bugün

entry'ler (45)

her çiçekten bal almak

bir nevi aç gözlülük kaşarlık diyebilirim.

kaliforniya

aynı köln, münih ve londra gibi türkçe okunuşu kabül gören amerikan eyaleti. 1846'da amerika tarafından adeta işgal edilmiştir. kaliforniya bağımsız bir ülke olsaydı dünyanın ekonomisi en iyi 6. ülkesi olacaktı.

ağlayan kız

ağlıyorum be! acayip seviyorum hemde. görüyorum okulda bakıyorum o halinden memnun. işine gidip geliyor geziyor.. o geziyor ben ağlıyorum. o işe gidiyor ben iş yerimde ağlıyorum. oh kafa tertemiz mis!

eski sevgili

her eski sevgili değil de bazıları var ki kişinin hayatında dönüm noktası oluyor. eski sevgiliden öncesi ve sonrası şeklinde hayatı ikiye ayırıyor.

kimisi için ''ben nasıl bu salakla beraber oldum'' derken kimisi için de iyi ki ''onunla olmuşum'' dedirtiyorlar. bazısı sizi tüketiyor bazısı sizi çoğaltıyor.

kendi adıma hiçbiri için keşke tanımasaydım cümlesini kurmadım. genel olarak beni tüketenler çoğunlukta olsa da kurmadım, tükenmiş halimle bile bana katkıları oldu. aradan yeterli zaman geçince hepsini gülümseyerek hatırlıyorsunuz aslında. bazılarının hayatınızdan çıkışı bile ödül size.

hepsi iyi ki varlar *

recep tayyip erdoğan

milyonlarca insan, ne yaptıklarını biliyor. en alt katmanına kadar birlikte işledikleri suçları yazılı ya da dijital olarak kaydetmiş durumda. hiçbiri diğerine güvenmiyor. alçak ya da yüksek akçeli işleri geçiyorum, onları medya ya da sosyal medya da konuşuyor zaten; birbirlerinin, aile aralarında yaşananlar dahil, her tür kişisel(?) yaşantı ve tercihlerine kadar her şeyi kaydetmiş herifler. akla gelecek ve aklın hayal etmekte zorlandığı sayısız ahlaksızlığı, günün birinde işe yarar diyerek yedeklemiş bu yapının elemanları. tabi, bazı şeyler yolunda gitmeyince... (muhtemelen bunların arasında tr dışı istihbarat servisleri ve mit için devşirilmiş kişiler vardır, muhtemel lafın gelişi, mutlaka vardır)

neyse, reyiz fitne falan diyor. reyiz haklıdır. akepe'de fitne var. olmaya da devam edecek.

şüphe

tüm olumsuzlukları yaratandır. güzel yolunda giden her şeyi yok etmek için birebir. paranoyaya doğru hızla ilerler. mahveder adamı, yaşamdan soğutur. ve insanı sarar fark ettirmeden, artık günlük her olaya her söze şüpheyle yaklaşılır. ve belki de derinde bi' kendine güvensizlikten doğmuştur.giderilmedikçe içeri kurulur, oturur.

taş köprü

ms 1. yyda 50 yılında romalılar tarafından göksu deresi üstünde kutluca köyü ile duranlı köyü(kocaeli ili) arasında yapılmış olup geudos adı verilmiştir. tarihi ipek yolu ile nikomedyaya ulaşan yolun üzerinde olan köprü daha sonra bölgede yaşayanlar tarafından taşköprü adıyla anılmaya başlamış ve civar köyler kendilerini "taşköprü divanı" olarak belirlemişlerdir.

kralbanko

tüyo paylaşımı yapan, takibim altında olan blog sitesidir. adı kadar kralmı değil mi onu zaman içinde göreceğim.

evlat

evlat nedir deseniz...

'tıpa' derim... tıpadır evlat... dertleriniz derya olmuş, dolmuş sular seller olmuş... akıp gidemezsiniz... tıpadır evlat...

'pamuk ipliği' derim evlat nedir deseler... sizi o hayata zamk sürülmüş gibi bağlı tutan pamuk ipliği, ama ne iplik...

'sırık' derim... kalmamış mecaliniz, gücünüz... devrilecek yer ararsınız ama ne mümkün, dimdik durursunuz yine o sırığa sarılı...

