bugün

Fetö benzeri bir hiyerarşi ile yönetilen, insan emeğini sömüren karanlık bir ticari yapılanmadır Mormon Kilisesi.
Ancak son yıllarda inanan sayısında ciddi bir azalma vardır.
Çok sebebi var bu azalmanın.
Bu büyük sahtekarlığın bilimsel bir analizi için CES Letter'a bakabilirsiniz. Online olarak kamuyla paylaşılmıştır.
Bu kitap ile esasen Book of Mormon'un kul yazısı/yapması olduğu ortaya konulmuştur, hem de aşikâr bir biçimde.
--spoiler--
1830'da abd'de joseph smith, jr.'un ahir zaman azizleri isa mesih kilisesi adıyla kurduğu yeni dinin üyelerine verilen ad.

merkezleri utah eyalet merkezi salt lake kentindedir. günümüzde kilisenin 5 milyonu aşkın üyesinin yaklaşık yüzde 80'i amerika'da yaşamakla birlikte, mormonlar latin amerika, kanada, avrupa ve okyanusya'nın bazı kesimlerine yayılmışlardır.

new englandlı yoksul bir çiftçinin oğlu olan joseph smith, jr. 1827'de moroni adlı bir mmeleğin kendisine mormon kitabı'nın yazılı olduğu altın levhalar verdiği savıyla ortaya çıkmıştır. smith'in üç arkadaşı da levhaları ve moroni'yi gördüklerine tanıklık etmişlerdir. bu tarihten sonra hem tanıklar, hem öteki müritler sık sık hayaller gördüklerini ve kendilerine vahiyler indiğini öne sürmüşlerdir.

mormonlar, mormon kitabı'nın yanı sıra kitabı mukaddes'i kutsal sayarlar.
mormon öğretisi, özellikle çoktanrıcılığı, tanrı'nın insandan türediğini ve insanların tanrısallaşabileceğini öne sürmesi, üçleme'yi oluşturan kişilerin ayrı varlıklar oldukları ve insanların ruhlarının ezelden beri var olduğu inançlarıyla yerleşik hıristiyan inancından ayrılır. kişinin geleceğini kendi belirlediğini kabul ederler.
--spoiler--
--spoiler--
Utah’daki Mormon’larda genç kuşak, çok eşliliğe sıcak bakmıyor.
--spoiler--
Joseph Smith'in kitabını esas alan, yobaz mı yobaz bi o kadarda huysuz Hristiyan topluluğudur.
south park'ın 7. sezon 12. bölümü olan "all about mormons" isimli bölümünde kazanan, gerçek din olarak seçilmiş olan din.
mormonluk vs momonizm konusunda etraflıca anlatılan ve yazılanlardır.
Moronları çağrıştıran dini topluluk. Sanki birileri çok feci dalga geçmiş bunlarla haberleri yok.
türkiye'deki akapelilerdir.

bunlar da hristiyanların yobazları.

her ülkede oluyor demek.

tek fark bunlar kendilerini tecrit etmiş bizim türbanlılar her yerde.

bence onlar da kendilerini tecrit etmeli ve sadece tek bir şehirde toplanıp orada yaşamalılardır.

mesela, konya.
hz isa'yı kurtarıcı olarak gören dini bir örgütlenme.

bugün ankara kızılay dost kitabevinin önünde beklerken sarışın, mavi gözlü, şık memur giyimli ve sırt çantalı bir genç yaklaştı. pardon dedi ben türkçe öğreniyorum da bi kelimenin anlamını söyler misin dedi. tabi dedim buyur, "aguç" dedi. yuh dedim ulan "sana aguşunu açmış duruyor peygamber"deki aguşu nasıl açıklayayım. kara kara düşünürken bir kez daha sordum kelimeyi, "avuç" dedi. haaa dedim desene gülüm ya, anlattım işte eldi parmaktı yumruktu. derken ben direk atalarımın bana bıraktığı mirasla ve bu toprakların bana verdiği yetkiye dayanarak "memleket nere" diye sordum. amerikalıymış. günlük hizmetler için ankaraya geldim dedi. aklım direk cemaate kaydı. "kalacak yer buldun mu mübarek" diye konuşmaya girmesini bekliyorum. öyle değilmiş. ya yine cemaatçiymiş ama başka cemaat. bir şeyler bir şeyler dedi işte biz şunlardanız dedi. ben önce mormont anladım. dedim sen jeor mormont'un nesi oluyorsun. tam propagandaya başlayacakken artık gitmem gerekti ve gittim.

allah allah diyorum ya angaraya tapınak şövalyeleri de gelmiş amk diyorum. yakında gorgonaytlar falan da gelir derken dur dedim bi internete bakayım mormont diye tarikat var mıymış. ancak o zaman öğrenebildim doğru kelimenin mormon olduğunu.

