1. 1.
  Mikro Ekonomi * dersi kapsaminda islenen konu. Tuketicinin bir mali tuketiminden elde ettigi ve toplam faydayi etkileyen yarara denir.

  Ornegin: Susuzlugunu gidermek isteyen kisinin ictigi ilk bardak suyun, toplam faydayi sifirdan ornegin 10 birime cikardigini dusunelim. Ikinci bardagin, ilk bardaginki kadar fayda getirmemesi, ornegin 8 birim fayda getirmesini de... Iste, ikinci bardaktaki suyu icmeden 10 birim olan toplam faydayi 8 birim arttiran ve toplamda 18 birime cikaran ikinci bardak suyun getirdigi fayda, iktisat literaturunde "marjinal fayda" olarak nitelendirilir.
  10 ... tata
 2. 2.
  şu sıra borsaya en çok lazım olan hede.
  nitekim yabancının payını % 3 azalttığı piyasada, yabancılar kol kesmeden çıkmayacağı için ve önümüzdeki sürekli negatif haberlere karşılık, beklenmeyen marjinal faydalı haberler gelirse imkb tekrar zirvelerine doğru haraket yapmasını sağlayabilir.
  5 ... cell-im
 3. 3.
  bir malın tüketici tarafından kullanılan ek biriminin, o malın toplam faydasında yaptığı değişikliktir.
  3 ... gonulcelen
 4. 4.
  makro olarak dusunur isek fabrika sahibinin ek olarak 100 kisi aldigini ve buda %50 daha fazla uretim oldugunu dusunelim. 2inci 100 kisiyi alinca bu uretim %25 artar.3uncu 100 kiside %10 artar ve son 100 de %5 duser. cunku * isciler kaytarip banane digeri calissin gibi aylakliklar yapar. ornegin belediyelerde bunu gormek mumkundur. fen isleri icinde 1 kazmayi tutmak icin 9 kisi gorevlendiriliyor. fakat hic biri bu kazmayi tutmuyor.
  7 ... spiritualized
 5. 5.
  mikro iktisatın vazgeçilmez terimlerinden biri. her bir ekstra birimin sağladığı fayda manasındadır.
  örnek:
  zenginsin paraya para demiyorsun ve canın acayip tatli çekmekte ve giriyorsun hazalanaya.

  + tatli olarak neyiniz vardır anacigim?
  - kadayıf, sütlaç ve künefe var efendim?
  - sen bana bi sütlaç getir.

  aldın sütlaçı afiyetle yedin. şimdi düşünüyorsun ikinciyi söylesem mi söylemesem mi? zaten para b.k söyleyim bir tane daha diyorsun, ama ilki kadar yediğinden zevk almıyorsun. neden?
  çünkü azalan marjinal fayda prensibinden.

  birinci sütlaç: 15 fayda sağladı
  ikinci sütlaç: 5 fayda sağladı
  toplam fayda:20
  sütlaçın marjinal faydası bir anda 15ten 5 e düştü bir tane daha alsan bu sefer eksiye bile düşebilir.
  6 ... merakli
 6. 6.
  parasız'ın iktisada giriş kitabında baklava samsası örneği ile izah etmeye çalıştığı hadise.
  2 ... firtina
 7. 7.
  anaaaa sen de mi geldin buraya dediğim yazar ..her türlü yolu denememe rağmen neredeyse 6senemi yemiş mikroorganizma olamayacak kadar büyük, insan yada bitki olmayan canlı. fizik bakımından mantarla da karıştırılabilir. aslında o herşei yeme kapasitesine sahip olduğu için bende özel bi yere sahiptir. çoğu zaman işi düştüğünde alo diyen bi kimsedir. sorunlarından kurtulmak için kendini saçma saçma şelerle oyalar durur, kaçabileceğini sanır. komiktir, eğlencelidir, güzel gözlü olmasıyla bilinen bi hayvanın yavrusudur. akrep burcudur, dikkatli davranmak gerekir. ancak ve ancak şahsım tarafından her konuda acayip gaza gelir. çok severim kendilerini, meraba meraba ajda pekkan..
  ... sour cherry
 8. 8.
  aslında marjinallikle alakası olmayan, dümdüz sıradan bi kişidir. faydalı olduğu asla söylenemez.. hımmmmm.. ama marjinal faydaları olabilir tabi..
  (bkz: nick i daimi olarak yanlış kanıksamak)
  (bkz: marjinal manda) **
  ... sour cherry
 9. 9.
  az önce tek başına bi kutu ekleri bitiren pek marjinal bi mandadır..
  (bkz: kutu kocamandı)
  ... sour cherry
 10. 10.
  bir malın en sonuncusundan ettiğin faydadır ya da bi öncekinden farkıyla.
  ... cumok