halli ideal bir vücut için gereksiz olan ek takviye..

görsel

şu adamın vücut kadar bile olması şart değil 1 yıl çalışmayla rahatlıkla güzel ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. toza moza gerek yok.
aklı başında bir insan protein tozu olmazsa olmaz demez. bunu diyen bakış açısı dar olan kişidir. kullanmadan da olur ama biraz daha uzun olur ve beslenmek biraz daha zahmetli olur. ona göre daha fazla yemen gerekir.

gelelim yok günde bir kilo tavuk nasıl yiyeceksin vs diyenlere. vucudun tüm ihtiyacı olan proteini sadece tavuktan almak zorunda değilsin. kaldı ki ne kadar çesit olursa o kadar iyi olur. elbette bitkisel protein ile hayvansal proteinin kas yapımına etkisi aynı değildir ancak sıfır da değildir.

kendimden örnek verirsem çok acil durumlarda, antreman sonrası beslenemeyeceğim bir kaç kez protein tozu kullandım. ama onun dışında hiç bir supplement kullanmadım. uzun oldu zor oldu ama baya bir yol aldım.

oturup yoğurdunuzu, sütünüzü, etinizi, tavuğunuzu, balığınızı, kuruyemişinizi, yumurtanızı kendi kilonuza göre uygun oranlarda yemeye çalışırsanız yeterli olacaktır. eğer protein ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız o zaman protein tozu kullanabilirsiniz.

yemekle yağlanırım diyenler içinde, bir zahmet kardiyonuzu da yapın birazcık.
gay turnusolu.
Eger kullandiktan sonra sporu herhangi bir sebepten oturu (saglik sorunu, sakatlik, sıkılıp birakma vs. Gibi) birakabileceginizi dusunuyorsaniz kullanmayin. ben Bir sene once kullanmistim. Bu meret sayesinde onemli olcude de kas yapmistim. Yaklasik 4 ay once sporu biraktim ve sunu farkettim;

Vucudumun gorunumu sporu birakmadan onceki görünümle aynı. ama nasıl aynı? kas oranım çok büyük oranda azalmışken, o kas kitlesi yerine de yağ oranım artmış. işte böyle aynı.

zararlı mıdır? değil midir? orası tartışılır (beni yağlandırarak zarar vermiştir). ama bu vücut geliştirmeyi öyle veya böyle bırakacaksınız. varsın çok kaslı olmayın ama yağsız, fit bir vücudunuz olsun. eğer ben her zaman vücut geliştirme yaparım diyorsanız kullanın. ama öyle bir dünya yok, illaki bırakacaksınız o yüzden kullanmayın.
supplement, yani takviye ürünlerden biridir. tekrar ediyorum takviye. vücut geliştirme yada fitness sporuna yeni başlayan bireyler için ilk etapta önerilmez. nedeni ilk olarak sizin hedefiniz dahilinde, vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarını doğal yollardan almanız istenir ve belli bir seviyeye ulaştıktan sonra takviyeye ihtiyaç duyarız. işte o anda, Ana öğünleri etkilemeyecek düzeyde kullanılması şartı ile bu ürünlerden yardım alırız. adı üstünde takviye besin! ana öğünü etkilememesi gerekir. ayrıca hedef olarak kabul edilen iyi bir görünüm ve sağlık açısından kullanılan dozaj da oldukça önemlidir. gün içinde kullanılacak zaman ve miktarın iyi hesaplanması gerekir. ayrıca hayatın içinde ilgili olduğumuz ve bir şekilde içinde bulunduğumuz her alanda bilgi sahibi olmak gerekir. nitekim bu spor içinde geçerlidir. dolayısıyla konuyla alakalı bilinçlenmek çok değerlidir. bu noktada uzmanlardan da yardım almamız hem bilinçlenmek hemde doğru ilerlemek açısından oldukça önemlidir.
Mucize Besin takviyesi. inkospor çilekli olanı Milk shake gibidir. Bir defa misafirlerime Milk shake diye verdiğim olmuştur. Verin yetkiyi görün etkiyi. Evet.
Spora yeni ba$lami$ herkes icin bir mit'tir.

Abi protein tozu zararli midir?
Kimse protein tozunu ve sporu bıraktı diye yağlanmaz. Yersen böreği baklavayı, Şekeri basarsan vucuduna yağlanırsın bu kadar basit. Protein tozuna bok atma timi gelmiş yine. Protein tozu supplementtir. yediğiniz hormonlu tavuklar kadar zararı yoktur.

Okuyun öğrenin.

Vücudu yağlandıran temel besinler karbonhidratlar özellikle basit şekerlerdir.

Karbonhidratlar bir dizi işlemden sonra ldl (kötü kolestrol) veya depo yağa çevrilirler.

Dışardan aldığınız yağların ise çoğunu depo etmeden ya yakarsınız ya hormon sentezine yollarsınız ya da anabolik olayları arttırırsınız.

Bok gibi beslendiğiniz için aldığınız proteini ise vücut anabolik olayları devam ettirebilmek için kullanır. Anabolik olayları arttırmak için ise yağsız kas kütlenizin minumum iki katı kadar protein almalısınız.
(bkz: protein tozu hakkındaki efsaneler ve gerçekler)
ne kadar alırsanız o kadar çok çalımak zorundasunuz. Bunun yerine hayvan gibi yemek yiyin. boşverin tozla uğraşmayın.
5 yumurta çekirdek içi tavuk balık lif bilmem ney tıka basa yiyin. ama sporcu değilseniz girmeyin.
En çok Whey kullanılır. Bu şekilde protein almak yerine doğal yollarla alınmalıdır.
kullanmamak için baya direnmeme ragmen sanırım bir kutu alacağım takviye. kullanmadan kas yapılamadığı için değil, iştahsız olduğum zamanlarda takviye olması için.
portakal aromalı izole beef aldım.

o kadar lanet bir tadı var ki kas için bile çekilmez.

millet protein tozunun tadı güzel olur diyor.

benim kusasım geliyor.
https://twitter.com/Vinen...status/772725971036299265
her markası kullanılmaz.
Zamanında whey protein türünü eczaneden alıp (ünlü bir markanınkini) spordan sonra içtiğimde müthiş faydasını gördüğüm, kaslarımın erimesini önleyen muhteşem karışım.
Spordan sonraki yarım saat içinde 1 küp şeker miktarında basit şeker ve kilonuza uygun miktarda da protein almak, kasların onarımında ve amacınız doğrultusunda vücudu şekillendirmede elzem rol oynar. Bu sebepten spordan sonra apar topar lor peyniri, tavuk vs. yiyebiliyorsanız gerek yok tabi whey proteine.
bunu kullanan insanların ortak özelliği cidden asalak ve bebe olmaları. lan kapuska versek yemezsiniz ne kas merakıymış arkadaş. kas da kas olsa iki gün bıraksan balon gibi sönüyor. kas dediğin gerçek bir sporla uğraşanların yaptığı şeydir arkadaş, senin gibi kaldır indir toza lapaya aban, aklıma tekerlekte dönen hamsterlar geliyor, öyle manasız.