1. 1.
  1830'da abd'de joseph smith, jr.'un ahir zaman azizleri isa mesih kilisesi adıyla kurduğu yeni dinin üyelerine verilen ad.

  merkezleri utah eyalet merkezi salt lake kentindedir. günümüzde kilisenin 5 milyonu aşkın üyesinin yaklaşık yüzde 80'i amerika'da yaşamakla birlikte, mormonlar latin amerika, kanada, avrupa ve okyanusya'nın bazı kesimlerine yayılmışlardır.

  new englandlı yoksul bir çiftçinin oğlu olan joseph smith, jr. 1827'de moroni adlı bir mmeleğin kendisine mormon kitabı'nın yazılı olduğu altın levhalar verdiği savıyla ortaya çıkmıştır. smith'in üç arkadaşı da levhaları ve moroni'yi gördüklerine tanıklık etmişlerdir. bu tarihten sonra hem tanıklar, hem öteki müritler sık sık hayaller gördüklerini ve kendilerine vahiyler indiğini öne sürmüşlerdir.

  mormonlar, mormon kitabı'nın yanı sıra kitabı mukaddes'i kutsal sayarlar.
  mormon öğretisi, özellikle çoktanrıcılığı, tanrı'nın insandan türediğini ve insanların tanrısallaşabileceğini öne sürmesi, üçleme'yi oluşturan kişilerin ayrı varlıklar oldukları ve insanların ruhlarının ezelden beri var olduğu inançlarıyla yerleşik hıristiyan inancından ayrılır. kişinin geleceğini kendi belirlediğini kabul ederler.
  5 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  hristiyanlık dininin bir yansıması olarak ortaya çıkan, misyonerler aracılığıyla dünya üzerine yayılan, temelinde "şifacığın" yattığı, gizil güçlerin ağır bastığı din.
  2 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  southpark'da cennete gidebilecek tek inanış olarak gösterilen ve the mormons bölümünde joseph smith jr. ın hikayesini anlatan hoş bir şarkıya vesile olan dini inanç
  (bkz: dumb dumb dumb dumb dumb)
  5 ... mavrakar
 4. 4.
  utahla o kadar özdeşleşmişler ki aşağıdaki tarzda espriye özne olmuşlardır:

  - what do they call people from new york?
  - new yorker.
  - florida?
  - floridian.
  - minnesota?
  - minnesotan.
  - utah?
  - umm... mormon!!!
  4 ... laestus
 5. 5.
  tanrı ve hz. isa'yı kutsal sayan, hristiyanlıkla özdeşleşmiş gibi gözüken fakat hristiyanlıktan hem uygulama hem de inanç olarak bir çok farkı bulunan joseph smith jr'ın önderliğinde oluşmuş din. en küçük örneği bu dinde mesala hristiyanlıkta büyük öneme sahip papaz durumu diye birşey yoktur.

  bu dinle ilgili bizi daha çok ilgilendiren bir başka hususta şudur:

  rahmetli başbakan turgut özal'ın kardeşi korkut özal üniversiteyi bitirdikten sonra bir devlet kurumunda çalışırken, bu kurum tarafından gerekli bilgi düzeyine sahip olmak ve bu alandaki yenilikler için abd'ye gönderilmiştir.

  korkut özal'ın gittiği şehir salt lake city yakınlarında bir yerdir. yani dünya üzerinde mormonluk faaliyetlerinin* en yoğun görüldüğü yerlerden birisi. burada bu faaliyeti yürüten insanlar mormonluğa yakın inanıştaki kişilerle ilgilenmektedir genelde. burada misyonerler korkut'un peşini bırakmamıştır. tabiki korkut mormon olmamıştır aksine o bu kişilerle ülkede bulunduğu sürede sürekli büyük tartışmalara girmiş onların anlattıklarına karşın kendi dinini savunmaya çalışmış fakat bu konuda fazla bilgi sahibi olmadığını görmüş ve türkiye'den kitaplar istetmiştir.

  korkut döndüğünde çok farklı bir kişi olmuş abd'de kendince çok önemli şeyler öğrenmiş ve bunları hayatı boyunca uygulamaya karar vermiştir. bunlar içinden onu en çok etkileyen mormonların şu mantıkla hareket etmeleridir:

  "bağlı olduğun dinsel hareketin güçlenmesi ve yayılması için mutlaka paraya ve siyasal güce sahip olacaksın. aksi halde başarılı olamazsın."

  şimdi burdan dönelim tekrar mormonluğa. bu dine mensup insanların tümü gelirlerinin yüzde 10unu bu dine yatırmaktadır* ve bu sayede dünya üzerinde lobi faaliyetleri de en iyi şekilde yürütülmektedir.
  3 ... air20
 6. 6.
  birden çok evliliğe izin veren din üyeleridir.
  2 -1 ... linka
 7. 7.
  bir kesim amerikan vatandaşının inancı olarak bilinir, söz konusu inanç keyif veren tüm maddeleri yasak kılar, bu şekilde söylendiğinde normal gibi gelse de örneklerle keyif veren maddeler açıklandığında bir nevi şok hissi uyandırıyor; söz konusu yasaklı maddeler: kola, kahve, sigara, nikotin ve alkol içeren diğerleri... zira mormonlar doyana kadar yemek yemenin de günah olduğuna inanmaktalar. doymadan azıcık yemek yemenin doğru olduğunu paylaşıyorlar, tabi bunlar bilinen rivayetler konuyu bir de mormonların ağzından dinlemeli...
  ... myself
 8. 8.
  cok siki calisan, habire brosur dagitan elemanlari olan dini topluluk.
  ... ben hep 17 yasindayim
 9. 9.
  sibirya da yogun olarak yasanilan inaninstir. fundamental kesimi kiz cocuklarina zoya erkek zocuklarina ise zoran ismini vermektedir. bu inanisa mensup kisiler domuz eti yememektedir.
  ... aufwiedersehen
 10. 10.
  ''peygamberler hep ortadoğudan çıkmış amerikalıysam benimde peygamber olmaya hakkım yok mu'' diyen joseph smithin kurduğu tarikat sınırlarını aşan din
  1 -1 ... ozgurluk duskunu