edindiğim bilgi ve izlenimlere göre bu tarikatın üyeleri gayet şık giyimli, tıraşlı ve kibar insanlar oluyorlar. çıkış noktası da özetle bi tane adam var, meleklerin kendisine yol gösterdiğini ve bir kitap verdiğini ifade ediyor. üç de şahit bulmuş. sonra nasıl olduysa insanları etrafında toplamış.
hormonlar kelimesi ile ses benzerliği vardır.
kendilerini hristiyan inancının bir parçası olarak görseler de heretical bir belief'tir.
1997 nba finalinde utah jazz ile oynayacak olan efsanevi chicago bulls kadrosundan dennis rodman'ın "moronlar" diye hitap ettiği sonradan uydurulmuş bir dine sahip olan ve Utah eyaletinde yaşayan insan topluluğu.
bugün ilk kez duyduğum mormonluk hakkında buraya yazmamı gerektiren çok ilginç bir olayı anlatmak istiyorum.

ankara kızılay çankaya durağında saat 13.30 sularında iki genç adam gördüm. ikisi de sarışın kısa saçlı mavi gözlüydüler. yüzlerine baktığımda türk olmadıklarını anladım (muhtemelen onlar da benim için aynını düşündü ki açık tenli, sarımsı saçlıyım.). kıyafetlerine baktım; kumaş pantolon üzeri beyaz gömlek, gömlek pantolonun içinde, kırmızı ve lacivert desenli bir kravat, ellerinde siyah çanta, ikisinin de sağ yüzük parmaklarında ilk bakışta çeliğe benzeyen yüzükler. diğerine oranla kısa boylu olan biri yanıma geldi, size bir şey sorabilir miyim dedi aksanlı bir türkçeyle. evet dedim tabii. klavye ne demek dedi. ben de ingilizce bildiğim için hemen "keybord" dedim. ancak hemen beni düzeltip "kiybort" anladım dedi. bir iki ingilizce konuştuk, benim bu dili nereden öğrendiğimi vesaire sordu. ben de sorularına dürüst cevaplar verdim: şu üniversitenin şu bölümündeyim. şurada oturuyorum, şu kadar kardeşe sahibim, babam ve abim şu işlerle meşgul. bunlara niye doğru cevaplar verdiğimi bilmiyorum, maksimum 25 yaşındaki genç adam oracıkta benim ona güvenmemi sağladı ki türklere, yemeklerimize, dilimize övgüler havada uçuşuyordu: boş bulundum.

ben de birkaç soru sordum elbet ki normalde insanların hayatları ahbaplık felan hiç sevmediğim, otobüs duraklarındaki muhabbetten her zaman kaçındığım için bugün kendimi aşmış bile sayılırım. nerelisin, amerika, neresinden, oww boston, niye buradasın, mormon bilmem ne bilmem ne için buradayım, (mormon neymiş, heralde bir şirket neyin), oo iyiymiş ne zamandır buradasın, 7 ay, ne zaman döneceksin, 14 ay sonra, nerede kalıyorsun, gaziosmanpaşada, türkiyeyi sevdin mi, evet, niye, insanlar cana yakın, yemekler nasıl, çok güzel iskender çok güzel gibi bir süre konuştuk sorular soruştuk. ardından otobüs geldi şansına ikimiz de aynı otobüse bindik. bu arada diğer adam bizle hiç konuşmuyor uzaktan bizi seyrediyordu, onun hakkında da sorular sordum, arkadaşı olduğunu söyledi.

asıl ilginç kısmı şuradan itibaren başlıyor:

mormon kitabı hakkında bir şey duymuş muydun diye sordu yok dedim konuşmayı durdursun diye çünkü mormon derken bile kelimenin telaffuzundan bir şey anlamıyordum mongol gibi norman gibi ne bileyim. ondan bahsetmeye devam edince telefonumu uzatıp yazmasını istedim kelimeyi. yazdı. sonra sürekli bundan bahsetti. hıristiyanlık ve müslümanlık gibi bir diniz yahut onlara benzer bir mezhebiz gibisinden bir şeyler söyledi. işte bana tam o an bir ışık vasıl oldu. ulan bu adamlar düpedüz misyonermiş de beni seçmişler zahar diye düşündüm faaliyetlerine devam edebilmek için. biraz kendimi geri çekmek istedim ama karşımdaki oğlan o kadar saf duruyordu ki, yok yaa bunlar cia'den değildirler bunların misyonerliği dünya barışı için yahut kendi barışları için, bunlardan zarar gelmez diye düşünüp konuşmaya devam ettim. sana kitabı ücretsiz verebilirim dedi gülümsedim. mormonluk hakkında hiçbir şey bilmiyorum dedim araştırmalıyım. ardından e-postasını aldım ki sorularımı ona sorabileyim. adam da verdi tabii, benimkini de istedi, yazdı küçük kara not defterine.

