ortası sarı kenarları beyaz, fal bakabilen salak bir çiçek.
(bkz: papatya falı)
yemyeşil bir zeminde çok hoş duran sarı kenarları beyaz sade ama bir o kadar göz alıcı çiçektir. haince fal bakılır yahut sapları örülerek kafaya taç yapılır ama, en güzel kullanım şekli sıcak bir bahar gününde sevgiliyle üzerlerinde yuvarlanmak sadece bir tanesini koparıp el yordamıyla saçı arkaya atıp, kulağa yerleştirmektir. sonra belki küçük bir buse, güneşin göz kamaştırması ve burnunuza gelen saf doğa kokusu...
doğada en çok bulunan,çıtı pıtı ve sade görünüşüyle insanı doğaya aşık eden,doğanın bize verdiği en güzel hediyelerden biri.
teoman ın super sarkısı.2004 versıyonu cok daha guzeldır.daha akustik bi havası vardır.tavsiye ederim.
bahar mevsiminin vazgeçilmezi yeşil tonlarının içinde sarı beyazıyla kırların her zaman vazgeçilmez asaleti...
teomanın a bout de souffle filmindeki patricia* karakterine gönderme yaptığı şarkı. hani çok sevdiğin o filmi gördükten sonra kısacık kestirip saçlarını içtin ilk sigaranı.......
mütevazi çiçek.
teoman'ın ilk albümünün(laf aramızda hala severek dinlediğim tek albümüdür) en ünlü şarkısı.

bizi taniyan herkes bilir
senle ben eskiden beri
hic derdimiz olmadan buyumustuk yanyana
hani cok sevdigin o filmi gordukten sonra
kisacik kestirip ictin ilk sigarani

oh papatya
yuzumun haline bak
seninle kim kalacak
isiklar kapaninca
benden cok uzakta

oh papatya
son bir defa bana bak
seninle kim kalacak
isiklar kapaninca
benden cok uzakta

zaman mi degisti yoksa ben mi
geride kaldi o gunler
aklin belli karismis
yuzunde golgeler

senin icin sana getirip anlattigim hersey
artik cok bos geliyor
yalanci kelimeler

simdi o gunlere donup seni dusundugum anlarda
hala ustumde kokun sesin kulaklarimda

oh papatya
yuzumun haline bak
seninle kim kalacak
isiklar kapaninca
buradan cok uzakta

oh papatya
son bir defa bana bak
seninle kim kalacak
isiklar kapaninca
benden cok uzakta

oh papatya
yuzumun haline bak
seninle kim kalacak
isiklar kapaninca
benden cok uzakta
oh papatya
teoman'ın harika şarkısı ama bence şarkıyı daha da harika yapan şey özlem tekin'in "auu vauu vauu" şeklinde ki back vokalidir..
gösterişe önem vermeyen sadelikten yana olan kızların güle tercih edeceği bitki
saflığın,temizliğin,sadeliğin simgesi güzel çiçek.bu çiçek öyle bir çiçektir ki kendisi fallara bile konu olmuştur.bu yönüyle sevgiyi de temsil eder.
Sevgiliye verilebilecek en masum,en anlam dolu çiçek.
çiçeklerin en güzeli,

aynı zamanda yeni bir sözlük yazarı adayı.
saf ve temiz sevgiyi-aşkı simgeleyen çiçek
teomanın süper şarkısı.senin için saklayıp sana getirip anlattığım herşey..artık çok boş geliyor yalancı kelimeler..sözleriyle de kendini belli eden şarkdır ayrıca.
minik bir papatya olsam
hani yaprakları da sarı olanlarından
köklerimde biraz su
bir vazonun güvencesinde
bilerek ne zaman öleceğimi
üç aşağı beş yukarı
öylece..kaygısız
yaşasam.. *

(bkz: duygusal yazarlar)
pap at ya! dır.koca bir demeti bi hatunu mutluluktan öldürebilir.hale beklenmedik bir zamanda veriliyorsa.sonra hatun onu saklar,kurutur.zaman geçer papatyalar böceklenir.her şey biter...koca demetin anısı hatırlandıkça can acır.böyle bir çiçektir.
teoman'ın yaparken judas priest'in enfes parçası a touch of evil'den fazlaca esinlendiği (halk arasında araklamak diyoruz biz buna) şarkısı.
en sevilesi, mutluluk veren, baharda ankara sokaklarında satılmaya başlanan mis kokulu çiçek. gül gibi kıro değildir; narindir, anlamlıdır.
teoman ın ilk, en iyi, bence türkiye nin gelmiş gecmiş en iyi rock albümü.
bu albüm vokalleri, back vokalleri(sebnem ferah, özlem tekin)sarkıların kalitesi arajmanları,kayıt kalitesi,kayıtlarda calan müzisyenelerin kattıklarıyla süper ötesidir. defalarca dinlenmesi halinde bile sıkmaz tiryakilik yaratır. bir bas yapıttır.
ha teoman ın yaptıgı tek kaliteli iştir denilebilir! diger albümleri vasatı gecmez...

ne ekmek ne de su
papatya
sessiz eller
vur sen beni
hepsi bir ya sonunda
sen benim olmasan da
mutlu son
yollar
her gün aradıysam
yarın olmaz
yazgı
hiç kimse bilmez
beyaz ve ince sevgilinin benzetildiği narin çiçek.
baharın geldiğini anlatan, kırları eşsiz güzelliğiyle süsleyen, asil ve özgür duruşu ile adını aşkla birlikte andığımız sarı ve beyazın uyumunu gösteren zarif kır çiçeği.
mevsimi gelmiş , yeşilin üzerinde beyaz örtü olan , kurutulduğunda bile muhteşem güzelliğe sahip çiçek . **
her yerde güzel olan çiçektir... çiçekçide de, kırda da her yerde... her yerde vardır papatya, bahar gelince gözünüzün önünden ayrılmaz, aklınızdan çıkmasına fırsat vermez, çünkü en güzel, en sade, 'en' dir o...

--spoiler--
sen gelince bahar geldi ömrüme
papatyam...
--spoiler--