bugün

iki takımla oynanan, karşı takımın bayrağını kendi bayrağının yanına getirmeyle sayı yapılan oyun. devre süresince bayrak kapılamazsa en çok vurulan takım mücadeleyi kaybetmiş sayılıyor. yapılmışı için; (bkz: uludag sozluk paintball zirvesinin ardindan)
Deşarj olmak için birebir oyun.yaklaşık 20-25 metreden attığınız merminin rakibin kafasında patlama anını izlemek* insana inanılmaz bir haz verir.*
Yalnız kaskların kafanın arka tarafını korumaması büyük bir eksiklik.
Ankarada oynamak isteyenler için de paintsign in mühye sahasını rahatlıkla önerebilirim.
deterjan satışlarının artması için keşfedilen oyun
(bkz: karga)
Türkiyede profesyonel olarakta icra edilen, ligi , hatta ligleri olan spor dalıdır.
Adrenalin seviyesinin oldukça yükseklerde seyrettiği bu spor dalı özellikle ankara'da çok gelişmiş olup istanbulda gelişmektedir.

3 şekilde gerçekleştirilir
1- Speedball - Profesyonel paintball türüdür , hayli kaliteli markerların * konuştuğu türdür. 55 metreye 33 metre boyutlarında Sup-air * sahalarda oynanır .
2- Woodsball - Ormanlık arazide çeşitli senaryoların vuku bulduğu , geniş alanda kalabalık oynanabilen tür.
3- Indoor - Kapalı mekanlarda oynanır inşaat köşelerinde * Ama counter strike tadı vermediği söylenemez.
herkesin oynaması gereken heyacanın hat safhaya ulaştığı bir oyun gerçekten çok zevkli biraz pahalı ama
bugun ankara mtg paıntballda yagmurlu bır ankara gununde,kımı zaman camura bulanarak,kımı zaman bayaragı kaparak,kımı zaman popomdan vurularak(kımseye tavsıye etmıyorum),kımı zaman kendımı counter strıke oynuyormus gıbı hıssederek,kımı zamanda napıyorum ben dıye dusunerek, ıcra ettıgım,zevkle oynadıgım,sılahların ıcındekı boya tuplerını rakıbınzın herhangı bı yerıne degdırmeye caslıstıgınız,parkurda 5,6 kısıden olusan takımlarla oynanan,bır doga sporu,herkese tavsıye ederım.
Daha ucuzu için (bkz: counter strike)
insanı zor duruma sokan oyundur. 2 sene önce 4 arkadaş toplanıp Rock n coke festivaline gidilir. paintball u gören bünye daha fazla dayanamaz ve oynamaya başlar. fakat oynayanların hepsi hayvan olduğundan dolayı 5 metre mesafeden atışlar çoğunluktadır. canlar acır, insanlar yerde kıvranır yine de herkes çok eğlenir. festival biter, millet evlere dağılır. 2 gündür banyo yapamayan cemmm soluğu banyoda alır. tam suyu açacakken anne kafasını nedensizce içeri uzatır*, kafa tekrar içeri girer. banyodan çıktıktan sonra şöyle bir diyalog gelişir:

- oğlum hadi boynundaki morlukları anlıyorum da o kıçındakiler ne oluyor?
- eeheh, anne şey vallahi sandığın gibi değil..
- hadi lan fantezi kelebeği seni, ehihihi!
- &*^#%&!!
Zengin sporudur öncelikle, polonezkoy civarında bu iş için uygun mekanlar bulunabilir.

Gidecek olanlara tavsiyeler;
- kesinlikle yanınıza yedek çorap, ayakkabı pantalon almalısınız.
- salak salak ateş etmemelisiniz çünkü genelde mermi(boya) başına para ödersiniz.
- rezil olmamak için denk takımlar kurmalısınız.

Farkı farkı oyunları bulunur;

- herkes tek
- bir kişi tek diğerleri hepsi, o bir kişiyi elinden vurmaya çalışırsın.
- gruplar.

vs vs..
yıllar önce, itü'nin maslak kampusunun yanında vardı..hala varmı bilmiyorum.
70'lerin başında doğan "paintball"la ilgili rivayetlere bakarsak, amerika'daki büyük çiftlik sahipleri, büyükbaş hayvanlarını damgalamak için kullanılan boyalı saçma kurşunlarıyla birbirlerini vurarak eğlenirmiş. zamanla bu eğlence paintballa dönüşmüş. diğer bir rivayet ise birkaç californialı orman görevlisinin, ağaçları elle işaretlemek yerine boya atan tabancaları kullanarak işlerini daha kolay ve keyifli bir hale getirmeye çalışmaları sonucu "paintball"un ortaya çıktığı.
pahalıdır. kafadan vurulduğunuzda canınız yanmasa da boya kaskın içine geçer yüzünüze gözünüze bulaşır ağzınıza girer. gözlükler buhulanır önünüzü göremessiniz. kollar ve bacaklardan vurulunca canınız yanar*. ama çok heyecanlıdır, bilgisayar oyunlarından kat kat daha büyük zevk verir. süreniz bittiğinde artan mermilerle ağaçları vurması da ayrı bir zevktir.

