bugün

makyaj anlamında kullanılan kelime...
Sene 80'lerin başı...
Bi esem vardı bi bu.
Bilmoyodu kimse 10 sene sonra pkk diye bir grup o çocuğu çıkıp bunu diyecek vs.
Çocukluğum boyunca giydiğim tank.
çok sağlam ve kullanışlı bir ayakkabı olmuştur. o derece sağlamdır ki pkk dağ kadrosu ve köy korucularının da vazgeçilmezi olmuştur. o derece sağlamdır ki ölen ve hatta cesedi parçalanan pkk'lı görüntü ve fotoğraflarında tek sağlam kalan şey giydikleri ayakkabılarıdır. böylelikle de o derece sağlam reklam yapmıştır.

buna rağmen o derece sağlam olmasına karşılık da o derece antipatik, kaba görünümlü, berbat ve sevimsiz bir renge sahip, giyilen kıyafetler ile o derece uyumsuzluk yaşayan bir ayakkabıdır. bedava da verseler, hediye de etseler yeryüzünde asla giymeyeceğim bir ayakkabı markası veya türüdür.
wimbledon modeli bazı amatör futbol kulüplerinde oyunculara antrenman ayakkabısı olarak kulüp tarafından verilirdi.
lisanslı peşmerge ayakkabısı.
Orta halli iş ayakkabı markası.
yıllarca giydiğim bi zamanların efsanevi ayakkabı markasıdır..
Sarı olanlarını hevaller giyer. Amk çocukları. Evet.
Bir süredir kullandığım ayakkabı. Bağcıkları koptu. Yeni bağcık bulamadım. Yazlık ayakkabıların beyaz bağcığını taktım. Eh yakıştı yani.:))
görsel
bok rengi olanı ünlüdür.
inşaat işçisi babamın en yakın arkadaşı olan ayakkabı markası.
Mis gibi kokardı.
görsel
80 li yılların adidası. giyip hava atmışlığımız çoktur.
Eskimeyen kaliteli ayakkabı üreten firma. Yerli malı olduğunu öğrenince şok olmuştum.
Pkk ile özdeşleştiren devlet büyüklerini görünce utanıyorum.
Tabanın yuksekliğiyle aslında işlevi değil fiyatı yüzünden tercih edildiğini duşuyorum. Yani o tabanla o dağlarda yurumenin başka açıklaması olamaz.
Dağdakilerin vazgeçemediği ayakkabı.
ağır sanayide kullanımına sıkça rastladığımız saglamlığıyla ünlü yerli ayakkabı markası .
80 tane spor dalında giyilebilecek ayakkabıdır.
dayanıklıdır. inşaat sektöründe tercih edilmektedir. ayrıca köylerde günlük ayakkabı olarak giyen amcalarımız vardır. kötü imajı sarı renginin pkk tarafından giyilmesidir bu yüzden batıda siyah tercih edilir firma yetkilisinin dediğine göre üretimin yüzde 80 i siyahtır.
sportif terörist ayakkabısı.
(bkz: dunlop) firmasını türkiyedeki üreticisi, olup yıllık 2.5 milyon çift ayakkabı üretimi yapan bir neslin ayağına giydiği, bir neslinde hala giymekte olduğu çok sağlam ayakkabı markası.
Arka tarafındaki deri kısımdan kusursuz bir sapan meşini yapılan ayakkabıdır.
bileği tutan modelleri hariç dağ taş için uygun olmayan ayakkabı.

zaten dağda taşta gezeceksen önce yürümesini öğrenmelisin. ki bu bilek üstü ayakkabılar ile mümkündür. narin ayakların önce bilek üstü ayakkabı giymesi hatta bildiğin çizme-bot giymesi en uygundur.

sıkı bağlanan botlar bileği tutar ve ayakkabı burkulurken toparlar. he tecrübe kazandın o zaman spor ayakkabı ile bile yürüyebilirisin.

nike ın trekking ayakkabısı dağ yürüyüşünde en sıkı dostunuzdur.
Bu satırların yazarının Tunceli Ovacık'ta (Bir zamanlar devletin giremediği yerde), bir Tekel bayiinden satın aldığı ayakkabı. 3700 nüfuslu Ovacık'ta o ayakkabıları, gerilladan başka kim alır; sorusunun yanıtı şöyle olabilir:
- Gerilla alır! Ama arada bir de gerilla tarafından test edilip onaylanmış ayakkabıyı test etmek isteyen bir iki kişi.
- 18 Mayıs 2013 tarihi itibariyle çifti 25 tl.
- En klasik modeli; şekildeki:
http://galeri.uludagsozluk.com/r/mekap-449577/
- Teröristler de bunu, ve üstelik bok rengi olanını giyiyor.
- (Bir de bunun aynısının siyah olanı var.)
- Bana satan bayi sahibi, Mekap'ların Antep'te üretildiklerini söyledi ama: Sitesine baktım, ayakkabıyı üreten şirketin merkezi Trabzon'da:
http://www.mekap.com/about.html
- 1972'den beri bu markayla ayakkabı üretilmekteymiş.
Şirketin ilk sahibinin Fenerbahçeli işadamı Emin Cankurtaran olduğunu hatırlar gibiyim.
- Ayakkabının tabanı ÇOK YÜKSEK. Epoksi tabanlı "karı" ayakkabıları gibi. Tabanı, dağda taşta çabucak delinmesin diye mi böyledir; bilmiyorum.
Amaaaaa: Çok feci ayak bileği burkma sıkıntısı var. Çok PKK'lı ayak bileği burkmuş olmalı.
- Sevgili yürüyüş ayakkabılarımı Mercan vadisinde ıslattığım için, ertesi gün bu Mekapları giydim gün boyu. Başta, fena değildi. Ama öğleden sonra ayağımı öyle bir terletmeye başladı ki; akşam, ayakkabılarımı çıkarmadığım halde çoraplarımdan gelen harika kokuyu burnum alabiliyordu. (Kimbilir PKK'lılar arasında ayak kokusuyla ilgilş ne anılar vardır!)

- DÜZELTME: Fenerbahçe başkanı Emin Cankurtaran'ın yarattığı marka, Mekap değil, Esem'di. Mekap'lara rakip olarak sonradan çıktılar:
http://www.milliyet.com.t...12/12/business/bus05.html