bugün

yüzü kızaran kişiyi betimlemek için kullanılan söz (pancar gibi kızarmak).
eskiden bizim memleketin vazgeçilmez ekini idi. şimdi onun ekildiği topraklardan toyota marka arabalar çıkıyor.
karadeniz bolge'sinde kara lahanaya verilen yoresel isim.
(bkz: pancar turşusu)
turşusu acılı yenirse oldukça lezizdir, keskin ve ince bir şekerli tat da alınır.
iç anadolu da şeker üretiminde kullanılan, Haşlaması ve közde pişirmesi güzel olan yiyecek. Pancar gibi kızarmak deyimi közlenmesinden gelmektedir. En güzel köz yöntemi; gece hafif korlu közün içine gömüp öğle saatlerinde yani 12 saat gibi bir süre sonra çıkartmaktır. Anadolu'da kış ekmeği denilen etkinlikten sonra ekmek pişirmede kullanılan köz kullanılarak yapılır. Öğle saatlerinde çıkardığınız pancarın kabuğunu soyduğunuzda altından kırmızı reçine gibi kat çıkar. onun altı da lokum gibi yumuşamıştır. Afiyetle yenilebilir.

Ayrıca doğu anadoluda iç anadolu kengele benzeyen bir ota pancar denilmektedir. Yumurta ve yoğurta yemeği yapılmaktadır.
Yaprağından yapılan böreğin ıspanak böreği ile başabaş kapışacağını hattâ belki kazanacağını düşündüğüm bitki. Gövdesi de genelde şeker üretiminde kullanılır.
2 yaşlılığında sergilediği performansla ilerisi için umut taşıdıktan sonra çıktığı 3 yaş koşularında da tatminkar skor ve görüntünün üstünde giden, 90 ların ortasında dünya genelinde koşulan yarışlardaki başarılı dereceleri ile bilinen singspiel in bir temsilcisi olan safkandır.

14 nisan 2013 tarihinde çıktığı ergin talay koşusunda 1600 ü 1.34.67 gibi etkili bir derece ile kazanan pancar ın, açık koşulara göz kırptığı ve uzayan mesafelerde daha iyi neticeler alabilecek görüntüde olduğu söylenebilmektedir.

görsel

http://www.tjk.org/TR/Yar...mp;SehirId=3&KosuId=6
(bkz: pancarın başkenti)
Şekerin hammaddesi. Kontrol altında üretimi yapılır. Her sene şeker rezervine göre çiftçiye izin verilir. Evet.
Şireli bir sebze.
Az bilinen bir yer meyvesi.
bol bol tüketilmesi önerilebilecek faydalı bir besin.
üretim şartları anasının amına gittiğinden bu sene çiftçiye ekmesi için yalvarılan "sebze"dir.
behrengi'nin pancarcı çocuk öykü kitabından bu yana pancarın bende fena duygusal bir yanı var. hikâyede çocuk kışın sıcak pancar satar. kar vardır, fukaralık vardır, fırtınada kaybolmak vardır hatrımda kaldığınca.

bu hikâyeyi okuduğumda pancarın neye benzediğini bilmiyordum ve renkli ansiklopedimiz de yoktu. sadece kitaptaki çizime bakarak pancarı bir şeylere benzetmeye çalışıyordum. pek başarılı olduğum söylenemez o zaman için.

haşlanmış pancar en sevdiğim şeylerden biridir şimdi. elimi boyar, dilimi boyar, üzerinde kaldığı tabağı boyar. hayır bir de inatçı ki arkadaş, lekesini çıkarabilene aşk olsun!

o helva gibi olmayan hafif dişe gelir pancarı dilimleyip, üzerine labne sürdün mü öyle de lezzetli olur ki...
Her türlüsünü sevdiğim faydalı sebze.
Alternatif bir pancarlı aperatif tarifi vereceğim.

2 adet pancarı alüminyum folyoya sarıp yumuşayıncaya kadar fırında pişiriyoruz. (bıçak batırdığınızda girecek şekilde pişmesi lazım)

Önce eldiven takıyoruz, sonra pancarın kabuklarını soyup orta kalınlıkta dilimliyoruz.
(Eldiveni muhakkak takın, çünkü pancar eli acayip boyuyor ve elden çıkmıyor kırmızı renk. 3. sınıf mahalle kuaförü gibi dolaşmayın sonra.)

Pancarların üzerine balzamik sirke ve zeytinyağı döküyoruz. Ve en üste de normalde buratta peyniri koyuyoruz. Ancak mahalle yanarken buratta aramadım, labne koydum. Gayet de lezzetli oldu.
görsel
Afiyet olsun.
Salataya çiğ rendeliyorum ve acayip değişik tad veriyor.
Afiyetle yiyin.

Ehehe görüntüsü zarı soyulmuş dalak gibi duruyor.
1. Şeker,
2. Kırmızı,
3. Yem pancarı gibi, çeşitleri vardır.