takım arkadaşlarınızın size ulaşamayacağı bir yerde vurulup o elin sonun a kadar beklemek, o elin çok uzun sürmesi* durumu keyfinizi kaçırabilir. *
insanların inanılmaz eğlenerek oynadığı son zamanlarda popüler olan bir spordur. her insanın ölmeden önce yapması gereken eğlence adrenalin kaynağıdır. ama çok gaz adamlarla gidilmemesi önerilir. çünkü mermileri bitince delice insanın üzerine atlayıp silahın kabzasıyla birbirlerine vurmaları durumsalı gözlenmiştir. ilginç bir şekilde kızların daha iyi oynadığı oyundur. çünkü kızlar minyon yapıları ve dengesiz kıvraklıklarıyla çok daha iyi pusmakta ve karşısında kendini küçümseyenleri feci şekilde ezmektedirler. kahramanlık yerine akılcı oynamak avantajdır bu oyunda.
boya dolu kapsüller atan havalı silahlarla donanmış iki takımın,sınırları belirlenmiş bir alanda gerçekliştirdikleri stratejik bir takım oyunu.fırlatılan boya kapsülleri,temas anında patlamakta ve işaretlenen yani üzerine boya bulaşan oyuncu elenmektedir.
sahici counter strike oyunu.
renkli renkli tatlı mı tatlı görünen mermiler vardır ama denk geldi mi pis acıtır. bunun bilincinde olan oyuncular adrenalini ister istemez biraz fazla salgılarlar ve bu acıdan kurtulurlar.
istanbul zeytinburnu'nda hipodromun hemen yanında bulunan bir paintball binası vardır. (bkz: arena paintball) kapalı ve iki katlı. klasik paintball oyununa göre daha zevkli olan bir oyun oynanmaktadır bu mekanda. bir takım terörist bir takım counter teröristtir. teröristler üst katta, counter teröristler alt kattadır. teröristlerin amacı, belirlenen süre içinde alt kattaki bir bölgeye bomba kurmaktır. yalnış duymadınız bomba kurmak. counterların amacı ise, bomba kurdurmamak yada bombayı defuse etmektir.
bomba bir adaptördür ve kuracağınız yer de bir priz!! adaptörü prize taktığınızda alarm çalmaya başlar ve 90 saniye sonunda booomm!! sesi duyulur terörler kazanır.

bayrak yarışına oranla oynama yüzdesi daha fazladır, çünkü oyunda vurulduğunuzda hakemler vurulduğunuzu belirtmek için size lazer tutar. siz doğduğunuz yere geri dönersiniz, üzerinizdeki boya lekelerini süngerle silersiniz ve oyuna tekrar katılırsınız. 4 set süren oyun çok daha zevkli hale gelir artık.

fakat bu anlattığım arena paintball haritası biraz tuzludur. geçen sene sanırım 50 mermi dahil 40 ytl idi ve ekstra 50 mermi 7,5 ytl idi. düşmanın üstüne mermileri saydırmak güzen özveri tecrübe isterdi. takımlar 5er kişilik olmalıydı, ne eksik ne fazla. yani ske ske 400 ytl veriyordunuz yetkiliye. ücret tuzlu olsa da mekan 2 saatliğine tamamen sizin, yerlerde topraklarda sürünmek acayip zevkli, bomba mekanına girmek bir okadar zor çünkü tüm mahalle toplanmış bomba mekanında bekliyor, bir sürü sote mekan var. iki katlı olması çok daha güzel. fakat balkondan atlamak, üst kattaki araba lastiklerini aşağıya atmak yasaktı.
en sonunda tüm yaptığınız oyunların bulunduğu cd'yi de size 10 ytl ye kakalıyorlar. kopyalayıp çoğaltılması size kalmış.
(bkz: iyi güzelde çok para be hocam)*
hiç kızlara göre değildir ordan oraya koşuşturursun gerekirse yerlerde sürünürsün, yuvarlanırsın.kızlar uzun saçlı olduğu için o boya saçlarına bi güzel bulaşır.
5 metreden daha yada daha yakından ateş edilirsen orası morarır çürür ama oynarken salgıladığınız adrenalin e değiyor.

oyuna başlarken genelde 150 boya topu veriliyor lakin bu toplar en fazla 3 el yetiyor sonraki her 50 boya topu için 5 ytl veriyorsunuz.
role play şeklinde oynandığında adrenalinin tavan yaptığı, başladığında bitmesini hiç istemeyeceğiniz ve vücudunuzda birçok mor kurşun yarası edinebileceğiniz harika oyun. birkaç oyundan sonra silahın eğimi, mermi hızı, odaklanma ve zamanlama gibi konularda uzman olursunuz. içinde gıda boyası olan misketimsi mermiler o anki ruh hallerine ve kalitelerine göre üzerinizde patlar ya da patlamaz. mermiler yakın menzilde canınızı gerçekten çok yakabilir lakin en kalıcı yara izi doğru orantılı olarak ne kadar çok eğlendiğinizin göstergesidir. eğer planlı ve senaryosu hazır bir oyun oynuyorsanız oyunu oynamayıp yanında yatmak istersiniz*. kısaca inanılmaz zevkli her yaştan ve her cinsten* insanın kesin denemesi tavsiye konusu olan bir oyundur.
renkli boya tüpleri ile oynanan sportif oyun. sportif çünkü ordan oraya koşturuyorsunuz *
yakında bu konuda bir organizasyona da hazır olun.
(bkz: coming soon)
yakın mesafeden vurulunca acayip can acıtan oyun.
oynaması .çok zevkli olmasına rağmen vücudta bıraktığı morluklar genelde bir gün sonra değişik anlamlar çıkarılmasına neden olduğu için tehlikeli bi oyun ya da spordur.
çok daha tehlikelisini sutabancasına pis inşaat suyu doldurup 12 yaşındayken oynadığımız oyun.
bir ara ankara'da zirve olarak düzenlenmesini talep ettiğim zirve konusu. Bi paintball zirvesi yapsak fena mı olur?
(bkz: akay paintball)