1. 1.
  vitrinlerde sergilenip, mahallede alan ilk arkadaşın karizmasının tavan olmasını sağlayan ayakkabı.
  o zamanlar karizma yapmak bu kadar zor değildi.
  4 ... pilotmont
 2. 2.
  http://www.mekap.com/indextrk.html
  1 ... aabi
 3. 3.
  günümüzde şantiye şeflerinde ve inşaat ustalarında görebileceğimiz, bok sarısı rengi daha çok tercih edilen aykakbı markası.
  2 ... komikimben
 4. 4.
  pkk militanlarının giydiği ayakkabıdır.
  4 -2 ... qb1903
 5. 5.
  hatta, doğu illerimizde bulunan toptancılarda nerdeyse karne ile verilen ayakkabıdır, zira pkk militanları sıkça kullandıkları için 30 40 çift aynı anda satılsa dükkanı polis bile basabilir.
  1 ... kerameti kendinden menkul
 6. 6.
  bir zamanlar salt pkk'ya üretim yaptığını zannettiğim ve çokça kulaklarını çınlattığım firma. pkk'lıların giydiği doğrudur, bir tuncelili sempatizanlarından duymuş idim...
  1 -1 ... cryptic
 7. 7.
  her koşulda ve her yerde zevkle giyilebilen, inanılmaz dayanıklı, her elbiseye uyumlu, sert plastik tabanlı bir spor ayakkabı markası. ithal ayakkabıların*** fazlasıyla ülkeye gelmesinden sonra şehir içi tüketimi azalmış ve hatta yok olmuştur. ancak yakın zamana kadar dağlarda gezen terörist modelinin standart ayakkabısı olma özelliğini muhafaza etmiştir. sağlam bir ayakkabı olmakla beraber, gerek dış görünüşü ve gerekse rengi nedeniyle kot pantolon altında daha iyi duran dönemin popüler spor ayakkabısı esem sportun yanında fazla bir esamesi okunmazdı. maddi durumu daha iyi olanlar ise çinkes aldırırlardı.
  2 ... komikimben
 8. 8.
  (bkz: make up)
  1 -1 ... markasiz
 9. 9.
  tek renk değildi, bir de lacivert olanları vardı ki, birkaç çift eskitmişliğim vardır.
  1 ... art ist
 10. 10.
  mekap, doğduğu ilk yıllarda alım gücü olsa dahi piyasada bulamadığı için yabancı marka ayakkabı alamayan ya da parası zaten yabancı marka ayakkabıya yetmeyen tüm Türk gençlerinin ayağındaydı. sağcısı, solcusu, zengini, fakiri mekap'la yetiniyordu. yani koskoca türkiye cumhuriyeti'nin yapamadığını karadenizli girişimci hikmet kurşunoğlu becermiş ve gençler arasında sınıfsız ve de kaynaşmış bir toplum yaratmıştı.
  2 ... fosiladam