şimdi asıl problem şu: bu adam benim e postamdan adımı ve soyadımı hatta ip adresimi, okulumu bölümümü biliyor, şimdi ben seçilmiş kişi miyim, beni takip edip beynimi mi yıkayacaklar, çok korkuyorum, çok korkuyorum ulu joseph smith!
bizdeki yobaz dincilerden bir farkları olmayan grup.

çok eşlilik mi ararsın, cahillik mi, küçük yaştan beyin yıkama mı hepsi var fakat bi dincilik yok. dini kullanıp birilerini kandırma yok. o da olsa tıpatıpmış.

american dream'in recmi vacip.
south park'ta sıklıkla dalga geçilmiş tarikattir.
zenci bireyleri pek de sevmeyen bir tarikâttir. mürid falan olurlar ama neredeyse hiçbir zaman kendilerinden saymazlar.
çatur-çutur misyonerlik faaliyetine devam eden dini akım.

yaklaşık 9 ay önce mormonlar türkiye sitesini ziyaret etmiş ve saçmalıklarını okumuştum. sonrasında "size mormon kitabı yollayak mı" gibi bir link çıkmıştı karşıma. dedim bedeve amk yollayın daha yakından bakalım şu saçmalıklarınıza dedim ve formu doldurdum.

bak aradan yaklaşık 9 ay geçti tekrarlıyorum. O kadar süre zarfından sonra az önce telefonum çaldı Amerikan aksanıyla ağırlıklı türkçe arada ingilizce konuşan biri ile karşı karşıya kaldım. Öncelikle yurt dışı kaynaklı büyük bir firmadan telefon beklediğim için herifin aksanı duyar duymaz ağzım kulaklarıma vardı amk çok gülüyorum kendime. meğersem bunlar arıyormuş lan!

+ eee mörhabaah

- aloo merhaba......

+ eee adiniz mütlübaykus?

- evet doğru buyurun...

+ ee benim adım Faegan *

- evet *

+ eee eee eee eee mormon kilisesine bir başvuruda bulunmuş muydunuz kitap için?

hay amına koyayım ya! lan kalp atışım hızlandı sokayım senin mormonuna ya!

lan lavuklar birde yüzyüze görüşelim kitabı öyle verelim diyorlar. kalsın dedim amk! sen taa kalk amerikanın öbür ucundan dinler devri bittiği halde misyonerlik seferine çık. vallahi çok ilginç adamlar usta. para bok olunca böyle oluyor herhalde.
bunlar toplumdan izole yaşamaya çalışırlar. amerikan dizi sektörünün merakını çok celbetmişlerdir çünkü hemen her dizide mormonlarla ilgili bölümler bulabilirsiniz. angels of america'da , cold case'de kendilerinden pek bir bahsedilmiştir.
The Killers'ın beyni Brandon Flowers'ın katı bir üyesi olduğu hareketin mensupları.

Adamcağız televizyonda bir röportajında Aile değerleri, önemli olan çekirdek birlik vik vik diye bir şeylerle anlatmaya çalıştı. Hayır Killers'ı ve Brandon'u çok severim de Brandon'un anlattığı şeylerin, semavi dinlerin, semavi olmayan dinlerin, ahlak ve terbiye kurallarının, örf ve ananelerin binlerce yıldır söylediklerinden bir farkı yok ki, nasıl bir harekettir bu.

(bkz: çok güzel hareketler bunlar)
ismi ile müstesna, mistik ve evanjelik hıristiyan hareketi.

"son zamanlar isa mesih azizler kilisesi" veya; "ahir zamanda isa mesihin dostları kilisesi" diye de geçer. utah'ı güneydeki katolik baskısından yorulmalarından sebep, mormonların finanse ederek kurdukları söylenir.
Mitt Romney Obama'nın rakibinin mensup olduğu din.
yeni dünya nın kutsallaştırılması adına çıkan mezhebdir. burası da kutsal buraya da peygamber geldi ana tezine dayanır.
adetleri ve yaşam felsefeleri bakımından müslümanlarla benzer özellikler gösteren, utah'ı mesken tutmuş, ahlaklı ve bakire kızları son derece güzel olan topluluk.

(bkz: mormonlardan kız almak) *
kilise korolarının sağlam olduğunu görüyoruz youtube'dan ancak hepsi de az sonra göğe yükselmeyi bekleyen ruhlar gibi, bir ordu nizamında, aynı kıyafetler içinde ve hiç hareketsiz bir şekilde durmak suretiyle sıralanıyorlar. pek sıkıcılar bu konservatifler be. dünyanın dört bir yanında hem de. üf.
hristiyanlığın islam parodisi denebilir.