bugün

entry'ler (5100)

her gün bir kelime

dülger
isim, Farsça durūger
Yapıların kaba ağaç işlerini yapan kimse.
"Rumeli Hisarı'nda Fatih Sultan Mehmet'in duvarcı ve dülgerleri, Bizans üzerine açılacak büyük savaşın namlı hisarını ya bugün yükseltecek ya yarın."
Attila ilhan.
Kaynak: tdk.

yunanistan

Dünyada, yunanistan adıyla tanınan, balkan ülkesi. Dünyada, bu isimle tanınsa da, ülkenin resmi adı; Helen Cumhuriyeti (Elli̱nikí̱ Di̱mokratía)'ymiş.

çaya neden su katıyoruz sorunu

sek içersek acı olurda ondan. çaya herkes, kendi damak tadına göre su katar. burada esas farkına varılması gerekense, içilen çayın, su ihtiyacımızı karşılamadığı, gerçeğidir. hatta, çay idrar söktürücü özelliği sebebiyle, vücutta su kaybına sebep olurmuş. onun için, işin uzmanları, içilen her bardak çay için, bir o kadar da su içilmeli derler, ayrıca.

mutluluk nerededir

"Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğunu düşünmekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur. Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte arar, bazıları da daha alçakta… Oysa mutluluk insanın boyu hizasındadır.”
Konfüçyüs.

günün sözü

"içinden ne zaman birini eleştirmek gelse, bu dünyada herkesin senin sahip olduğun üstünlüklerle doğmadığını anımsa, yeter.”
Francis Scott Key Fitzgerald.

bu başlığa bilgi bırakıyoruz

Filler zıplayamazmış. Zıplamayan tek hayvanmış, doğada. Sebebiyse, dizlerini bükememeleriymiş. Ayrıca doğal düşmanlarının olmamasınında katkısı varmış bunda, sanırım.

sigaranın zararları

Sigaranın, sağlığa verdiği zararları bilmeyen kalmadı desek, yeridir. Ancak her gün bırakanlar olurken, yeni başlayanlarda, olmakta sanırım. Sigaranın, ayrıca;
1. Koku almada azalmaya,
2. Erken menopoza,
3. Kısırlığa,
4. Görme kaybına,
5. Tat almada eksilmeye sebep olduğu da bilinirse, belki uzak durulur, ne bileyim?

maskesiz sokaga cikma yasagi

Normalleşme adımlarının atılmaya çalışıldığı şu günlerde, Coronavirüsten etkilenenlerin sayısındaki artış, dikkate alındığında, uygulanması gereken yasak, kanımca. Bilmeliyiz ki, normale dönme gayretleri, coronavirüs tehlikesi geçti anlamına gelmemekte.

pandemi boyunca kendiniz için ne yaptınız

1. çaresizlik duygusunu aşıp, umudu korumak,
2. masa, sandalye, yastık vs. ile evde aletli jimnastik yapmak,
3. düzenli uyku.
bunların dışında, koronavirüs aşısı bulundu, haberini aramak; basında, internette.

artık üniversite okumanın anlamsız olması

Kendini yetiştirmenin, içinde barınılan topluma bir zararı olmaz, faydası ise ölçülemez, neredeyse. Toplumuna yük olmaktansa, gelişim için elden gelen, her şey zamanında, mekanında yapılmalı. Buna üniversite eğitimi de dahil. Hiç bir şeye yaramadığı varsayılsa da, bir şeyi iyice öğrenmiş olmak, mutluluk verir insana.

kim derdi bilgisayarlar cebimize girecek

Yarı iletkenlerin (germanyum, silisyum) keşfi ile mümkün olmuştur, denilebilir. Çünkü bunlardan yapılan transistör, diyot, zener diyot gibi elektironik elemanlar çok küçüktür, yerlerini aldıkları elektronik lambalara göre. Yine yarı iletkenlerle yapılan, entegrelerin ve dahasının keşfi ile küçülme, devam etmekte.

en güzel su markası

Böyle bir başlığa, en güzel su markasını yazmakla, evdeki musluktan akan suyu, en azından, içmede kullanamıyor olduğumuzu beyan, etmekteyiz. Keşke musluk suyu içilsede, damacanayla su alınmasa. Marka yazmak, ne kadar doğru, bilemedim.

ordinaryüs

Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan.
Kaynak: tdk.
Son zamanlarda, hiç duyulmamakta, böyle bir ünvan. Demek ki kaldırılmıştır, kim bilir.

birinci sınıfta ilk gün

1. Annesinden ayrılmayalar,
2. Okul bahçesinde oyuna dalanlar,
3. ağlayanlar,
4. Suratı asık bir köşede bekleyenler,
5. Çişi gelenler.
Her biri ayrı bir alem, okulun ilk günü, çocukların. Bizde; annesiyle aynı sırayı paylaşanlardandık, efendim.

okuduğu kitabı sosyal medyada paylaşan tip

Bir furyadır almış başını, gitmekte. Kişi kendi çektiği fotoğraf, kısa videolarla nerede ne yapmaktaysa, neredeyse hepsini, sosyal medyaya yüklemekte. Kişinin sosyal hesapları incelendiğinde o an ne yaptığı ayan beyan görülmekte. Kitabın paylaşılması ne ki, diğer paylaşılanların, yanında.

insanın araba sürüşünden karakter tespiti

Artık herkes, her şeyden bir sonuç çıkarır olunca, bunada inandık. insanın duruşundan, bakışından, vücut dilinden ne manalar çıkarılmakta. Neredeyse kişiyi görmeden, gıyabında tanıyacağız. Bu gibi analizler sayesinde.

bergamotlu çay

Turunçgillerden bir ağaçmış (Citrus bergamia) bergamot. Anavatanı hindistan olan bitki, yurdumuzda; Adana, Mersin ve Hatay gibi illerimizde yetişmekteymiş. En çok siyah çay ile hayatımıza giren bergamot, çaya kattığı hoş aroma yanında, stresede iyi gelmekteymiş.

corona virüsü

Aşısı bulunmadığı sürece, tehlikeli olmayı sürdürmesi muhtemeldir. Eğer bulaş özelliğini, kendiliğinden, yitirmezse. Bir zamanlar deprem için söylenmişti, birlikte yaşamak. Ama gerekli tedbirleri alarak. Şimdilerde aynı cümle, koronavirüs içinde geçerli olacak, gibi.
Korunmak için;
1. Maske,
2. Sosyal (fiziksel) mesafe,
3. Hijyen,
4. Kalabalıktan uzak durmak, önemli der işin, uzmanları.

covid 19

Hâlâ aşısının bulunmamış olması, üzücü. Aşı bulunsa da, grip aşısı gibi her türüne yeni bir aşı. Çok zor bir hal sanki. insan içinden, kendiliğinden sönmesi için dua etmekte, ancak.

göktaşı

Hoba: Dünyada bulunan en büyük göktaşıymış.1920 yılında Namibya’da bulunmuş ve ağırlığı 66 tondan fazlaymış. Dünyanın atmosferi varken bu kadar büyüğü düşmüş. Ya birde atmosfer olmasa, vay halimize.