1. 1.
  yüzü kızaran kişiyi betimlemek için kullanılan söz (pancar gibi kızarmak).
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  eskiden bizim memleketin vazgeçilmez ekini idi. şimdi onun ekildiği topraklardan toyota marka arabalar çıkıyor.
  1 ... vezir tonyukuk
 3. 3.
  karadeniz bolge'sinde kara lahanaya verilen yoresel isim.
  1 ... fhmer
 4. 4.
  (bkz: pancar turşusu)
  1 ... vakanuvis
 5. 5.
  turşusu acılı yenirse oldukça lezizdir, keskin ve ince bir şekerli tat da alınır.
  1 ... belle
 6. 6.
  iç anadolu da şeker üretiminde kullanılan, Haşlaması ve közde pişirmesi güzel olan yiyecek. Pancar gibi kızarmak deyimi közlenmesinden gelmektedir. En güzel köz yöntemi; gece hafif korlu közün içine gömüp öğle saatlerinde yani 12 saat gibi bir süre sonra çıkartmaktır. Anadolu'da kış ekmeği denilen etkinlikten sonra ekmek pişirmede kullanılan köz kullanılarak yapılır. Öğle saatlerinde çıkardığınız pancarın kabuğunu soyduğunuzda altından kırmızı reçine gibi kat çıkar. onun altı da lokum gibi yumuşamıştır. Afiyetle yenilebilir.

  Ayrıca doğu anadoluda iç anadolu kengele benzeyen bir ota pancar denilmektedir. Yumurta ve yoğurta yemeği yapılmaktadır.
  1 ... tembel adam
 7. 7.
  Yaprağından yapılan böreğin ıspanak böreği ile başabaş kapışacağını hattâ belki kazanacağını düşündüğüm bitki. Gövdesi de genelde şeker üretiminde kullanılır.
  ... ekmekle doyan adam
 8. 8.
  2 yaşlılığında sergilediği performansla ilerisi için umut taşıdıktan sonra çıktığı 3 yaş koşularında da tatminkar skor ve görüntünün üstünde giden, 90 ların ortasında dünya genelinde koşulan yarışlardaki başarılı dereceleri ile bilinen singspiel in bir temsilcisi olan safkandır.

  14 nisan 2013 tarihinde çıktığı ergin talay koşusunda 1600 ü 1.34.67 gibi etkili bir derece ile kazanan pancar ın, açık koşulara göz kırptığı ve uzayan mesafelerde daha iyi neticeler alabilecek görüntüde olduğu söylenebilmektedir.

  pancar

  http://www.tjk.org/TR/Yar...mp;SehirId=3&KosuId=6
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 9. 9.
  beta vulgaris diye geçen 2 yıllık bir bitki olup şeker üretiminde kullanılır.
  ... takiaceae
 10. 10.
  (bkz: pancarın başkenti)
  ... ozel okul cocugu berk