'can' derim... gözünüzün feri gitmiş, hevesiniz/hırsınız kalmamış hiçbir şeye ama o nakavt olan bedeninize can gelir...

izmir trafiği

trafikte bekleyen insanların ilk öğrenmesi gereken şey 300 araç da aynı anda korna çalınca trafik açılmayacak. bunu öğrenin lütfen araç sürücüleri. evimin önünde akşam iş çıkışında çaldığınız kornalardan dolayı ağır söylemlerde bulunuyor ailenizi ve akrabalarınızı işin içine katıyorum. izmir trafiğinde bu sanırım daha fazla var istanbulda biraz anlamışlar da bu taraf henüz öğrenememiş.

yasemin ergene

estetik yaptırmakla çok doğru bir hamle yapmış olan kişidir.

vucudu hep güzeldi ama yüzü tavuğa benziyordu. dudakları daha az şişirebilirmiş.

şimdi mucize doktor dizisine doktor ela adıyla döndü. doktorlar dizisinde elinde şırınga yukarı kaldırıp çaat diye akciğere sokmuştu, milimetrik yapılması gereken bi işi. insan yapacağı rolü önceden çalışır di mi. neyse kimse iyi iş çıkarmayı umursamadıpı için...

bu arada emine ne ya. çocuk ileride onu mine filan yapacak. biraz fazla kocam köylü galiba. soyadını bile değiştirdi.

metamorfoz

tarkan'ın yeni yıl hediyesi olarak sevenlerine armağan ettiği yeni albümünün ismidir.
gerçek bir metamorfoz mu olmuştur tarkan'da ona henüz karar veremedim. albüm kapağındaki fotoğrafı ve eskilerine göre tarzı biraz daha farklılaşmış parçaları nedeniyle bir değişim var bunu anladım ama sanki bu başkalaşımdan çok yaşlanma gibi geldi bana. ne şarkılarında ne de fotoğrafında o kıpır kıpır, full enerjili tarkan'ı göremedim.

seat ibiza

arabadan pek anlayan bir tip değilim fakat bu araba alınmaz onu biliyorum. bu yıl bir ibiza bir leon alındı ofise leon rahat konforlu fakat ibiza o tarz bir araba değil. 2019 model sıfır araba olmasına rağmen sanırım fiyatıyla alakalı bir durum eski kız arkadaşımda da vardı eski modelinden onunla aynı yani sıfır ama sıfır da alınmaz. çok alacaksan 2. el al arada pek fark yok ikisinin de her şeyi aynı neredeyse.

mesut süre

özgür turhan ve deniz bağdaş'ın konuk olduğu ilişki testi bölümünü izledim, bu adamı daha önce görmüş olabilirim ama ne iş yapar vs bilmiyorum galiba komedyen gibi bir şeymiş galiba diyorum çünkü programda liseli ergen esprileri ve mikrofona hunharca bağırarak konuşması epey iticiydi.
çok garip özgür turhan ve deniz bağdaş kendileri gibi olamamış baya çekingen duruyorlardı onların 15 20 dakikalık sohbet videolarında ki hallerinden eser yoktu tabi her halükarda mesut süre'den çok çok komikler zaten onların mizahını herkes anlayamaz.
yorumlarda bile çok insan bunu dile getirmiş daha sonradan diğer videolarını izler miyim bilmiyorum ama biri ona daha az bağırarak konuşmasını ve ağzını yaya yaya gülmemesi gerektiğini söylemeli kendi değil biz gülmeliyiz.

avukat

bizim motor atölye hocasının en çok nefret ettiği meslek grubu. hocam taşıt arızalarıyla ilgili davalarda bölümümüzdeki diğer iki profesör hocamızla birlikte bilirkişilik de yapıyor (evet, üç tane profesörümüz var). konu ne zaman hukuk işlerinden açılsa bizim sınıfa "amman avukatlardan uzak durun, allah eline düşürmesin düşmanınızı, hem teknik detaylardan anlamazlar hem de anlamadıkları işlerden olmadık şeyler türetip başınızı belaya sokar" der her seferinde.

öğrencisi olarak ben de tiskiniyorum avukat milletinden. allah mahkeme yüzü göstermesin kimseye.

muaf

genelde müslüman olmayan öğrencilerinin din kültürü dersine girmemeleri durumu "muaf olmak" olarak adlandırılır. bu ders saatleri içerisinde öğrenciler genellikle kütüphanede zaman öldürür ya da kantinde tıkınırlar.

başbakan

feodal beylikler sonrası kurulan krallıklar ve imparatorluklarda hükümdar yönetme yetkisini tanrıdan alırdı. mesela osmanlı padişahı olacak her hangi bir şehzade hakkında şeyhülislam ''kut indi'' fetvası verirdi. boğdurulacağı zamansa başka bir şeyhülislam bulunur ve ''kut kalktı'' fetvası verdilirdi.
sanayi devrimi sonrası yaşanan burjuva aydınlanmasında yönetim erkinin yetkiyi tanrıdan alma olayı kaldırıldı. bunun yerine halk diğer anlamı sekreter de olan görevli ministerlar seçmeye başladı. tabii bunların başında bir kordinatör görevi görecek sir minister oluyordu. bu yolla yönetici erkten allahsal yetkiler alınmıştı. gerçi işte burjuvazi aydınlanması da demokrasi bakımından dört dörtlük işlememiştir. bir çok toplumda eleştirilemez allahsal yetkiler ''ulus devlet'' dogmasına bürünmüştür. fakat demokrasiyi yine de eli yüzü düzgün şekilde yürüten toplumlar çareyi ve tedbiri iktidarı hiç bir zaman tek bir partiye vermemekte bulmuştur. bunun adına da koalisyon diyoruz. dünyanın en demokratik yönetim şekli cumhuriyetten ziyade ''koalisyonlardır'' önermesi bence daha doğru bir yaklaşımdır. zayıf koalisyon hükümetlerinde halk daima devletten güçlüdür. ortakları birbirini satacağı için yolsuzluklar da daha az olur ve nisbi şeffalık sağlanır.

cin

evde çok basit içeceklerle süper kokteyller hazırlayabileceğiniz bir içki.

hazırladığınız kokteyller 4-5 yaşlarındaki bir çocuğun içebileceği derecede yumuşak olur ancak, zaman ilerledikçe güzel çarpar.

kışın göbeğinde dışarıdaki 8 derece sıcaklığa rağmen 4-5 yaşlarındaki bir velede elbilselerini çıkarttırıp, bir tek donla kalmasını sağlayabilir.

banu alkan

israrla 600 marka ayakkabım var deyip, kaldığı otelin verdiği otel amblemli terlikle gezen kadın. üzerine sarıp sarmaladığı çarşaftan bozma şeyin de fransız danteli olduğunu söylemekte. ben ciddi bi buhran geçirdiğini düşünüyorum. olduğu yeri kabullenemiyor fikrimce. sürekli giyiminden tut yediği istakoza kadar bahsetme gereği duyan bi insan. zamanın da evet türkiyeyi gürsel beyle yaşadığı ilişki sayesin de lüxle tanıştıran kadındır kendisi. ilk rolexi türkiye ye getirenin kullananın da kendisi olduğunu biliyoruz. aslın da banu alkanı kalitesiz yapan şimdiki maddi durumumun kötü olması degil, gereğinden fazla konuşuyor olması. üzülüyorum kendisine.

enflasyon

%8.5 bugünden itibaren kendi harcamalarımdaki artışı hesaplamaya karar verdim. bakalım ne çıkacak.
1)hesap makinesi casio fx 991ex
kasım 2017 85,00tl kasım 2019 150,00 tl.
artış %76.47 senelik ~%33*
2)ayçiçek yağı
kasım 2019 35,00tl litresi:5,00tl
3) su erikli
kasım 2019 1,30tl litresi:2,60tl
4) su güzelpınar
kasım 2019 0,50tl litresi:1,00tl
5)su hamidiye
kasım 2019 11,00tl litresi:0,58tl
6)istanbul kart aylık
kasım 2018 85,00tl kasım 2019 40,00tl
artış senelik ~-%52,94

*ekonomist değilim. 2 sene üst üste 33 gelse totalde 76 yapacağından senelik 33 dedim. direkt 2 ye bolup 38 demedim.